PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=376957}

Elitarni

Tropa de Elite
7,6 25 568
ocen
7,6 10 1 25568
6,0 5
ocen krytyków
Elitarni
powrót do forum filmu Elitarni

Pełen paradoksów

ocenił(a) film na 10

Film poleciła mi znajoma z Brazylii. Zanim rozpocząłem seans starałem się krótko
wprowadzić do tematu.

Przyznam jednak, że mimo tego obraz Elitarni zaskoczył mnie zarówno treścią, jak i
formą. To właśnie przez swoją formę, ciężko mi ocenić film. Z jednej strony można go
traktować jak dokument/dokument fabularyzowany. Jeśli spojrzeć na niego w ten sposób,
to brakuje mi w nim wiarygodnych, obiektywnych źródeł. Z drugiej strony można na niego
spojrzeć jak na film fabularny. Jeśli przyjąć tę wersję, to reżyser i scenarzysta mieli
praktycznie dowolność w przedstawianiu świata w filmie. Mi, człowiekowi z zewnątrz, dla
którego problem slumsów, BORE, handlarzy narkotyków i innych problemów
społecznych Brazylii jest w zasadzie obcy, film nie daje żadnej rzetelnej informacji.
Jestem zmuszony poniekąd zaufać w obiektywizm reżysera, albo potraktować jego dzieło
jak fikcję. Niestety z reguły nie wierzę reżyserom.

Jeśli chodzi o samą akcję. Całość jest przedstawiona bardzo chaotycznie, jakby
specjalnym zabiegiem reżysera było zagubienie widza. Dajmy na to początek. Gdyby nie
fakt, że "obiektywny", wszystko wiedzący narrator zechciał nas poinformować, że
znajdujemy się w Rio, to przez pół filmu bym nad tym główkował. Współczuję ludziom,
którzy zaczęli oglądać film od trzeciej minuty. Dalej wcale nie jest lepiej. W całym filmie
brakuje mi planu ogólnego, przedstawiającego miejsce gdzie dzieje się akcja. Tym
sposobem z doświadczalnego poligonu szkoleniowego, nagle teleportujemy się na front.
Wcale nie świadczy to dobrze o obiektywizmie reżysera, który stara się jeszcze bardziej
swój obraz przesunąć w stronę fikcyjnego filmu akcji.

Niemniej jednak niezależnie od obiektywizmu obrazu, film porusza istotny problem i
zachęca do zgłębienia informacji z bardziej obiektywnych źródeł.

Filmu nie chcę oceniać, bo ciężko mi to zrobić obiektywnie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
bnkic1

No takie rozterki też mnie naszły,ale z ocena nie mam problemu...Jeden punkt więcej by dostał gdyby nie ten chaos.

ocenił(a) film na 9
bnkic1

Powinnaś obejrzeć inne filmy brazylijskie. Po kilku takich seansach twierdzę, że Hollywood się dawno skończył, a Brazylijczycy przerastają ich głowę! To jest całkiem inne kino!
To nie jest wyszukane danie ładnie ułożone ta talerzu i podane przez eleganckiego kelnera przy dźwiękach kwartetu smyczkowego. To jest egzotyczny durian przyprawiony indiańskimi ziołami podany na liściu palmowym. Ale po takim posiłku nie chcesz już wracać do ułożonej kuchni cywilizacji północy. Możemy mieć tylko nadzieję, że to kino będzie samowystarczalne, a ci świetni aktorzy, reżyserzy czy scenarzyści nie będą szukać szczęścia w zmanierowanej "oazie sztuki filmowej".

ocenił(a) film na 8
Andreas_von_Shick

No,ale Elitarni są głośnym filmem,pierwsza liga to tak jakby porównać z tej samej kategorii amerykański....No ale wtedy co jeszcze polecasz oprócz tego z Brazylii?

ocenił(a) film na 9
aronn

MIasto Boga, Linha de passe, Last stop 174, Dzieci Boga, Śmietnisko (konecznie!) etc. Musisz jednak zaakceptować fakt, że ciężko o polskie napisy, że o samych filmach już nie wspomnę. Da się jednak zdobyć je drogą internetową.

ocenił(a) film na 8
Andreas_von_Shick

zaraz czaję o czym są,a tak poza tym dzięki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones