PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99949}

Cygan

Le Gitan
7,3 477
ocen
7,3 10 1 477
Cygan
powrót do forum filmu Cygan

Giovanni po raz kolejny o bandytach. Tylko, że „Cygan”, w przeciwieństwie do „Dwóch
ludzi z miasta” nie jest filmem, mającym stawiać kogokolwiek w dobrym lub złym świetle.
Brak tu ocen i morałów. Przestępcy nie są usprawiedliwi, a policjanci demonizowani.
Mimo to w „Cyganie” jeszcze bardziej czuć zwykłą, nieuzasadnioną i pozbawioną
rozterek moralnych sympatię do przestępców. Jedni tylko kradną biżuterię (świetna rola
Paula Meurisse), inni strzelają do policji. Cygan teoretycznie biadoli coś o Romach i ich
parszywym miejscu w społeczeństwie, ale wydaje się to być raczej wątkiem
pobocznym, pomagającym w sportretowaniu bohatera, niż myślą przewodnią filmu.
Żadne aspekty historii, żadne sceny, nie próbują usprawiedliwiać bohaterów, ani nawet
tłumaczyć ich przestępczych poczynań. A przynajmniej nie sięgają do ich pierwotnego
źródła. Ot, oni po prostu są przestępcami. Podobnie jak policjanci, mają lepsze i gorsze
cechy i bardzo różnych ludzi w swoich szeregach. Powiedziałbym, że film jest zimny w
kwestiach moralnych, ale nie brak mu emocji innego rodzaju. W końcu to solidne kino
gangsterskie. Jest zemsta, jest przyjaźń, jest nawet litość. Są też przypadkowo
splatające się losy bohaterów, fabuła jest bowiem nieliniowa i oryginalna, unika
sztampowych zwrotów akcji.
Realizacja jest bardzo dobra, od muzyki aż po zdjęcia ciężko mieć jakieś zarzuty.
Największą jednak zaletą filmu jest chyba obsada: Dylon, Meurisse i Girardot wypadają
jak zwykle świetnie, choć, pomimo, iż to Delon gra tytułową rolę, to jednak Meurisse
kradnie tutaj show. Annie Girardot jest za mało, ale jej rola nie zawodzi. Pozostała część
obsady pełna mniej znanych nazwisk również nie zawodzi. Oglądanie ich kreacji to sama
radość. Warto też wspomnieć, że, o dziwo, znalazło się tu kilka delikatnie
humorystycznych akcentów.
Bardzo solidne kino gangsterskie. Polecam.

kangur_msc_CM

Wielkie dzięki za wyczerpującą wypowiedź! Miałem już zamiar odpuścić sobie ten film po przeczytaniu jakiejś miażdżącej recenzji z sieci, tymczasem widzę, że warto.

kangur_msc_CM

Mimo że "biadolenie o Romach" jest wątkiem pobocznym to jednak portretuje bohatera tak aby czuć wobec niego sympatię. W końcu został z powodu prześladowań rasowych niejako skazany na przestępcze życie, bez perspektyw na legalny zarobek. Oczywiście po przyjęciu tezy twórców za prawdziwą. Aczkolwiek Romowie wcale nie są prześladowani lecz dobrowolnie żyją poza nawiasem społeczeństwa bo tak stanowi ich kultura, m.in. istnieje u nich lista zawodów "godnych cygana", jest bardzo skąpa a wiele z nich w stylu zduna jest już wymarła. Poza tym odsyłam do sceny gdzie Cygan rozmawia nad rzeką z chłopcem łowiącym ryby, co prawda nie ma tam wylewania łez nad wykluczeniem antyspołecznych Romów ale w bardzo ckliwy sposób idealizuje ich styl życia. Może dlatego nie trafia do mnie przekaz Giovanniego bo mamy inne poglądy.. Według mnie teza o chłodnym stosunku do Cygana jest całkowicie błędna. Pasuje natomiast do kasiarza. O tak, ten typ był zimny jak głaz i gdyby nie jasne pokazanie jak zakończyła się początkowa scena na balkonie to jej przebieg byłby największą zagwozdką w filmie. Podejrzewam że bardziej by mnie to ciekawiło niż to jak skończy samotny wilk ścigany przez wszystkich (wiadomo że tacy albo zapadają pod ziemię albo spektakularnie giną). Jednak konstrukcja filmu i realizacja jest znakomita. Aż mnie skręcało kiedy policjant był trzymany na muszce na parkingu podziemnym, zabije czy nie zabije ;D Ciekawe rozwiązanie z otwarciem bramy przez Cygana na motorze, gliniarze koszący karabinem samochód jadący znad przeciwka - hardkor :]

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

Rozpisałeś się, jak ciotka mojego sąsiada, która raz w tygodniu, za to przez 15 lat, wysyłała mu list ze Szpitala Psychiatrycznego w Kocborowie, gdzie trzymano ją za morderstwo do czasu, aż wzięła i umarła. A wystarczyło tylko nabazgrolić ostatnie zdanie.

ocenił(a) film na 5
dustin_maratonczyk

Uwaga, mądrala.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones