PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4889}

Ciemna gwiazda

Dark Star
6,1 2 419
ocen
6,1 10 1 2419
6,2 5
ocen krytyków
Ciemna gwiazda
powrót do forum filmu Ciemna gwiazda

...to jednak nie znaczy to, że film jest świetny. Przez cały czas trzyma raczej średni poziom. Pomysł z niszczeniem planet cokolwiek dziwny i w ogóle cały czas jakoś tak śmieszy. Ten piłkowaty kosmita niemal kiszki skręca - wygląda śmiesznie i żałośnie zarazem. Pomyśleć, że o mało nie zabił człowieka...a ta ostania scena to już przegięcie.

ocenił(a) film na 7
Shiloh

Należy zauważyć, że film jest z 1974 roku i w skrócie mówiąc, film jest czysto filozoficzny, pobudza wyobraźnię, każdy element, zwłaszcza "baloniastego" kosmity. Film jest odpowiedniej długości, nie za długi, nie za krótki, i mimo tego pozostawia za sobą ślad w pamięci. Trzeba dodać, że film jest inteligentny, nakłania do myślenia, a wszelkie "żałośnie" nawet wyglądające lub zachowujące się (jeśli takie były) motywy czy postacie nadają specyficznego kontrastu dla wyobraźni. Film posiada także elementy komiczne, trochę kojarzące się z humorem Monty Pythona, szczególnie rozmowy komputera pokładowego z bombą, lub scena zapisanych uzewnętrznień w pamiętniku Pinback'a. No i przede wszystkim dobre tło muzyczne i dźwiękowe. Klimat świetny. Początek filmu, gdy załoga statku oddala się od wysadzanej planety, właśnie dzięki prostocie wykorzystanych efektów, jest po prostu rewelacyjny. Końcówka filmu, również czysto filozoficzna, metaforyczna. Carpenter odnosił się do życia codziennego, nie oddzielił tego co dzieje się na ziemi od tego co jest w kosmosie, sugerując tym samym, że wszystko w kosmosie jest ze sobą powiązane. Każdy powinien rozumieć film na swój sposób, a ja myślę, że obejrzę go jeszcze nie raz.

70R

no to mnie zachęciłeś

"za krótki", znowu "za krótki", co to, eseje trzeba tu pisać. dobra, teraz już chyba wystarczająco długi:)

ocenił(a) film na 7
pszeszczep

Spoko ;-) Cnotą możliwości wysłania wiadomości na filmweb'ie nie jest lakoniczność ;-) (jak czasem by się chciało). Trzeba się trochę "rozpisać", przynajmniej jedną dłuższą linijkę... :) Może sobie niedługo obejrzę "Czarną gwiazdę" jeszcze raz, jak mnie najdzie ochota na oglądanie filmów :-).

Pozdrawiam.

70R

dzięki. super filmik. podpisuję się pod wszystkim co napisałeś. kartezjańska dyskusja z bombą to scena, która powinna przejść do historii kina.
dodatkowo można jeszcze wspomnieć o wszechobecnych wówczas w kinie nawiązaniach do wojny w wietnamie. to jeszcze wzbogaca interpretację. plus elementy parodii 2001 odysei kosmicznej. kino dla inteligentnych. też się tego po carpenterze nie spodziewałem, tylko przeciwnie, ja jestem zaskoczony na plus

pszeszczep

tylko mam jeden problem, wydaje mi sie ze pomysl jest sciagniety z opowiadania "Przez Wszechświat gnam, szubiduba" Karla Armera. Tez goscie bez kontaktu z baza leca i niszcza napotkane planety. Jedynie nie pamietam czy rownie inteligentnie gadaja z bombami :)

ujti

Juz sobie przypomnialem bo przeczytalem i nie gadaja, ale opowiadanko bardzo podobne do filmu tutaj link http://members.lycos.co.uk/snarkuciekaczek666/Opowiadania/Karl%20Michael%20Armer %20-%20Przez%20Wszechswiat%20gnam,%20szubiduba.rar kto chce moze sie przekonac

ocenił(a) film na 8
ujti

oglądałem ten film w języku hiszpańskim i mało rozumiałem ale scenę z dyskusją z bombą była czytelna. kto wie jak dostać ten film w dobrej jakości z opracowaniem napisów dialogowych po polsku

ocenił(a) film na 8
ujti

oglądałem ten film w języku hiszpańskim i mało rozumiałem ale scenę z dyskusją z bombą była czytelna. kto wie jak dostać ten film w dobrej jakości z opracowaniem napisów dialogowych po polsku

kamil_zawada1984

Ja mam dobrą jakość z dobrym polskim lektorem ale na kasecie vhs :)

ocenił(a) film na 8
ujti

już sobie ściągnełem po angielsku ale fajnie byłoby z lektorem w dodatku na vhs obejrzeć byłaby możliwość przegrania na 2 gą taśmę

ocenił(a) film na 8
ujti

przegraj to z lektorem i daj na torrent lub na p2p czy rapidshare będzie hit

kamil_zawada1984

słabo z drugim magnetowidem, już szybciej ta druga opcja

ocenił(a) film na 10
70R

Podpisuje się również o tym. Kompletne streszczenie tego filmu. Ode mnie 10/10 - jedyny w swoim rodzaju.

ocenił(a) film na 10
70R

Mnie za kazdym razem zadziwia ten film i za kazdym razem dostrzegam w nim cos nowego. Grunt to nauczyc sie fenomenologii ;]
Zobaczcie ile lat pozniej Matrix zastosowal stwierdzenie 'skad wiesz co jest zludzeniem' i w ilu filmach pozniej sie powtorzyly sceny na ten wzor rozmowy z bomba :)

ocenił(a) film na 3
Shiloh

Zgadzam się. Ludzie podniecają się nazwiskiem i próbują doszukiwać się nie wiadomo czego mimo, że film słaby i mam tu na myśli scenariusz. Gilgotającego potwora lub negocjacje komputera z komputerem zaliczyłbym do kiepskiego humoru. Zresztą co tu dużo mówić, w Stanach znawcy gatunku określili film właśnie jako średni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones