PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4891}
6,3 7 773
oceny
6,3 10 1 7773
7,5 4
oceny krytyków
Człowiek ciemności
powrót do forum filmu Człowiek ciemności

Przecież to kolejna zaraz po batmanie Tima Burtona zrealizowana z rozmachem kolejna wspaniała adaptacja na podstawie komiksu, jedynie troszkę mniej widowiskowa od Batmana lecz ideałem nie jest.

Przybijam do 8/10

ocenił(a) film na 9
666wszechmocny666

Mojej oceny nie przebiłeś:)

666wszechmocny666

Mnie też się podobało. 8/10

666wszechmocny666

Tyle, że to nie jest na podstawie komiksu, Raimi wymyślił bohatera, komiksy powstały później.

ocenił(a) film na 7
junkhead

junkhead ma rację, Raimi wymyślił DARKMANA, gdyż marzył o adaptacji BATMANA bądź CIENIA. Oba projekty łączące superbohaterski etos ze stylistyką noir były dlań niedostępne, więc wymyślił postać będącą swoistym połączeniem obu tych bohaterów. Wraz z drobną pomocą braci Cohen zrodził się DARKMAN. Komiksy powstały później, na fali popularności filmu.
Oczywiście, film jest osadzony mocno w komiksowej stylistyce, a niektóre jego kadry wyglądają jak wyjęte wprost z popularnych superbohaterskich zeszytów. Znajdziemy tu sporo chwytów i pomysłów obecnych potem w zrealizowanej przez Raimiego trylogii SPIDER-MANA. Nieco inny jest jednak ton, a film nie szczędzi widzowi brutalności i makabry.
DARKMAN to tak naprawdę pierwszy czysto superbohaterski film z kategorią wiekową R. Fani osławionego DEADPOOLA powinni być tego świadomi, ale z racji ich zazwyczaj młodego wieku (i gustu) wątpię by o istnieniu DARKMANA mieli choćby mętne pojęcie.
Na marginesie dodam, że nie przepadam za kinem komiksowym. Niezmiernia jednak cenię sobie BATMANY Burtona i Nolana, a także niektóre "Marvelowskie patenty". Jednak najlepszymi ekranizacjami komiksu nadal pozostają takie obrazy jak DROGA DO ZATRACENIA, GHOST WORLD czy AMERICAN SPLENDOR.

ocenił(a) film na 7
laitens

Oczywiście chodziło mi o braci Coen, a nie Cohen - przepraszam za literówkę!

ocenił(a) film na 10
laitens

Jak go oglądałem to miałem 8 lat

ocenił(a) film na 8
laitens

Kurcze a byłem piewien że komiks był pierwszy. Dzięki za info.

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 8
666wszechmocny666

Też dałem 8, bo chętnie wróciłem do tego filmu.
Pamiętam, że za dzieciaka grałem na pegasusie, a filmu widziałem raptem początek.
Jak tylko zrobiło się paskudnie, to mnie przegoniono sprzed telewizora :-)

Wertując katalog filmów na chili.com, Darkman wpadł mi w oko i momentalnie skojarzyłem go z grą.
Film ma drobne błędy, które nie wpływają za bardzo na odbiór filmu.
Najbardziej przyczepiłbym się do celności antagonisty, którą można porównać chyba tylko z niesławną celnością szturmowców :D
Plus za to, że przejrzał on protagonistę i przygotował zasadzkę.

666wszechmocny666

bo na filmwebie rzadzi gimbaza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones