PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11698}

Dziki Bill

Wild Bill
6,1 1 206
ocen
6,1 10 1 1206
Dziki Bill
powrót do forum filmu Dziki Bill

6/10

ocenił(a) film na 6

Autor scenariusza do słynnej "Ucieczki gangstera" Sama Peckinpaha i reżyser takich filmów jak "48 godzin" i "Ostatni sprawiedliwy" stworzył w latach 90. dwa westerny, które zaliczono do tzw. westernów rewizjonistycznych. Skąd ta nazwa? Bo były to westerny, które obdzierały z Dzikiego Zachodu mityczność, aurę romantyczności, a stawiały na realność. PODOBNO. Czemu podobno? Bo "Dziki Bill" jest pierwszym filmem tego typu z jakim miałem kontakt i wcale mi do tego westernu rewizjonistycznego nie pasuje. A jesli jest on jego sztandarowym przedstawicielem, tzn. że jest to nurt bardzo naciągany. I już nie ma się co dziwić, że ten gatunek upadł :|
I co my tu mamy? Cholernie niewykorzystany potencjał. Podobnie bylo z innym filmem Hilla jai ostatnio widziałem, a mianowicie "Johnny Handsome" (ze świetnym jak zwykle Mickey Rourke'm), ale tamten miał jednak trochę konkretnych scen. A tutaj pozytywów wiele nie da się znaleźć, więcej raczej średnich fragmentów. Przede wszystkim, Dziki Bill ukazany jest jak bohater kina akcji, a jego realnosc miala chyba polegac na tym, ze np. zabił pewnego razu pięciu ludzi, a nie siedmiu jak wszyscy myśleli (itp. itd.). Boi się? Ma słaby wzrok? Wyrzuty sumienia? Wygląda tu to jako wymuszony dodatek. O ile taki "Ostatni sprawiedliwy" Hilla to film, którego siłą jest jego umowność i przerysowanie, tak tutaj pojawia się to właściwie przypadkowo i psuje to całość. Sam scenariusz jest raczej średni i można bylo z niego wyciągnąć znaaaacznie więcej. Po prostu otrzymany produkt okazał się ledwie minimalnie korzystajacym z bogatego i ciekawego tematu filmem. Gdzieś tam pod koniec robi cię lepiej, no i chwilami jest OK, ale nic ponadto. Chwilami banalnie, ogólnie naciąganie, szkoda. Mogło być naprawdę zajebiscie.

Marcineusz_Zet

Nie wiem co to jest western rewizjonistyczny. Czy to jest to samo co antywestern, bo jeeśli tak to ten gatunek wymyślono już dawno temu. Np kultowy Pat Garrett i Billy Kid.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Antywestern
http://de.wikipedia.org/wiki/Anti-Western

ocenił(a) film na 6
pink_power

tak, westerny rewizjonistyczne to antywesterny, czyli świetne filmy, dzięki za polecenie dzieła Peckinpaha, to mój jego ulubiony;)

ocenił(a) film na 6
Marcineusz_Zet

a, nie przeczytalem teraz tego co wtedy napisalem, a troszku o tym zapomnialem
więc wyjasniam:
byl to pierwszy western z jakim sie zetknalem wobec ktorego uzyto okreslenia "rewizjonistyczny", choc - paradoksalnie - wczesniej mialem okazje zapoznać się z niemała liczbą westernów anty

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones