PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1493}
6,8 8 760
ocen
6,8 10 1 8760
7,0 4
oceny krytyków
Excalibur
powrót do forum filmu Excalibur

Best fantasy ever

ocenił(a) film na 9

Oficjalnie ogłaszam, że jest to jedna z lepszych i ciekawszych rzeczy jakie miałem okazje widzieć. Film ocieka mistyką i niesamowitym celtyckim klimatem. Przy okazji stanowi też dowód na wyższość filmu nad innymi dziedzinami sztuki. Wrażenia wizualne dodają tej klasycznej historii niesamowitego onirycznego nastroju dając poczucie obcowania z czymś niecodziennym. Świetnym pomysłem była zmiana kolorystki w zależności od fabuły.

ocenił(a) film na 10
Wostock

Mistycyzm.

ocenił(a) film na 10
Wostock

Mógłbym się z tą tezą zgodzić. Zwłaszcza porównując z LotRem Jacksona. Excalibur zmiata Jacksona. W ramach konkurencji est jeszcze Conan.

użytkownik usunięty
Wostock

To prawda, film ma dobrą fabułę i zapisującą się w pamięci muzykę. Jak na 1981 rok, efekty specjalne na wysokim poziomie, dobra obsada aktorska i dobra gra (zwłaszcza rola Merlina - prawdziwe mistrzostwo). Choć film ma już 36 lat przebija całe gros gniotów wypuszczanych w ostatnich latach.

ocenił(a) film na 9

Wiesz, generalnie efekty muszą być lepsze niż w dzisiejszym kinie. Tam bawiono się w efekty praktyczne i sztuczki montażowe więc było to solidne rzemiosło, a nie jak teraz, że wygenerujemy wam wszystko w komputerze. Zresztą wydaje mi się, że popkultura od paru ładnych lat jest w dołku. Jak to nie jest PG 13 z facetami w rajtuzach to producenci nie są zainteresowani.

ocenił(a) film na 10
Wostock

Dodam że nie pożałowano na doskonałych aktorów i piękne rekwizyty. Korona Królów czy jak ten nasz pasztet się zwie? Mógłby trochę wzorować się na tym filmie no ale gdzie nam do Angielskiego kina.

Zaznaczę że kino brytyjskie zawsze stawia na jakość i to widać żadko trafiają się kichy produkcje BBC to palce lizać taki poziom mają po dziś dzień.

O ile za komuny i wczesnych latach 90 uwierzyłbym że Polacy zrobiliby ambitny film to czasy dzisiejsze każą mi o tym marzeniu zapomnieć.

Inne filmy o Avalonie to kiła bo robili je Amerykanie i to jest prosta aczkolwiek najlepsza odpowiedź. Oni na takich filmach się nie znają i zawsze je knocą.

Aczkolwiek nie wszystko co później powstało o Avalonie było złe Mgły Avalonu były super.

ocenił(a) film na 9
ChubakaCieLubi

"O ile za komuny i wczesnych latach 90 uwierzyłbym że Polacy zrobiliby ambitny film to czasy dzisiejsze każą mi o tym marzeniu zapomnieć." Trudno się nie zgodzić, generalnie problem z polskim kinem jest taki, że w nowej rzeczywistości nie ma miejsca na intelektualistów i mamy dziadostwo z karolakiem lub festiwalowy syf próbujący udawać coś poważnego.

ocenił(a) film na 10
Wostock

No to jest problem o ile np BBC produkuje Doctor Who, Death in Paradice i wiele innych seriali które wszyscy chętnie kupują i które się świetnie ogląda to naszych produkcji nawet nasza rodzima społeczność nie chce oglądać bo są dnem rodem słoików.

ocenił(a) film na 8
Wostock

Z tym „celtyckim klimatem” trudno i się zgodzić. Prędzej anglosasko-gotycko-byronowskim.

ocenił(a) film na 10
Woooo

Ogólnie masz rację, ale celtyckie klimaty też tam przebąkują - chociażby w obecności kamiennych kręgów, które jednak są ważne dla końcówki filmu. :)

ocenił(a) film na 8
thomasward

To tak, jakby na widok krzyża nad drzwiami twierdzić, że to film katolicki. Akurat interesowałem się trochę kulturą celtycką i historią. Trudno o film od tego dalszy.

ocenił(a) film na 10
Woooo

Wiesz, jest pewna różnica między krzyżem nad drzwiami a odprawianiem przez Merlina rytuałów w kamiennym kręgu. :) Pamiętajmy, że postać Merlina ma głębokie walijskie, a więc celtyckie korzenie per se. Nie twierdzę, ze film ma dużo celtyckich klimatów, ale dalej stoję na straży tezy, że celtyckie elementy w nim się pojawiają.

ocenił(a) film na 8
thomasward

Ale mówimy o „klimacie”. To, że jest ustawiony krąg z kamieni, niewiele znaczy. Równie dobrze mogłyby to być drzwi lub winda. Nie ma zwyczajów, strojów a nawet muzyki celtyckiej. Jest klimat fantasy trącący Monty Pythonem i Hammerem. Bardziej celtycki był nawet serial Robin Hood.

ocenił(a) film na 10
Woooo

Przekonałeś mnie.

ocenił(a) film na 8
thomasward

Co nie umniejsza wcale filmu. Wczoraj oglądałem z córką i nadal go kocham :) Dzięki pewnej dezynwolturze i oderwaniu od realiów zupełnie się nie starzeje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones