PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=611905}

Turok: Łowca dinozaurów

Turok: Dinosaur Hunter
6,8 308
ocen
6,8 10 1 308
Turok: Łowca dinozaurów
powrót do forum gry Turok: Łowca dinozaurów

Secret Service nr 46, maj 1997. W dziale konsol pojawia się recka Turoka na Nintendo 64. Przez kilka tygodni moje gały wypatrzały niemal tę stronę na wylot. Dinozaury, spluwy i krew - trzy najzajebistsze wtedy dla mnie rzeczy w grach. W którymś z kolejnych numerów pojawia się recka 3dfx i info, że Turok jest na pieca. Byłem wtedy biedakiem z podbazy i najnieszczęśliwszym gówniarzem pod słońcem, bo oczywiście nie byłem w stanie wyżebrać u starych ani N64 ani upgrade'u do kompa. Więc katowałem dalej rozpaćkanego Quake 2 na przyspieszeniu sprzętowym i se marzyłem o strzelaniu do dinozaurów. A potem się zajarałem heavy metalem i gry poszły w kąt na kilka lat.

Jako, że na starość się dziecinnieje, to i kilka lat temu kupiłem i N64 i oczywiście karta z Turokiem. Marzenia dzieciaka spełnione. Co prawda gra okazała się strasznym niegrywalnym gównem przez ten z*ebany pad od Nintendo, ale nie to się dzisiaj liczy. Liczą się wspomnienia. Patrzę dziś na te rozpikselowane tekstury, na kanciastych wrogów i wyobrażam sobie jak bym zareagował wtedy, w '97, gdybym miał możliwość pograć w ten tytuł. Byłoby pewnie zdeka inaczej niż dzisiaj. Może nawet do tego koślawego pada bym się wtedy jakoś przyzwyczaił...

użytkownik usunięty
rozkminator

Co racja to racja:)
Miałem okazję grać na tym 'zje*anym padzie' dzięki uprzejmości pewnego pana ze sklepu ze sprzętem komputerowo-konsolowym;) Mój kolega nie grał w tą grę - on w nią napie*dalał hehe;D
Ale masz rację - moja ocena to sentyment, bo z pewnością nie wytrzymała próby czasu, a pad do N64 to straszne badziewie. Ale wtedy...to było coś...Na piecu również nie zagrałem od razu, ale jak już dorwałem Turoka w swoje łapki...fajnie było;) Niemniej największe wrażenie robił właśnie wtedy, gdy się ukazał i gdy grało się na tym spierdzielonym sprzęcie:)

ocenił(a) grę na 8
rozkminator

Gry FPS, wszelkie gry FPP, strategie, przygodówki point & click, cRPG dużo wygodniej gra się na myszce. Ale wiele gier 2d znów optymalnie grać na Joysticku jak
bijatyki 2d, strzelanki 2d, platformówki 2d, sportowe 2d itd
a sporo gier 3d najlepiej na padzie jak sportowe 3d, bijatyki 3d, platformówki 3d,
serie Devil May Cry czy Dark Souls, Nioh itd.

Turok to nie była żadna rewolucja. 3dfx i ich Voodoo to była rewolucja.
Ale pierwsze gry w tej technologii już były w 1996 roku, gdy ktoś miał Voodoo i
dograł z płyty dołączonej do czasopism plik do Tomb Raider 1996 i Quake 1996 pozwalający na akcelerację sprzętową i pozbycie się pikselozy.
W Turok 1997, MDK 1997, Quake II 1997 i Tomb Raider II 1997 była taka możliwość od razu w ustawieniach gry.

Największy przełom w grach 3d to pewnie Tomb raider 1996, który pozamiatał.
Nie tylko akceleracja jak ktoś miał Voodoo, ale też pełne 3d - środowisko, wrogowie, nasza postać w grze TPP to było coś bijące na głowę gry FPP.
Wszyscy naśladowali z Tomb Raider. Rezygnowano z 2d i wszystko zaczęli robić w 3d.

3dfx to był taki przełom jak przejście z EGA na VGA przy Pc co pozwoliło wreszcie wyświetlać obraz porównywalnie dobry jak na Amidze w grach 2d i Sound Blaster, gdzie też dźwiękowo Pc nie odstawał, bo w grach z lat 80' Pc często przegrywał z C-64 wizualnie i dźwiękowo, a z Amiga i automatami zawsze.

Jeśli chodzi o najbardziej przełomowe gry 3d z widokiem FPP,
gdzie można strzelać to moim zdaniem te:
1) Wolfenstein 3d 1992
2) Doom 1993
3) System Shock 1994 (dodatkowo elementy cRPG)
4) Duke Nukem 3d 1996
5) Half Life 1998
6) System Shock 2 1999 (dodatkowo elementy cRPG)
7) Deus Ex 2000 (dodatkowo elementy cRPG)
8) No One Lives Forever 2000
9) XIII 2003
10) Half Life 2 2004
11) Bioshock 2007 - mocno uproszczony względem System Shock 1 i 2
12) Stalker - Cień Czarnobyla 2007
13) Stalker - Zew Prypeci 2009

One najwięcej rozgrywką zaoferowały i możliwościami gameplayu.

Natomiast prócz nich wyróżniły się też inne, ale bardziej już tym, że były dobrymi shooterami i przyzwoitymi naśladownikami niż tym, że coś nowego zaoferowały czy rozbudowaną rozgrywkę jak np:
Doom II 1994
Heretic 1994
Outlaws 1997
Blood 1997
Shadow Warrior 1997
Turok 1 1997
Turok 2 1999
Aliens vs Predator 1 1999
Soldier of Fortune 1 2000
Return to Castle Wolfenstein 2001
Aliens vs Predator 2 2001
Soldier of Fortune 2 2002
No One Lives Forever 2 2002
Medal of Honor - Allied Assault 2002
Call of Duty 1 2003
Far Cry 2004
F.EA.R. 2005
Call of Duty 2 2005
Call of Duty - Modern Warfare 1 2007
Call of Duty - Modern Warfare 2 2009
F.E.A.R. 2 2009
Battlefield - Bad Company 2 2010
Battlefield 3 2011
Far Cry 3 2012
Wolfenstein - The New Order 2014
Doom 2016
Wolfenstein II 2017
Doom Eternal 2020

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones