PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5788}

Gatunek

Species
6,0 17 005
ocen
6,0 10 1 17005
5,8 5
ocen krytyków
Gatunek
powrót do forum filmu Gatunek

Odkąd za czasów podstawówki obejrzałem "Obcego", horrory z pogranicza SF stały się moim ulubionym gatunkiem filmowym. "Gatunek" był jednym z tych filmów, które wtedy zaskarbiły sobie moje uczucia. Oglądany po latach trochę stracił w moich oczach.

Film zasadza się na genialnym pomyśle, który odróżnia go od większości monster-movies i wybija przed szereg - Program SETI przyniósł rezultaty! Kosmici przysłali nam dwie informacje. Metoda budowy wydajnych oczyszczalni wody okazała się faktycznie skuteczna. Przekonani o życzliwości obcych naukowcy sprawdzili drugi komunikat - stworzyli hybrydę człowieka i obcego. Powstała w ten sposób Sil - młoda i niewinna dziewczynka - pozostawała pod obserwacją naukowców. Kiedy ci postanowili zakończyć badania i wyeliminować ich obiekt - przerażona Sil ucieka z bazy. Pozostawiona sama sobie wobec niejasnych popędów, może stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia...

Sama historia Sil jest dobrze przemyślana i budzi zainteresowanie, dopóki efektu nie psuje tajemnicza właścicielka mieszkania i scenka z palcem. Członkowie ekipy tropiącej wyglądają na jej tle blado. Tym bardziej, że nie są charakterami twardymi, przekonującymi, a sama postać w którą wciela się Whitaker nie pasuje mi do tej fabuły. Czasem ma się wrażenie, że oglądamy taniego erotyka, a nie film fabularny.

Naprawdę dobrze prezentuje się kilka scen. Rewelacyjny jest spokojny wstęp z ucieczką małej Sil - klimatyczny, lekko oniryczny i moim zdaniem idealny. Późniejsze losy dziewczynki do momentu osiągnięcia dorosłości (postaci Natashy) są również atrakcyjne. Później w filmie warte obejrzenia jest jeszcze cztery sceny - laboratoryjna, łazienka w dyskotece, basenowa i nakrycie w pokoju. Reszta - niestety - jest raczej przeciętna albo słaba. Finał prezentuje się miernie - komputerowe CGI Sil porusza się wybitnie nienaturalnie i nie wygląda przekonująco w połączeniu z tłem i aktorami, a poza tym zupełnie niepotrzebnie wpleciono do niego dodatkowego zawodnika.

Mówiąc wprost - film jest średni. Ma swoje świetne sceny, dobre pomysły i genialną podstawę, ale ma też elementy bzdurne, kiepsko wykonane albo całkowicie zbędne. Jeśli nie gustujesz w takich filmach, możesz go śmiało porzucić. Parę lat temu bym polecał, ale dzisiaj już do tego taki skory nie jestem. Parę rzeczy z pewnością może zaprzątać umysły widzów przez lata (choćby sen małej zmontowany przez samego Gigera), ale film jako całość nie wygląda równie imponująco. Pozycja dla entuzjastów monster-movies.
2/5

PS.
Z braku oficjalnej daty polskiej premiery filmu bazującego na podobnym pomyśle (naukowcy tworzą żeńską hybrydę, która wymyka się spod kontroli), pragnę wszystkim fanom "Gatunku" zwrócić uwagę na film "Splice" w reżyserii Vincenzo Natali'ego ("Cube"). Ten obraz nie może tak po prostu ominąć naszych kin.
http://www.filmweb.pl/f463455/Splice,2009

ocenił(a) film na 7
Khaosth

ad PS.
"Splice" jednak nie ominął naszych kin, więc była okazja aby go obejrzeć. Spodziewałem się więcej, chociaż tragedii nie ma. Poważniejsze podejście do tematu, niestety niedopracowane. Dla "Istoty" też 2/5.

Khaosth

Film zyskał u mnie sympatie za zatrudnienie Gigera jako artysty. Twórca Aliena zrobił kawał dobrej roboty tworząc kolejną demoniczną zmorę. Film jednak jest bardziej groteskowy, nie mniej mam z nim dobre wspomnienia.

Za brakło na pewno lepszego scenariusza.

ChubakaCieLubi

Czy aby to na pewno miało tak wyglądać ? Nie wiem, wszędzie gdzie się pojawili w miejscu było już za późno, gdyby jednak byli bardziej sprytniejsi to mieliby szansę powstrzymać Sil jak uderzył do niej samochód, z tego co zaobserwowalem to byłaby to najpewniejsza akcja jej zlikwidowania tam. Wg mnie Whitaker w tym filmie jako jedyny zachowywał się jak trzeba do samego końca, nawet ten szefuncio z tego laboratorium był jakiś nie do końca pełen rozumu, mając tylu ludzi z bronią i helikoptery i w ogóle nie powinien w ogóle spocząć, dobrze że w końcu zginął bo swoją postawą trochę mnie iryrowal, a tak naprawdę wystarczyliby mu Madsen i Whitaker, ten koleś był niepotrzebny co zrobił piękności dziecko tak samo ta kobieta z która trzymał Madsen, każda scena mordowania z udziałem Sil była coraz to bardziej wredna czy tylko ja mam takie odczucia?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones