PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=560406}

David chce odlecieć

David Wants to Fly
6,4 1 603
oceny
6,4 10 1 1603
5,5 4
oceny krytyków
David chce odlecieć
powrót do forum filmu David chce odlecieć

Myślę że każdy licealista powinien ten film zobaczyć. Widzimy instytucjonalizację religii złapaną na żywo. Jest tu kilka kwestii. pierwsza, ten film finansuje ktoś zainteresowany kompromitacją czy tylko pokazaniem prawdy o ruchu TM i samym Maharishi. Dwa: ta technika wydaje się działać:-D, skądinąd pewnie jest niezależna od samego ruchu, bo powtarzanie mantr to praktyka powszechna w hinduizmie. Ciekawie pokazany jest miszmasz skutecznej techniki i w sposób oczywisty zdemoralizowanych krzewicieli...Ciekawe. Czy tak powstawało chrześcijaństwo i inne wielkie religie? Dla Lyncha komercjalizacja jest pozytywna, bo napędza ten ruch...

ocenił(a) film na 5
jurex

Chyba najwłaściwiej jest tak właśnie ten dokument odbierać...w sensie uniwersalnie. Bez tego tytuł mógłby na nasze realia mieć zbyt wąskie grono odbiorców (zwolennicy i przeciwnicy Lyncha, a także samego ruchu TM), aby w ogóle emitowany był w telewizji. Myślę że w naszym kraju mało tych pierwszych a tym bardziej drugich. Jeżeli spojrzeć przez pryzmat mechanizmu działania religii/sekt od razu tematyka nabiera na znaczeniu. Dla mnie David chce odlecieć może co najwyżej być swego rodzaju pomocą do wyrobienia sobie obiektywnej opinii na ten temat, bo nic nie jest do końca biała ani czarne, nawet w tym dokumencie...
ps. dlaczego akurat licealista każdy powinien zobaczyć...?..

ppp84

Na koniec liceum przewidziany jest koniec programowy (programowy brzmi dosyć okrutnie) nauczania religii w szkołach, tak więc jakakolwiek próba "zaglądnięcia" w inne rejony (cokolwiek miałoby to być - w tym przypadku medytacja/guru) pokaże młodym ludziom ślepą ulicę, czy jak to nazwać. Chyba, że się mylę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones