PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30701}
8,7 229 905
ocen
8,7 10 1 229905
9,0 46
ocen krytyków
Dwunastu gniewnych ludzi
powrót do forum filmu Dwunastu gniewnych ludzi

Tak sobie myślę, że głównym centrum tego filmu jest śmierć. Coś, co jest nieodwracalne.
Myślę, że przysięgły nr 8 (Fonda vel Davis) nie bawiłby się w takie dywagacje, gdyby chłopakowi groziło 10 lat z perspektywą wyjścia po 6-7 za dobre sprawowanie. Poszłoby 12 głosów na "guilty" i pojawiłyby się napisy końcowe. Ot, kilkuminutowy film - wliczając napisy końcowe - o którym nikt z nas nigdy by nie usłyszał.

W żadnej minucie tego filmu nie pada z jego ust "chłopak na pewno nie zabił ojca". Każdorazowo Fonda odpowiada "nie wiem/nie mam pewności".

Sformułowania "not guilty" nie należy w amerykańskim prawie tłumaczyć dosłownie. Należy raczej przyjąć narrację, o której w pierwszej scenie mówił sędzia - nie mam uzasadnionych powodów, aby być pewnym w 100% i skazać człowieka na śmierć.

Dziś jest "łatwiej" - jest monitoring, badania DNA, lokalizowanie telefonów i cała masa "bajerów", o której pewnie nawet nie mam pojęcia. Kryminologia lat 50tych i obecna, to niebo, a ziemia.

Padają zarzuty: Fonda, to manipulator!

Moim zdaniem, nie jest on manipulatorem. On po prostu wziął sobie do serca słowa sędziego: PONAD WSZELKĄ WĄTPLIWOŚĆ!

Tymczasem:
- dziadek po udarze, który człapałby wg prostego eksperymentu sądowego kilkadziesiąt sekund z łóżka do drzwi
- kolejka jadąca za oknem, która zagłusza wszystko - mieszkałem kilkadziesiąt metrów od torów tramwajowych, których nie miałem bezpośrednio za oknem, i mówię Wam - hałas, jak diabli. Gdyby coś takiego jechało 2 metry od mojego okna, to pewnie nie słyszałbym własnych myśli.
- główny świadek z wadą wzroku
- oskarżony nie pamięta tytułu filmu - naciągane
- oskarżony "zgubił" nóż - naciągane

Dwóm ostatnim argumentom nie dałbym się przekonać. Tym niemniej, gdybym miał decydować o czyimś życiu, to nie powiedziałbym "winny", bo ogarnęłyby mnie właśnie te nieszczęsne wątpliwości.

Czas na truizm, który jest powtarzany bardzo często w świecie ślepej Temidy: lepiej uniewinnić dziesięciu winnych, niż skazać jednego niewinnego - tym bardziej na śmierć.
- kobieta z wadą wzroku, która rozpoznała chłopaka, jako sprawcę zdarzenia.

Pozdrawiam wszystkich, którzy oglądali to nieśmiertelne arcydzieło kinematografii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones