PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5185}

Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
8,0 45 126
ocen
8,0 10 1 45126
8,2 41
ocen krytyków
Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę
powrót do forum filmu Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Komedia Stanleya Kubricka "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" w istocie dotyczy bardzo poważnej sprawy - zagrożenia atomowego i związanych z nim konsekwencji. Opowiada ona o grupie obłąkanych wojskowych, którzy planują atak na cele strategiczne Rosjan. Całą akcją kieruje psychopatyczny doktor Strangelove, który za wszelką cenę chce uruchomić machinę zagłady świata.

Film nakręcony z wielką ironią, Kubrick żartuje sobie ze spraw poważnych choć z umiarem. Nie pozwala widzowi zapomnieć o tragicznych skutkach jakie mogą zaistnieć dzięki podjęciu niewłaściwych decyzji często wynikających z niewłaściwej kontroli struktur wojskowych. We wspaniały sposób przedstawił Kubrick stanowisko wobec zagrożenia atomowego dwóch przywódców mocarstw - USA i ZSRR, którzy wobec zaistniałej sytuacji pozostają bezradni jak dzieci nie panując nad sytuacją.

Ogromne brawa należą się niestrudzonemu Peterowi Sellersowi, który wykreował w tym świetnym filmie aż trzy role - tytułowego doktora Strangelove'a, następnie prezydenta USA i generała Mandrake'a. Genialny czarny humor, wspaniała rozrywka dla każdego, film który na długo pozostaje w pamięci.

mirmur2

Dr. Strangelove to doskonałe kino komediodramat jakich mało w kinie.
Pięknie ukazuje jak wielkie mocarstwa nie potrafią współpracować w chwili największego zagrożenia.
Dla mnie oprócz Sellersa miło dla oka zaprezentował się paranoiczny momentami George C. Scott.
Cały film jest naprawdę godną uwagi propagandą antywojenną, jednocześnie staje się bardziej wymowny niż kino wojenne.

mirmur2

Wszystkim kieruje Doktor? Co, kurwa? Wszystko to plan Ripper'a. Chyba nie oglądaliśmy tych samych filmów.

ocenił(a) film na 10
mirmur2

Hola, tu chyba po prostu chodziło o wygraną nazistów, to miał być finał tego całego żartu. Strangelove niczym nie kierował

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones