PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10015510}
5,1 19 069
ocen
5,1 10 1 19069
6,2 42
oceny krytyków
Apokawixa
powrót do forum filmu Apokawixa

"Apokawixa" - film, na którym stawiałem klasyczny ,,krzyżyk", poddając go ostatecznej zagładzie, nie dając mu żadnej szansy głównie po obejrzeniu wszystkich zapowiedzi tej produkcji, przyglądaniu się castingowi i samej promocji widowiska. Filmy Patryka Vegi w gatunku kina rozrywkowego, a przecież "Apokawixa" takim tworem właśnie jest, trochę napsuły mi gustu i smaku w podejściu do tego rodzaju filmów w polskiej kinematografii. Miałem nieuchronne przeczucie, że Żuławski da nam vegowski ,,klasyk", typowe dzieło przesiąknięte niszówką twórcy "Botoksu", czy jakże sławetnej z perspektywy ogólnej polskiej oceny, "Niewidzialnej Wojny"... I tu mnie ,,wzięło" zaskoczenie, w przypadku "Apokawixy" bardzo spore. Niby film pana Xaverego, był prowadzony w rozrywkowym tonie, spokojną, zrównoważoną narracją - ot typową młodzieżówką, jednakże tak było tylko do czasu. Ciężko jest mi określić, kiedy tempo całego widowiska zaczęło się zmieniać - to było jak jakieś ,,niewidzialne porażenie" - zaczęło zaskakiwać tu niemal wszystko: pojawiło się płynniejsze aktorstwo (moim zdaniem), dobre dzielenie montażem scen z nowymi postaciami, które miały fajny magnetyzm (Tola i jej kumpelka w pociągu, z bysiorami jakiegoś ziomka; pierwsze spotkanie jednego z bohaterów ze swoją siostrą, kibolką Legii, tzw. ,,Bratem"). A to tylko przykład jednego z aspektów techniczno-aktorskich, które potrafiły mnie w "Apokawixie" kupić i usadzić przy bardzo dobrej jej ewaluacji. A sami ,,glono-sinicoZombi" - ajć, ich wygląd, charakteryzacja, dobre odegrania fizycznego poruszania się tych mutantów, w czym pomogły dobre plany zdjęciowe?! No właśnie, perełka do potęgi entej!

A ci młodzi ludzie, ci aktorzy, te postaci przez nich grane - temat tej imprezy, która jest manifestem przeciwko głupocie, obłudzie tego świata: WoW! Chciałbym znaleźć się wśród nich, chciałbym z takimi ludźmi przeżyć najdzikszą imprezę w moim życiu. Jakie to było naturalne, szalone i pełne grupowej pasji, braterstwa i szczęścia. Gdybym miał zaszaleć po raz ostatni w życiu, wybrałbym imprezę z teamem Kamila; za takimi kumplami poszedłbym w ogień...

"Projekt X" zostało zjedzone na śniadanie!

ocenił(a) film na 1
buskowianka

Czy ja śnię. Ten film to budżetowa podróbka "Projektu X". Ludzie wychodzący ze znudzenia z kina - to o czymś świadczy.

Multivein

Miał być film o Zombie tak jest przestawiany a tam cały horror pokazuje się po godzinie

ocenił(a) film na 7
buskowianka

Perełka to bym aż tak nie powiedział, ale kawałek niezłego rozrywkowego kina na pewno. Rola głównego bohatera - rewelka, inni też jak najbardziej dali radę. Duża dawka humoru i odniesień do współczesności - jednym słowem, udało się :)

ocenił(a) film na 1
neo01

Co się udało? Ani to śmieszne ani straszne, po drugim zombiaku wyłączyłem Netflixa, dziwię się,że Pazura zgodził się zagrać w takim gównie.

ocenił(a) film na 1
rezerwat30

Faktycznie Pazura nie ma godności.

ocenił(a) film na 7
buskowianka

I jeszcze takie smaczki jak np. scena wykonywania Lullaby The Cure przez Blitza i Tolę.

ocenił(a) film na 8
blindtiger

Tego utworu nie znam, ale niektóre sceny z udziałem tej dwójki mają podobną atmosferę, jak teledysk utworu, który wspomniałeś - akurat klip teraz odtworzyłem. W ogóle to film nawiązuje do szeregu dzieł popkultury, do stylu slasherów z młodzieżową dramą w tle. Muszę iść na drugi seans, żeby sobie to wszystko poukładać. Koniecznie! Lekarstwo na dziwne czasy, które nastały! Ten film jest jak odwyk, którego... chyba nam było trzeba.

ocenił(a) film na 6
blindtiger

Razem zagrali jeszcze numer Rock n roll, by Motorhead. Dobór co najmniej ciekawy, porównując z muzyką przewijającą się przez resztę filmu.

ocenił(a) film na 5
buskowianka

A moim zdaniem film nie dowozi tego, co obiecuję początek (fajni bohaterowie, wątki, muzyka i energia). Gdy na ekranie pojawiają się wreszcie zombie, to wszystko zamienia się w wielką amatorszczyznę, twórca nie ogarnia statystów (zombie biegają obok bohaterów), przestrzeni, kolejności co ma się wydarzyć i kogo pokazywać (biegają, wracają) dialogów (na szybko wciskają aktorom w usta wyjaśnienia). Ogólnie wielki chaos i bałagan. Mam wrażenie, że reżysera przerósł moment, gdzie trzeba zebrać wszystkie wątki i sprawnie je posplatać w efektowną, dynamiczną, wieloosobową scenę akcji.

ocenił(a) film na 5
piotrowy

Zgadzam się z tym co napisałeś. Prawda jest taka, że jakby to nie było dzieło Pana Żuławskiego, tylko np made in USA, to połowa krytyków film by ominęła, kolejni skrytykowali. Wystarczy spojrzeć jak ocenili chociażby Zombieland, który IMHO jest bez porównania lepszy. A szkoda, bo film nasz miał dobry pomysł, początek, casting i plenery i naprawdę mógł być TOP.

buskowianka

Za pisanie do ludzi ,, mordeczki " powinno się mandaty dawać

ocenił(a) film na 1
buskowianka

Jak bierzesz dopalacze to nie oglądaj w tym czasie filmów ...

buskowianka

idzie wyżyć na pisaniu takich komentarzy?

ocenił(a) film na 1
buskowianka

Ten film to wielkie GÓWNO, a rola Alicji Wieniawy to mała SRAKA. Tak obiektywnie można podsumować to COŚ. Te bezrozumne oszołomy, które wymyśliły to coś powinny mieć absolutny zakaz tworzenia czegokolwiek. Jeśli nie mieli pomysłu na cokolwiek wartego oglądania, to jakimś plusem byłoby ubranie Alicji w strój kąpielowy jak to robiono z innymi, lub zaaranżowanie jakiejś scenki z jej udziałem. Ale NIE, bo pajace tworzące to gówno postanowiły, że jej rola to musi być takie samo gówno jak ten cały film. Do tego maksymalnie nudna. Tylko splunąć na jej postać w tym filmie.

ocenił(a) film na 2
buskowianka

nie no ty jesteś jakiś upośledzony czy pod trolla to piszesz? ten film nie umywa się do projekt x, tu nic się kupy dupy nie trzyma. Dużo silnej woli wymaga ukończenie tej produkcji i czas się okropnie dłuży przy tym filmie

ocenił(a) film na 1
Zartrom

Ten film to jeden wielki bełkot. Tak absurdalnego gówna jeszcze nie widziałem. Zbieranina nieśmiesznych idiotycznych pomysłów w jednym filmie.

ocenił(a) film na 9
buskowianka

Zgadzam sie i ciesze ze w Polsce zaczyna powstawac cos innego niz dramt, obyczaj lub komedia romantyczna. Ten film podbije Netflix:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones