PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12019}
7,5 1 043
oceny
7,5 10 1 1043
Znaki szczególne
powrót do forum serialu Znaki szczególne

Klimat lat 70-tych. Inne seriale z wyrazistą atmosferą Polski tamtych lat: Układ krążenia (według mnie najlepszy), "Czterdziestolatek", "Dyrektorzy", "Ślad na ziemi", także film "Uciec jak najbliżej".

ocenił(a) serial na 8
MariuszCichy

"Ballada o Januszku", "Droga".

ocenił(a) serial na 8
Trabant601

Dodałbym "Punkt widzenia", "Daleko od szosy", "Dorastanie", "Rodzina Kanderów", "Jan Serce"..Mam zastrzeżenie do tego serialu, że jednak zbyt cukierkowato i łagodnie pokazywali jak młodzi ludzie musieli żyć i sobie radzić, żeby się usamodzielnić. No, ale w tych czasach raczej nie pokazywali prawdy. Chociaż "Daleko od szosy", "Punkt widzenia", albo "Jan Serce" były przepełnione mniejszą lub większą dozą goryczy i smutku.

MariuszCichy

Jest też serial S.O.S. (1974) - kryminalny, ale z mocno zaakcentowanym tłem obyczajowym.
I też akcja dzieje się na wybrzeżu.

MariuszCichy

To były mądrzejsze seriale o życiu niż te "durnowate" z lat obecnych. Dla mnie "Daleko od szosy" wymiata... Ale też wspomniana wyżej "Droga" (super!), "Dyrektorzy", "Czterdziestolatek" (ale tylko ten z lat 70-tych), "Ślad na ziemi", "Doktor Ewa", "Najważniejszy dzień życia". Jak to powiedział kiedyś Jan Nowicki: "...kiedyś robiono filmy DOKŁADNIEJ...". No i skupiano się bardziej na grze aktorów, a nie aktorów-celebrytów. Naprawdę super, super seriale, ale także poszczególne filmy jak mój ulubiony "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza... Nie potrafią już chyba dzisiejsi reżyserzy wskrzesić klimatu tamtych lat. To dziwne bo produkcje zza oceanu całkiem nieźle wychodzą np z klimatem lat 20-30-tych...

MariuszCichy

Wydaje mi się, że podobny klimat ma "Karate po polsku" i serial "Szaleństwo Majki Skowron".

ocenił(a) serial na 8
cichy1970

Zapomniałam jeszcze o "Zielonej miłości". Wkurza mnie to, że na takich kanałach jak TVP Kultura, albo TVP Seriale bezustannie powtarzają te współczesne odmóżdżacze w stylu "M jak miłość", "Rodzinka.pl" i do ,za przeproszeniem, wyżygania "Ranczo". A te programy to idealne miejsce do przypomnienia wszystkich tych seriali o których wspominamy w tym wątku. To okropne. Jest dużo ludzi, którzy nie korzystają z you tuba czy innych platform i nie mają szans przypomnieć sobie tych starych seriali, powspominać dawnych czasów.
Nie mogą obcować ze swoimi ulubieńcami ze szklanego ekranu i w dalszym ciągu podziwiać sztukę filmową na takim poziomie. A młodzi ludzie kiedyś umrą z przekonaniem, że polscy twórcy są w stanie stworzyć tylko takie gnioty jak te współczesne wypociny o niczym i dla nikogo.

ocenił(a) serial na 7
polin44

Na TVP Kultura nie powtarzają trzech wyżej wspomnianych seriali, bo one tam w ogóle nie są nadawane, na szczęście :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones