PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=606779}
7,3 13 802
oceny
7,3 10 1 13802
Gothic 3
powrót do forum gry Gothic 3

Czy wysoka ocena jest wynikiem głosujących na grafikę gimnazjalistów, którzy nie grali w poprzednie części? (to pytanie retoryczne, bo zapewne tak jest). Są tylko dwa plusy tej gry, grafika i zwiększona ilość umiejętności, nie biorę pod uwagę wielkości świata, bo to oczywiste wraz z kolejną częścią i postępem w grach, co zresztą tak jak i grafika nie świadczą jeszcze o świetności gry, a tym bardziej w porównaniu do poprzednich części, gdzie grafika gorsza, świat mniejszy, a jednak poprzednie części były lepsze... A więc, minusy:
- fabuła? jaka fabuła, ta gra nie ma fabuły, nie ma już stopniowego odkrywania fabuły i świata jak w 1 i 2, jest od razu wielki świat i... pustka fabularna, na początku dostajemy wytyczne i po prostu błąkamy się po świecie robiąc poboczne zadania i tyle.
- mechanika walki jest totalnie zje*ana... pod względem rozwoju postaci to jest zręcznościówka, a nie rpg, jak dobrze pójdzie to nawet najsilniejszego można pokonać ciągle naciskając lewy przycisk myszy, a jak coś nie pójdzie, to ktoś/coś nas tak samo zarżnie. W 1 i 2 było normalnie, na każdego potwora inna taktyka, tu w 3 na każdego potwora ta sama taktyka, ludzie w 1 i 2 to było wyzwanie, a w 3 rżniemy ich jak leci, czy to paladyn czy to wioskowy. Po co było zmieniać świetnie sprawdzający się system walki z 1 i 2.
- otwieranie zamków - nie ma czegoś takiego, po prostu wytrych, umiejętność i już, żadnej minigierki jak w 1 i 2.
- skakanie - nie ma podciągania się, jest zwykłe, tradycyjne skakanie jak w każdej innej tego typu grze.
- nurkowanie - nie ma nurkowania! Z tego względu odpada wiele możliwości, zwiedzenia podwodnych miejsc, jaskiń, czemu z tego zrezygnowano, ni h*ja nie wiem.
- klimat, którego z lampami halogenowymi szukać, ewentualnie jest przez chwilę na początku, a potem znika jak murzyn w kopalni... Po 1 części, myślałem, że 2 część będzie gorsza, ale miło mnie zaskoczyło, jak się okazało, że w 2 części jest prawie tak samo równy klimat z gry jak w 1 części, powoli odsłaniana fabuła, ciekawa fabuła, dziwne dźwięki z tuneli jaskiń (których wogóle nie ma w 3 części, chyba, że były wpisane w ścieżkę muzyczną, a ja gram bez muzyki w tego typu grach) i cokolwiek jeszcze co po prostu sprawiło, że w 1 i 2 poczułem klimat, w 3 raczej to wyglądało już jak gra w Obliviona, czyli wielki teren, mało ważna fabuła i duuuuużo pustki i nuuudy.
- muzyka - tu nic nie powiem, bo muzyki nie słuchałem w żadnej z tych części, jest to dla mnie nienaturalne, to tak jakby główny bohater miał gdzieś przy sobie jakieś małe radyjko, walkman'a, albo inne ustrojstwo... po prostu jak raz to mi nie odpowiada.
- wreszcie są npc'e dołączające się do nas, tylko jeden na raz, ale nie ma co się podniecać, ten plus zaraz zamienia się w minus jako że npc'e łatwo można zgubić jak się nie czeka co chwilę na nich, to męczące, czy nie mogliby co chwilę teleportować się do naszej postaci jak to jest w hack'n slash'ach typu Sacred, czy Diablo 2?
- Mówiące Orki? Mi jak raz ten problem nie przeszkadza, w końcu można to wytłumaczyć możliwością nauczenia się przez nich języka ludzi, aby łatwiej im z ludźmi walczyć i nimi rządzić, ale już paru osobom, których znam, to przeszkadzało, z powodu przyzwyczajenia się do niegadających orków z 1 i 2.
- różnorodność broni jest mniejsza niż w 1 części.
No i na koniec napiszę powód, który przelał kibel fekaliów i zdecydowałem się porzucić tą grę. Po przebyciu całej mapy, zawitaniu do każdego miasta i wiochy, zrobieniu wielu zadań, znalazłem 10 pucharów, nie wiem gdzie ominąłem te miejsca z pozostałymi dwoma pucharami, nie miałem żadnym pomysłów, jako, że wydawało mi się, że już byłem wszędzie i jak pomyślałem, że muszę teraz na nowo wszystkie miejsca jeszcze raz posprawdzać... to mnie strzeliła ku*wica w łeb i wyje*ałem tą grę z dysku... Drogi graczu, jeżeli czytasz tą wiadomość zanim wziąłeś się za G3, to radzę ci, nie bierz się za tego syfa, skończ na 2 części, dopowiedz sobie dalszą historię sam w myślach i weź się np. za Obliviona, Two Worlds'a, albo co innego, bo szkoda czasu na takiego gniota.

użytkownik usunięty
Marieka

Też zapomniałem o jednym pucharze. Pięć minut z wujkiem google, gdzie są ogniste puchary. Minuta myślenia, którego mogłem nie zebrać,(ach tak, to pewnie ten u Zapoteka w Silden. teleport. Tak! Jest!) Tych pucharów nie da się ominąć. gra, mimo rozległości świata, prowadzi za rączkę.
Mimo to zgadzam się z tobą, że gra jest rozczarowująca.
Pierwsze rozczarowanie, to stolica Vengrad. Odbijamy stolicę, uwalniamy króla o co? Nic! Idź do Xardasa.
Kolejne, to Xardas. Zbyt kolorowy.
W ogóle Nordmar, klasztor w Nordmarze. Niby takie prestiżowe lokacje, a tak naprawdę nic specjalnego nie mają do zaoferowania.
Podobnie Ishtar.
Moim zdaniem głupia jest losowa zawartość skrzyń. Mimo, że często są to trudne skrzynie, bronione przez mocne potwory, nic wartościowego w nich nie ma.
Podobnie idiotyczny jest losowy asortyment sprzedawców. Zwykle nie mają nic ciekawego.
Na początku gry wszystko jest kosmicznie drogie pancerz paladyna 150000 sztuk złota. Artefakt 50 tyś, a potem, gdy gracz kasy ma mnóstwo, nic wartościowego nie można za nią kupić. Bo lepsze zwoje, bronie, przepisy są w losowych skrzyniach.
Odbijanie miast i przeszukiwanie skrzyń szybko się nudzi. Zwłaszcza rozczarowujące jest przeszukiwanie skrzyń. Co trzeba robić, gdy zbiera się na pancerz.
jak dla mnie bardzo rozczarowujący był quest na wyrób mieczy z czystej magicznej rudy. Kowal przegonił mnie po całym Nordmarze. Przy okazji wybiłem połowę Orków. i wreszcie jest! Upragniona zgoda. i co? Ano pstro. Przepisu do kupienia nie ma kowal nad kowale. Broń lepszą mam ja. A upragniony przepis ukryty jest gdzieś w piaskach Varantu. Dlatego uważam ten aspekt gry za chybiony.

Jak dla mnie rozczarowująca jest lokacja w klasztorze. tam nic nie ma. niby najlepsi magowie na świecie, a więcej książek do przeczytania jest w Geldern, albo na pustyni.

Brak klasycznego dla Gothica otwierania zamków jest wadą tej gry.

Nie zgadzam się co do twoich zarzutów do mechaniki walki. Jest dobra. Taka jak w innych częściach. Gothic znany jest z tego, że slaba postać może "zmęczyć" bardzo silnego przeciwnika. W trójce jest to utrudnione, bo potworki odnawiają sobie zdrowie.
Faktycznie, że Trolle, Ogry są zbyt łatwe do ubicia. Ale za to wilki, dziki, cieniostwory są trudne.

Po co ci nurkowanie? Skakanie jest dobre, takie jakie jest.

ocenił(a) grę na 6

Wcale to nie jest takie proste jest kilka misji w których jeśli nie przeszukamy kolesia puchar znika dlatego nie jest tak łatwo jakby się mogło wydawać.Po drugie jak można takie ważne artefakty dać ludziom których można potem łatwo zabić i zabrać im to bądź zostawić im by zabrali to razem z swoim ciałem do świata ni chvj wie jakiego,tak jakby te zwłoki ważnych osób nie mogły leżeć na wypadek gdyby się okazało coś złego tym bardziej że chyba w II ciała ważnych osób leżały sobie i git a tutaj poszczególne osoby są ważniejsze niż te w dwójce a zwłoki znikają :-/.Nie rozumiem twórców tejże gry artefakty powinny być w zamknięciu w jakimś miejscu a nie tak że ogniste puchary mają nawet niewolnicy nosz kvrwa mać debil to wymyślił wystarczyło zrobić misje na zdobycie mapy i na tej mapie byłyby ukazane świątynie z ognistymi pucharami które pomału byśmy sobie odkrywali rozwijając wątek główny a tak fabuły nie ma a puchary mają zjeby na jeden cios.

użytkownik usunięty
DemiaN

@DemiaN
Jeśli grasz, tak jak mój bratanek, czyli byle do przodu i zabija wszystko po drodze i rzuca się bezmyślnie na silniejszych przeciwników, nie zbiera łupów, omija się dialogi, bo nudzą, to przy takim stylu gry rzeczywiście można ominąć ważne przedmioty. Gra naprawdę prowadzi za rączkę. trzeba jej tylko słuchać i wykonywać zadania.

ocenił(a) grę na 6

Wiedziałem że to napiszesz ale tak na prawdę jest zdecydowanie na odwrót po prostu po wykonaniu poszczególnych misji w poszczególnych wioskach zdobywałem je a potem zbierałem łupy jednak kiedy miałem już wszystko co chciałem nie miałem zamiaru tracić czasu na przeszukiwanie każdych zwłok a jak widać gra jest stworzona tak że jeden błąd bądź zapatrzenie i trzeba wszystko od nowa zaczynać.

użytkownik usunięty
DemiaN

"Nie tracić czasu". Ta gra polega na zdobywaniu łupów. I naprawdę trzeba się postarać by przeoczyć ogniste puchary. Rzecz niezbędna do ukończenia gry, nie zniknie ci ot tak. Wyżynałeś wszystko bezmyślnie i dlatego czegoś nie podniosłeś. Jak mój bratanek. Najpierw zabija NPCa a potem pyta o drogę:)))Wykonując zadania, nie da się przeoczyć ognistych pucharów. Fabuła tej gry prowadzi za rączkę. Wioski odbija się pod koniec gry. Moim zdaniem bez sensu jest odbijać je zbyt wcześnie. Ardea i Cape Dun wystarczą.

ocenił(a) grę na 6

To już nie ważne bo grę ukończyłem wystąpił błąd w grze nie z mojej winny i wyszło na to że wszystkie zwłoki jednak przeszukałem jak podejrzewałem pisząc wcześniej komentarz pod spodem.Przy okazji obczaiłem sobie wszystkie zakończenia i jestem zniesmaczony spodziewałem się zakończenia w stylu Gothica 1&2 a dostałem lipne na szybko zrobione zakończenie w Dragon Age było lepsze podsumowanie bardziej dopracowane a tutaj ktoś zjeba....to wszystko najprawdopodobniej winna producentów dlatego że gra wygląda jakby była robiona na szybko.

użytkownik usunięty
DemiaN

No zgadzam się, zgadzam, Gra jest rozczarowująca. To znaczy na tle innych gier Gothic 3 nie jest zły. Ale na tle innych części gothic wypada słabo.
Moim zdaniem najlepszą częścią sagi jest jedynka, potem dwójka, potem noc Kruka, no i trójka.
Mojemu bratankowi strasznie Gothici się podobają. Ale jak on w to gra... najpierw strzela, a potem o drogę pyta.;)

ocenił(a) grę na 6

Jedynka jak najbardziej najlepsza mroczny klimat a do tego zacna fabuła tylko błędów było dużo w dwójce było ich mniej jednak fabuła nie była aż tak interesująca jak podstawce ale nadal trzymała dobry poziom.Za to tutaj fabuła jest taka jak w grach typu TES czyli nijaka tak jakby jej nie było gra się przyjemnie ale brak fabuły w Gothicu to jak kastracja,to tak jakby Wiedźmin 3 miał być Skyrimem czyli grą bez fabuły nie wyobrażam sobie tego dlatego jestem zawiedziony a 4 nawet nie tykam bo podobno straszny syf.

użytkownik usunięty
DemiaN

Risen jest bardzo podobny do Gothiców. Tylko ten pierwszy. Ja byłem nim zachwycony. Skyrim mnie nie interesuje w ogóle. Morrowind, przez niektórych polecany jako podobny do gothica, moim zdaniem z gothiciem nie ma nic wspólnego, mi się nie podoba. Podobnie zresztą jak Skyrim.

ocenił(a) grę na 8

Popieram ale zagraj w Gothica 3 z questpckiem i patchem 1.74.Mnóstwo poprawek :)

użytkownik usunięty
kacperowski20

Mnóstwo poprawek powiadasz? Na przykład jakich?

ocenił(a) grę na 8

Nie wierzysz? :D http://pl.gothic.wikia.com/wiki/Quest_Pack_4 proszę :)

użytkownik usunięty
kacperowski20

To nie jest kwestia wiary. Co twoim zdaniem wnoszą te poprawki? Grałeś w Gothica bez poprawek? JA tak. I patche, moim zdaniem, poza sprawami technicznymi, nic do gry nie wnoszą. Ja grałem ostatnio na patchu 1.75. Quest Pack, moim zdaniem, jest nieciekawy.

ocenił(a) grę na 8

No idealne to nie jest :) Ale sprawia że bardziej się chce grać.A czego mi brakuje nadal? Podziału na rozdziały,głębi fabularnej,bardziej rozbudowanych zadań i opisu zadań w takiej formie jak w poprzednich Gothicach :D Reszta jest okej...

ocenił(a) grę na 6
Marieka

Ktoś kto podziela moje zdanie. Ja co prawda nie byłem tak krytyczny w swojej ocenie ale tylko dlatego że gra nawet początkowo mi się spodobała. Co do moich minusów to takie:
-miasteczka, zamiast zróżnicowanych kilku sporych miejscowości dostajemy pełno osad które różnią się tylko układem ulic.
-brak przynależności do frakcji. Niby mamy możliwość współpracowania z jakimś stronnictwem ale nie zostajemy jego członkiem. Co za bezsens.
-oczywiście twórcy zamiast jakoś fajnie wykorzystać statek (choćby jako baza wypadowa) po prostu go kradną "piraci go porwali" i cześć.
-mapa może i duża ale strasznie sztuczna. O ile w jedynce i dwójce mieliśmy lesistą wyspę Khorinis (wyjątek to jałowa Górnicz Dolina w 2 i tropiki w NK) to tu przejścia miedzy konkretnymi krainami wyglądają strasznie nienaturalnie (szczególnie wejście na pustynię).
-Bezimienny wygląda inaczej. Ktoś wpadł na pomysł aby przemodelować jego twarz (podobnie jak gęby 90% znajomych) co nie wygląda dobrze.
-Brak rozdziałów. Jak wspomniałeś o fabule to jakoś mi się przypomniało.
Gra miała potencjał ale oczywiście wydawca popędzał twórców i wyszło co wyszło, gra która gdyby nie postacie i tytuł nie byłaby Gothic'em.

ocenił(a) grę na 7
Marieka

Do orków bym się nie czepiał. Xardas przecież mówił w "jedynce", że to nie zwierzęta, chociaż wielu tak uważa. Oczywiście widać, że ci z kontynentu są znacznie bardziej rozwinięci a orkowie z Khorinis są raczej na etapie plemiennym. Ale i w dwóch pierwszych częściach pojawili się mówiący w języku ludzi orkowie.
W końcu ludzie w różnych miejscach też żyją inaczej, mówią w innym języku. Ba, do dzisiaj żyją plemiona, które cywilizacyjnie są w epoce kamienia łupanego. To, że jesteśmy z tego samego gatunku nie znaczy, że na całym świecie wszyscy muszą żyć i mówić tak samo.

użytkownik usunięty
Marieka

Zgadzam się ze wszystkim, jednak parę plusów jest. M.in trzy różne krainy z zupełnie odmiennym klimatem, grafika może być no i muzyka - w poprzednich częściach tworzyła ten niesamowity klimat. Tutaj klimatu jakby brak, ale muzyka piękna jest.

Btw a w filmach ci muzyka nie przeszkadza? Przecież wiadomo że ona jest dla gracza i postaci z gry jej nie słyszą, bo jej tam nie ma. Tak jak pasek życia jest dla gracza, a postaci nie dziwią się, że podczas rozmowy to, co mówią pojawia się nad ich głowami - bo to jest tylko dla nas, a naprawdę tego tam nie ma.

użytkownik usunięty
Marieka

z tą muzyką jako minusem to naprawdę nieźle dowaliłeś, w trójce muzyka jest jedną z najlepszych w grach w ogóle.

Zgadzam się. Jeśli chodzi o muzykę z gier zapraszam na swojego filmwebowego bloga - lista 100 najlepszych utworów z gier. Zapraszam do słuchania, podzielenia się swoją opinią jak i też zaproponowania muzyki z gry, która zrobiła duże wrażenia a nie znalazła się na liście. Pozdrawiam.

Muzyka cudowna!!! W sumie dlatego lubię tę grę, muzyka jest dla mnie jedna z najważniejszych kwestii w grach :-)

ocenił(a) grę na 6
Marieka

W 300% zgadzam się z tobą.Właśnie gram w G3 nie razi mnie to wszystko aż tak bardzo jak ciebie ale również wkvrwia mnie brak fabuły to jest po prostu nokaut dla serii Gothic oraz również chvj strzelił mi jeden puchar nie mogę go znaleźć,nie wiem wydawało mi się że mam wszystkie sprawdzałem i tak powinno być wychodzi na to że zabiłem kogoś i nie przeszukałem zwłok i jest jajo bo wszyscy się rozpuścili :-/nie wiem kvrwa jak można było zrobić grę w której można zabić kogoś kto ma dla nas ważną rzecz którą jeśli z niego nie wyciągniemy ona zniknie wraz z jego ciałem nosz kvrwa geniusz to musiał wymyślić.Na razie gry nie oceniam ale jak nie uda mi się tego problemu rozwiązać to najprawdopodobniej również wywalę tą grę i wystawie niższą ocenę możliwe że łagodniejszą bo grało mi się całkiem przyjemnie dopóki nie zauważyłem że fabuła bardziej się nie rozwinie oraz że puchary podtrawią znikać a bez nich ni chvja ni pobiega.Pozdrawiam Cie stary i rozumiem twoje rozgoryczenie widać twórcy gry byli w chvj słabi jeśli popełnili tyle błędów i zagubili klimat wcześniejszych części.

ocenił(a) grę na 2
DemiaN

Ja też pozdrawiam, wszystkich i jeszcze tak a propo serii Gothic, a dokładnie modów do Gothic'a, grałem (chyba, jak dotychczas) we wszystkie dobre mody do Gothica 2 Noc Kruka i pierwszej części, (te spolszczone, bo jest jeszcze pare ciekawych, których nazw nie pamiętam, ale są albo po niemiecku, albo po rosyjsku) i lepiej mi się w nie grało niż w G3. Mają klimat i styl 2 i 1 i chętnie jeszcze nieraz w nie zagram i w te, które mam nadzieję jeszcze wyjdą z polskim tłumaczeniem. Są to mody nieraz nawet dorównujące długością i wielkością 1 części, tak jakby były oddzielnymi grami na bazie serii Gothic, a nie modami tej serii. Więc jeżeli ktoś, tak jak ja, ma niedosyt po 1 i 2 i chciałby pograć w podobne gry, to bardzo polecam te mody, miałem prawie tyle samo frajdy z gry co z G1 i 2. Podaję nazwy modów i link na dole, jakby ktoś chciałby wrócić do starego, dobrego świata Gothic:
-The Volcano Quest - ten jest mały, ale ma swój urok; nowy świat.
- Piraten Leben - duży; nowy i stary świat.
- Nightmare - duży; nowy i stary świat.
- Wspólnota Świtu - średni; nowy świat.
- Khorana Prolog - ten, jak dla mnie, jeden z bardziej klimatycznych modów; średni; nowy świat.
- Jaktyl - jeden z największych modów; nowy świat.
- Velaya - chociaż w jednym gra się kobietą; duży; stary świat.
- Juran - chyba największa modyfikacja; nowy świat.
- Diccuric - jedyny mod z tej listy do 1 części i jedyny dobry; duży; nowy świat.
Warto zagrać w nie i jakby ktoś miał jakieś info o innych dobrych modach, spolszczonych, lub chociaż po angielsku, to niech podzieli się wiedzą.
http://www.gothicmods.info/
Jest oczywiście więcej ciekawych stron z modami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones