PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709031}

Bezsenność w Nowym Jorku

Sleepless in New York
5,5 102
oceny
5,5 10 1 102
Bezsenność w Nowym Jorku

Szwajcarski reżyser nominowany w 2001 roku do Oscara za film "Fotograf wojenny" przyjeżdża do Nowego Jorku i rozwiesza na Brooklynie ogłoszenia w poszukiwaniu osób, które zostały ostatnio… porzucone. W mieście, gdzie psychoanaliza jest drugą religią, a ludzie uwielbiają mówić o sobie, nie musi długo czekać na bohaterów.
Młoda florystyka, która przegrała rywalizację o ukochanego z tajemniczą 23-latką, tłumacz niepokojąco przypominający Allena Ginsberga oraz zakochana w burlesce pin-up girl opowiadają o swoim bólu i często desperackich próbach ułożenia życia na nowo. Ich wyznania komentuje antropolożka, która pisze pracę naukową o zmianach w mózgu zachodzących u osób, przeżywających miłosny zawód. Jej spojrzenie to frapująca mieszanka fachowej wiedzy, podawanej w bardzo przystępny, amerykański sposób i fascynacji wciąż nieuchwytnym zjawiskiem miłości – potężnej siły, pchającej naprzód cywilizację. Naukowe fakty nie brzmią zachęcająco: mózg, pozbawiony dopaminy zapewnianej przez miłosną relację reaguje bólem podobnym do tego przy bólu zęba. Nieprzespane noce i bezustanny płacz to nic innego jak narkotykowy głód – przynajmniej w świetle nauki.
W tle łamiących serce historii ich wcale nie cichy świadek – Nowy Jork. Poezja metra i ikonicznej architektury, orgia świateł widzianego z oddali Manhattanu, jogging w Central Parku, czerwone cegły i schody przeciwpożarowe Brooklynu, weekendowe wyprawy wzdłuż rzeki Hudson, wesołe miasteczka Coney Island, eleganckie bary SoHo i hipsterskie kooperatywy Williamsburga. Poruszający się wśród nich bohaterowie to postaci, w których miesza się ekstrawertyzm Woody’ego Allena, ciepła nostalgia Paula Austera i samotność Edwarda Hoppera.
To świat miłości 2.0 – kochankowie nie rozstają się ze swoimi designerskimi laptopami, komórkami, są wciąż podłączeni do mediów społecznościowych, bezustannie sprawdzają ekrany telefonów. Nawet rozdzieleni oceanem, potrafią zasypiać wpatrzeni w siebie za pośrednictwem Skype’a.
To także portret Ameryki i jej niesłychanej witalności – od całkowitego załamania do zastanowienia się, jakie właściwie korzyści można wyciągnąć z bycia porzuconym, nie mija aż tak wiele czasu. Nowy Jork nie sprzyja zbyt długiemu użalaniu się nad sobą – zawsze można pójść na lekcje wiolonczeli, odwiedzić butik z retro-bielizną czy szukać nowej miłości na kursach kreatywnego pisania w dzielnicowej bibliotece lub błyskawicznych randkach w modnych lokalach przy Times Square.

opis festiwalowy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones