PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5185}

Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
8,0 45 120
ocen
8,0 10 1 45120
8,2 41
ocen krytyków
Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę
powrót do forum filmu Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Należy zwrócić uwagę, że nakręcony został niedługo po kryzysie kubańskim, kiedy to świat otarł się o piczy kłak od faktycznej wojny atomowej. Istniała mniejsza lub większa atmosfera (czasem ocierająca się o psychozę) strachu. W takich warunkach powstaje film, który pokazuje, że błędne procedury i zawodny „czynnik ludzki” wystarczą, aby cywilizacja stanęła na progu zagłady.

Z jednej strony przerażająca idea- pokazać, że nie trzeba być geniuszem intelektu ani mieć specjalnie rozbudowanego planu- odrobina determinacji i człowiek przy wykorzystaniu współczesnej techniki zagraża całemu światu. Z drugiej strony- ubrane to w szaty satyry, głównie komizm postaci: fanatyczny i zastraszony komunizmem dowódca, ciotowaty, ugrzeczniony pułkownik z Anglii, który nie potrafi przeciwstawić się prymitywnemu dowódcy, tatusiowaty i zagubiony prezydent, który strofuje telefonicznie wiecznie pijanego (w domyśle) premiera w ZSRR czy tytułowy doktor- sprowadzony po wojnie do USA naukowiec- nazista, a zarazem doradca prezydenta.

Film nie jest głupi, ale w dzisiejszych czasach na pewno trochę stracił świeżości. W końcu realia, w których został osadzony uległy zmianie. Jednak gdy się głębiej zastanowić, zagrożenie śmiertelnego błędu nadal istnieje, nawet gdy się o tym zbyt często nie mówi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones