PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724565}

Demon

6,4 36 728
ocen
6,4 10 1 36728
7,1 36
ocen krytyków
Demon
powrót do forum filmu Demon

Niesamowity, niepokojący, przedziwny film. Szczególnego smaczku nadają mu subtelne ale czytelne nawiązania do "Wesela", zwłaszcza motyw snu. Doskonale wpasowana muzyka. Moim zdaniem naprawdę warto wybrać się do kina.

ocenił(a) film na 10
MalyPigmey

Nawiązanie też o bajek Singera, przynajmniej kilku, gdzie w sierotę która ma poślubić wdowca wciela się duch jego zmarłej małżonki, lub trupi/demoniczny korowód.

ocenił(a) film na 8
MalyPigmey

Chciałbym się dowiedzieć, w których scenach według Ciebie występują te "subtelne ale czytelne nawiązania do >>Wesela<<" Wyspiańskiego?

ocenił(a) film na 8
crouch

Przede wszystkim sceny końcowe- goście budzący się ze snu i zaklinanie rzeczywistosci przez ojca panny młodej ("Wesela nie było!") czy powrót weselników do domów utrzymany w onirycznej konwencji ("Nic nie słysom (...) Jakieś ich chyciło spanie?"), a także szaleńczy taniec, pomimo świadomości rozgrywających się wydarzeń ("Już nieczcują pęt/ Chytajom się w tan/ Już nie czują ran"). No i oczywiście postać starego, mądrego Żyda, którego zaproszono, chociaż w zasadzie nikt go nie chciał na weselu ("My jesteśmy tacy przyjaciele, co się nie lubią") i nikt nie słuchał. Nie posunęłabym się do porównania Hany z Rachelą (choć niewątpliwie łączy je odmienny dla każdej rodzaj obłędu, zapamiętania, zatracenia). Niewątpliwie jednak w pozornie poukładanych weselnikach, wydarzenia nadnaturalne odkrywają to, o czym sami chcieliby zapomnieć, zaprzeczyć istnieniu danej cechy- podobnie jak u weselników Wyspiańskiego. To oczywiście moje zdanie i moja interpretacja, ale uważam, że nawiązania są, i to nie przypadkowe.

ocenił(a) film na 7
MalyPigmey

Miałam te same odczucia! Nie da się nie zauważyć nawiązań. Nawet to, że pan młody, nie pochodzi z Polski, a wesele jest bardzo tradycyjne.

ocenił(a) film na 8
MalyPigmey

W punkt, brawo :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones