PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724565}

Demon

6,4 36 751
ocen
6,4 10 1 36751
7,1 37
ocen krytyków
Demon
powrót do forum filmu Demon

1) Fatalny scenariusz:
a) poszli na łatwiznę - utarta w ostatnich latach (i doceniona przez krytykę) konwencja: mówiących z zza grobu dobrych Żydów mordowanych przez złych Polaków,
b) nawet pomimo popularnej koncepcji a) - brakuje kropki nad "i", co wynika z braków scenariusza,
c) dialogi w j. angielskim - lepiej, niż w "Bożych skrawkach" z pamiętnym "Włodek, open the gate!" ale to wciąż razi w polskim kinie.
d) bywam na weselach a la wiejskich - ale nawet tam nie robią takiej nędzy kulturalnej, jak przedstawiono w tym filmie.
2. Świetna gra aktorska:
a) Tiran, Żulewska, Grabowska, Woronicz - świetnie,
b) Schuchardt - reżyser nie wykorzystał jego potencjału, gdyby dał mu nieco więcej pola - z pewnością również byłoby świetnie.
3. Podsumowanie:
a. film nie dorasta do pięt "Chrztu" Marcina Wrony,
b. film przegrywa w przedbiegach z "Pokłosiem",
- kto lubi twórczość M. Wrony lub filmy o kontekście rewizjonizmu żydowsko-polskiego - ten się rozczaruje,
c. mam wrażenie, że reżyser poszedł na łatwiznę (czego się nie spodziewałem): wziął chodliwy kąsek, świetnych aktorów i... reszty nie przemyślał, uznając że temat + aktorzy załatwią sprawę.
d. fani "Wesela" Smarzowskiego znajdą coś dla siebie w filmie - ale i to w minimalnych rozmiarach (parę scen), przerysowany jest negatywizm polskiego wesela.

ocenił(a) film na 9
arminvanburen

Jest w "Demonie" zderzenie naszego, niby racjonalnego świata z światem duchów.
Teść pana młodego reaguje na ducha - chce pogotowia, niech pogotowie zajmie się dziwakiem, żeby w sytuacji trudnej nie było na niego, że nie udzielił pomocy choremu zięciowi.
Panna młoda reaguje normalnie - stara się zrozumieć jak to się stało, że mąż jest już inny, opanowany przez demona.
Lekarz reaguje dziwacznie - sam chciałby być wybrany przez demona.
Reszta nie reaguje wcale.
Na koniec dybuk znika wraz z ciałem pana młodego, Żaneta wyjeżdża.
Zdjęcie retro na gruzach domu, jakby weselne, z Piotrem i Haną w centrum interpretuję jako przeniesienie wesela z XXI wieku do XX wieku.
To jest dobry pomysł na scenariusz. Ja nie jestem rozczarowany.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones