PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31425}
7,4 1 156
ocen
7,4 10 1 1156
Deszczowy lipiec
powrót do forum filmu Deszczowy lipiec

Lubię wracać do tego filmu. W zasadzie nie potrafię powiedzieć co w nim podoba mi się najbardziej. To chyba dlatego, że podoba mi się prawie wszystko. Co na przykład? A chociażby Zakopane w deszczu sprzed dokładnie 50 lat, urokliwy klimat (choć deszcz za oknem), moda czy twarze aktorów, których od dawna nie ma z nami? Nie mogę pamiętać tamtych czasów, ale przyznam się, że trochę zazdroszczę tym, którzy przed 50 laty jechali w góry zabierając ze sobą po kilka garniturów i sukni wieczorowych, eleganckie torebki i buty na szpilkach, oprócz oczywiście ?traperów?, swetrów czy wełnianych czapek. Dzisiaj pewnie by nas bawiło, gdybyśmy przy stole w górskim pensjonacie siedzieli w zatłoczonej stołówce w wieczorowych strojach (niczym na balu sylwestrowym w Hiltonie), albo szli w góry w krótkich spodenkach z mocno zaprasowanym kancikiem. Takich smaczków jest tam cała masa. Fajnie jest poobserwować tamte zachowania, nawyki czy - żeby już wspomnieć coś konkretnego - starą pocztę i dworzec PKP w Zakopcu, patio na Gubałówce i ? leżaki, których nie da się rozłożyć.

A teraz kilka zdań o stronie artystycznej i technicznej. Uważam, że Urszula Modrzyńska, grająca główną rolę Anny, jest znakomita. Mam jednak wrażenie, że reżyser (Leonard Buczkowski) nie do końca wprowadził ją w rolę i nie ?wyciągnął? z niej wszystkiego. Jestem przekonany, że mogła dać z siebie o wiele więcej. Kiedyś zastanawiałem się czy nie byłoby lepiej, gdyby tę rolę zagrała Lucyna Winnicka, ale teraz widzę sprawy inaczej - Modrzyńska sprawdziła się. No i cóż jeszcze? Powiem tylko tyle, że świetnie wygląda.

Główna rola męska, czyli postać Andrzeja Nowickiego, została źle obsadzona. W mojej opinii Ryszard Barycz w ogóle nie pasuje do roli amanta. I nie chodzi tylko o jego słaby głos czy aparycję (bo to rzecz gustu), ale o jego umiejętność znalezienia się w tej roli. To wrażenie potęgują we mnie dość naiwniutkie, infantylne dialogi. Nie chcę się nad nim pastwić, dlatego nie rozwinę tego wątku.

Bardzo podobają mi się drugoplanowe role ?brydżowej paczki?, czyli: Wacka (kapitalny Andrzej Szczepkowski), Zofii Karpińskiej (Barbara Kraftówna), Haliny Porębskiej (Marta Stebnicka), Iwony (Olga Bielska). Dość zabawna jest też postać cierpiącego na całą masę przypadłości Tadeusza Kawki (Jan Kurnakowicz).

Na zakończenie dodam, że ta historia podwójnej zdrady (przypomnę, że mąż Anny nie tylko zdradził ją, ale nawet swoją pierwszą kochankę), wakacyjnych romansów i romantycznych uniesień, powinna zostać jeszcze raz nakręcona. Pytanie tylko czy ma to być komedia obyczajowa, romans, a może melodramat?

Pozdrowienia dla miłośników polskiego kina!

użytkownik usunięty
ygrek

Ładnie opowiedziana historia , ładnie napisana recenzja :)) .Ogladając "deszczowy lipiec" ma te same uczucia , lepiej
nie potrafiłabym opowiedzieć tego co czuję ................ dokładnie inni ludzie inne czasy , ale klimat Zakopanego w deszczu i atmosfera tych
czasów działa na mnie kojaco , może przypomina mi dzieciństwo kiedy no troche później w latach 70 -tych byłam tam z dziadkami
na "wczasach" , pamiętam wspólne wycieczki "turnusowe " , jeszcze dośc długo były rozlatujace sie leżaczki na Gubałówce ;)))) , też był lipiec i też padał deszcz ........... może to poczucie bezpieczeństwa
i spokoju jakiego dziś nie mamy w naszym zakreconym , rozpedzonym życiu ? .Czasami kiedy chcę odskoczyć daleko sięgam po
ten film , tak jak np dzisiaj , do tego mam odpowiednią scenerię za oknem strugi deszczu :) Generalnie lubię filmy polskie z lat 60
wspaniała muzykę Komedy , ale ten film z 57 roku ma w sobie to coś co sprawia że wracam do niego :)))

ocenił(a) film na 6
ygrek

Ja też lubię klimat tamtych lat, nie wiem czemu bo nie było mnie wtedy na świecie. Ten film, choć w zasadzie banalny, jakoś dobrze się ogląda. Jest tam parę momentów, które miały być śmieszne a nie są, amant dosyć kiepsko dobrany ale poza tym wszystko mi się podobało.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones