PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=532230}

Drugi brzeg

Gagma napiri
7,4 298
ocen
7,4 10 1 298
Drugi brzeg
powrót do forum filmu Drugi brzeg

Naprawdę rzadko mi się zdarza wychodzić z kina na miękkich nogach, tutaj dodatkowo od nadmiaru emocji zaczęło mi się kręcić w głowie.

Film świetnie wyważony, klimat, napięcie jest budowane od początku do końca. Wiele rzeczy jest niedopowiedzianych, niektóre trzeba szybciutko interpretować. Przydaje się znajomość konfliktu w Abchazji i stosunków rosyjsko-gruzińskich.

Świetna praca kamery i artystyczne elementy wplecione w niektóre sceny (zwykłe zamykające się drzwi w wagonie kolejowym potrafią zachwycić) wprawiają widza niemal w trans. Z łatwością wchodziłem w skórę głównego bohatera i co chwilę puls skakał mi do wysokich wartości.

Wszystko to wplecione w bardzo szokującą tematykę dzieci-patologie-wojna, co dodatkowo potęguje cały efekt.

Główny bohater świetnie dobrany. Od pierwszej sceny przykuwają uwagę jego oczy i ich wada. Przynajmniej w moim wypadku, sprawiło to, że w ciągu kilku pierwszych scen nie mogłem oderwać od nich wzroku, a później... Później się w tego bohatera wczułem i cały film przeżyłem niesamowicie. Nie wiem, czy to celowość reżysera z doborem głównego bohatera, ale coś w tym jest.

A aktorsko? Na wysokim poziomie. Świetnie zarysowane są sylwetki poszczególnych aktorów drugoplanowych. Jest ich dużo i bardzo się wyróżniają. Baczne oko i ucho widza zaobserwuje w tym filmie wiele wątków, wiele informacji, z samym chłopcem nie mających wiele wspólnego. Ale doskonale buduje to klimat i wyjaśnia pewne niuanse sytuacji głównego bohatera.

Polecam i jeszcze raz polecam. Film będzie wyświetlany jeszcze raz na Warszawskim Festiwalu Filmowym w najbliższą sobotę 17.X o godz 19.

ocenił(a) film na 9
lt1337

Potwierdzam i popieram:)!

Film JAK NAJBARDZIEJ trzeba polecać każdemu:)
Bo warto!
Jest wręcz niesamowity.

Nie dziwię się twojej reakcji, bo...moja była taka sama!
Film widziałem jako jeden z trzech, (wespół w zespół z http://www.filmweb.pl/film/Henryk+Wars.+Pie%C5%9Bniarz+Warszawy-2007-464581 i http://www.filmweb.pl/film/Come+un+uomo+sulla+terra-2008-564810), ostatni, no i w trakcie seansu po prostu ...zapomniałem oddychać:) Dosłownie wbiło mnie w fotel, oczy miałem szeroko otwarte i siedziałem nieruchomo!
DŁUGO po napisach końcowych nie mogłem złapać tchu i siedziałem jak zaklęty.
No i masz rację, że chłopak do głównej roli wypadł wprost...REWELACYJNIE.
Właśnie nie jakiś model, superprzystojny, ale niby taki sobie chłopak-rozrabiaka, a nawet z wadą...wadą, która zamiast odstraszać właśnie przykuwa uwagę widza:)!

użytkownik usunięty
lt1337

"Wiele rzeczy jest niedopowiedzianych, niektóre trzeba szybciutko interpretować. Przydaje się znajomość konfliktu w Abchazji i stosunków rosyjsko-gruzińskich."

Właśnie dlatego brakowało mi krótkiego tekstu wyjaśniającego jako wprowadzenia do filmu. Nigdzie, ani w opisie polskiego dystrybutora, ani na stronie filmu, nie ma konkretnych informacji o wydarzeniach, które spowodowały ucieczkę bohatera z Abchazji. Czytając w opisie o uchodźcach z Abchazji, od razu skojarzyłam to z sierpniem 2008 roku i kiedy w połowie filmu Tedo powiedział, że miał wtedy 4 lata, to się pogubiłam. Po przeszukaniu Internetu domyślam się, że chodzi jednak o rok 1992, ale nadal mam mętlik w głowie, bo gdzieś wyczytałam, że bohaterowie są ofiarami przymusowych przesiedleń, a przesiedleni to chyba nie to samo co uchodźcy?

ocenił(a) film na 8

jak dla mnie 8/10. Dla mnie to film o nadziei która umiera na końcu. Dlatego tak się go przeżywa.

ocenił(a) film na 9

Witaj, wojna zaczęła się w 1992 roku i z początku Gruzini wygrywali. W 1993 zaczęli tracić przewagę i wtedy doszło do exodusu ok 300 tys. Gruzinów. Pozwolono wrócić jedynie ok 40 tys. głównie Mingrelów (odrębny etnos, który wchodzi w skład narodu Gruzińskiego).

przymusowe przesiedlenie = uchodźstwo
Gruzini nie mogli zostać w swoich domach bo by ich najprawdopodobniej zgładzono, więc uciekli i osiedlili się bądź zostali osiedleni tam dokąd uciekli. Oficjalny, precyzyjny termin do określenia ich statusu to IDPs - Internally Displaced Persons czyli "osoby wewnętrznie przesiedlone".

może być oczywiście też nieprzymusowe przesiedlenie czego już nie można nazwać uchodźstwem. to dotyczy np. tzw. "monocities"

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie wojen w Gruzji to służę pomocą. Tymczasem moje pytanie jest następujące: skoro piszesz o "opisie polskiego dystrybutora" to mam rozumieć że film jest do kupienia w Polsce? Możesz mi powiedzieć kto jest tym dystrybutorem? Z góry wielkie dzięki!

użytkownik usunięty
reemi

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie.

Film miałam możliwość obejrzeć w ramach Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej i to na jego stronie przeczytałam to, co najwyraźniej pochopnie uznałam za opis polskiego dystrybutora.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones