PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 282
oceny
7,4 10 1 188282
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

wbijcie sobie do łba polaki - to brytole mieli wiekszy wkład w rozszyfrowanie enigmy

Gordon_Neo

Angole sami przyznali po latach, że to Polacy złamali Enigmę.

Ależ nie. Bo to Angole są najpiękniejszym, najsilniejszym i najpotężniejszym narodem na świecie, który zawsze odnosi sukcesy . I kropka.
Żenada.
Polacy mają prawo mieć duże mniemanie o sobie.
Podbili Moskwę, pobili Turków pod Wiedniem, złamali Enigmę, stworzyli najpotężniejsze imperium dwóch Narodów bez używania siły.
A może wybicie garstki bezbronnych Indian to większe osiągnięcie?
Pozdrawiam.

Lisowczyk

Nom. Targowica, sprzedaż własnego państwa za garść srebrników, rozbiory setki lat pod sowieckim czy niemieckim butem, bida i rządy idiotów. Prawdziwe powody do dumy.

Snowi

Zdajesz sobie sprawę jak nietrafiony jest argument z Targowicą?
Przekupieni Magnaci, którzy sprzedali Polskę stanowili 1% społeczeństwa. Zdrajcy nie stanowili żadnej reprezentacji narodu. Poza tym sejm rozbiorowy był stricte akcją państw ościennych. Przystawienie pistoletu do głowy. Podpisywanie rozbiorów odbyło się pod auspicjami tysięcy rosyjskich bagnetów - dlatego też były nielegalne. Poza tym nie było żadnego problemu ze znalezieniem garstki zdrajców wtedy i dziś (KOD, Tusk, Petru, Wałęsa).
Natomiast jestem w stanie się zgodzić, że po śmierci Piłsudskiego za II RP rządzili debile, którzy nie poszli na sojusz z Adolfem. Co nie zmienia faktu, że Polska ma najpiękniejszą historię w Europie.

Lisowczyk

Polska ma najpiekniejsza historię w Europie?heh Raczysz żartować. Z resztą tu chodzi nie tylko o historie ale i teraźniejszość. Zawsze tak było , że rządzący czy to magnaci czy obecne rządy przede wszystkim mają na uwadze własne prywatne dobro, w dupie mając naród, czy Po czy to Pis czy cokolwiek. taka już Polska mentalność biednych meksykańców Europy. I ten biedny naród głupi jak but że takich politykierów co wybory wybiera. Naród dumny? Chyba durny... nie oszukujmy się..

Snowi

Zero argumentów za to same wypociny zgorzkniałego człowieka nie przyjmującego do wiadomości podstawowych faktów.
Rozumiem, że masz w dupie piękne panowanie Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Złoty Wiek panowania Jagiellonów, dobre rządy rządy Batorego itd.
Z uśmieszkiem wykreślasz okres polskiej potęgi od 15 do 17 wieku.
Dla Ciebie liczy się tylko okres upadku polski.
A nastąpił on tak naprawdę po potopie szwedzkim, który był aktem barbarzyńskiej i bezprzykładnej agresji. Spowodował on dokumentne zniszczenie kraju i zubożenie szlachty. Konsekwencją niniejszego faktu było stopniowe uzależnianie się średniej szlachty od małego procentu magnatów, którzy w większości mieli w dupie RP.
Nie potrafisz myśleć logicznie tylko przez pryzmat swojego jęczenia i zgorzknienia.
A już szczytem głupoty i chamstwa jest określanie starego narodu europejskiego mianem meksykanów - hiszpańskich bękartów, którzy mają własny kraj dopiero od 19 wieku.

Lisowczyk

Oj jak ty bronisz się przed prawda."Polacy mają prawo mieć duże mniemanie o sobie". Słaby żart.Obecnie jesteśmy meksykaninami Europy (albo jak wolisz murzynami) inaczej tania siłą roboczą, dymaną i wykorzystywaną przez większość kraj zachodu, jeżeli to jest dla Ciebie powód do dumy to kuźwa gratuluje.

Snowi

Masz jakąś krzywiznę na psychice?
To, że mamy kraj w takim stanie jest winą zaborców i zdrajców po 89 roku (Wałęsa, Tusk, Michnik).
Polska posiada piękną historię i kulturę. I to jest powód do domy.
Jeżeli chcesz patrzeć w taki kretyński i absurdalny sposób to obsrywaj też Greków.

Snowi

Jaką prawdą? Na razie to klepiesz głupoty.
Jedyną rzeczą z którą się zgodzę to fakt, że większość społeczeństwa to banda kretynów, którzy nie potrafią samodzielnie myśleć.

Snowi

A powodem obecnego stanu Polski są właśnie rozbiory i komuna.
Swoje dorzucił także zdrajca Tusk, który zadłużył Polskę jak Gierek, i spowodował, że z kraju uciekło 2 miliony obywateli. Ponadto sprzedawał za bezcen polski majątek narodowy Kulczykowi.
Nie ja go wybierałem i nie każdy polak to kretyn.
Nie generalizuj.

Lisowczyk

Nie każdy to kretyn, ale większość jest głupia. Taka prawda. Zobacz kogo wybrali w ostatnich wyborach. No debile. I odbije się to sroga czkawką już niedługo.

Snowi

Niech pomyślę. Wybrali jedyną partię patriotyczną i niepodległościową. Wyboru dużego zresztą nie było i nie ma. PSL i SLD to partie komunistyczne przy czym PSL to organizacja quasi mafijna o czym Kukiz mówi otwarcie i dlatego chcą wytoczyć mu proces. O PO nawet nie wspomnę. Najgorszy rząd w historii III RP. Gigantyczne zadłużenie, afera amber gold, afera stoczniowa, afera hazardowa, afera podsłuchowa i kilka innych. Ograniczanie historii w szkole. Pogrzeb zbrodniarza Jaruzelskiego. A najgorsza już w tym wszystkim jest sprawa smoleńska co stawia ich władze w roli rosyjskiej agentury.
PiS na razie zrobił więcej niż PO w rok. Oczyścili tvp ze stalinowców, wprowadzają program 500 plus, nałożyli podatek na banki i markety.
Po raz kolejny kłapiesz dziobem na próżno wylewając żółć i nie podając żadnych argumentów

Lisowczyk

No to teraz patrz co Pis zrobi z naszym krajem. Ta Twoja "patriotyczna" partia to przysłowiowa małpa z brzytwą, banda kretynów bez kompetencji. Pieprzne szkodniki.Owszem robią i co najgorsze zapewne wydaje im się , że robią dobrze, ale to co Ty uważasz za plusy to rozpieprzanie naszej gospodarki. Podatki nakładane na banki i markety za chwile zniszczą do końca Polskich kupców, rozdawanie jałomużny na dzieci zamiast inwestować w rozwój przemysłu to zwykła głupota. Dobrobyt bierze się z dobrze zarządzanej gospodarki a nie z rozdawnictwa. Nie tędy droga. Odpisz mi za dwa lata, nie teraz. Przyznasz mi wtedy racje.

Snowi

Pomijając ten nienawistny bełkot...gadasz głupoty i po tym widać, że jesteś typowym ignorantem.
To markety niszczą małych kupców poprzez nierówną konkurencję. Nawet dziecko to wie, że małe sklepy położone blisko marketów często schodzą z tego świata.
Do niedawna banki i markety w tym kraju były świętymi krowami. A z jakiej racji ja się pytam? Przecież to zagraniczne mafie z obcym kapitałem. Na to nie ma mojej zgody
Rozdawanie jałmużny...nie wiem nawet czy to skomentować. Jesteś normalny? Ten program już dawno powinien zostać wprowadzony. Dzieci to inwestycja. Za jakiś czas one będą rozkręcały gospodarkę i płaciły podatki. Poza tym skoro już płacę największe podatki w europie i ciężko zapierd.... to może chociaż moje Państwo na coś mi się przyda i pomoże trochę socjalnie nie sądzisz??!!
Zacznij ruszać mózgownicą.

Lisowczyk

Wiedziałem, że nie wytrzymasz ciśnienia i będziesz musiał odpisać teraz.
Nie zauważyłeś, ale te podatki biją równo w markety jak i w mniejsze sklepy, z resztą mali handlarze mówią otwarcie, że to ich koniec. Co do wielkich sklepów to nie one zapłacą, tylko klienci, bo markety automatycznie podniosą ceny. Projekt 500+ to guzik nie inwestycja, bo dzieci od tego nie przybędzie, z resztą te dzieci jak dorosną i tak wyjadą na zachód jeżeli rząd nie weźmie się za to co na prawde istotne, czyli za naprawę gospodarki.To jest podstawa, a nie jakieś pierdoły typu Smoleńsk i robienie z tego na siłę zamachu co jest ich priorytetem. Załosne. Jak na razie wzieli się za powolna destrukcje Polski i aż strach pomyśleć co szalonego jeszcze są w stanie wymyśleć, tak jak ta nieprzewidywalna małpa z brzytwą.
powtarzam- zobaczymy za dwa lata.

Snowi

Nie zgodzę się ale ok. Ta dyskusja nie ma sensu bo do Ciebie nic nie trafia.

Lisowczyk

To samo mogę napisać o Tobie. Czas rozstrzygnie.

Lisowczyk

Socjalna dystrybucja dochodu jest kompletnie nie efektywna.
Jeżeli ktoś mówi,że "da" ci 500 zł to zabierze w podatkach 700
albo i więcej.
Rząd nie może nic "dać" bo sam nic nie posiada.
Zarządza tylko obywatelskimi pieniędzmi.
PIS powinien zmniejszyć opodatkowanie pracy a nie bawić się
w populistyczny socjalizm i dalsze zadłużanie państwa jak u PO.

Gordon_Neo

Nie rozumiem co ma wspólnego zakłamywanie faktów z mniemaniem o sobie. Każdy mniemanie może mieć o sobie jakie chce, a jakie konsekwencje będą tego mniemania to już pokaże praktyka. O wkładzie Polaków w rozszyfrowanie Enigmy możesz poczytać w wielu źródłach po angielsku, począwszy od strony Bletchley Park czyli muzeum Enigmy. Anglicy mogą kręcić ile chcą filmów o Alanie Turingu, ale jeśli jego postać pojawia się w kontekście Enigmy na miejscu byłoby wspomnienie o Polakach bez których prawdopodobnie prac swych w ogóle by nie zaczął a nawet jeśli doszłoby do znacznych opóźnień w konsekwencji wojna skończyłaby się w innym terminie.

marekmarchew

Marek, dziękuję za odpowiedź. Dokładnie, oficjalna strona Bletchley Park w znacznej mierze opowiada o polskich matematykach i ogromnym wkładzie naszego wywiadu. Ba, scenariusz filmu bazuje na książce poświęconej w dużej części polskim matematykom. Tymczasem blisko 2h film lakonicznie wspomina w dwóch zdaniach o jakiś podejrzanych Polakach. Jedno z tych zdań brzmi "Polacy przeszmuglowali Enigmę z Berlina" - oczywista bzdura i niejedyne kłamstwo w tym filmie. Pytanie dlaczego?

http://www.bletchleypark.org.uk/content/hist/worldwartwo/enigma.rhtm
http://beta.tvp.info/15931008/bbc-o-polskim-wkladzie-w-zlamanie-enigmy-czulem-ze -rola-polakow-zostala-przeoczona

Scenariusz, wytwórnia i finansowanie czyli kto stworzył film:
http://en.wikipedia.org/wiki/Graham_Moore_%28writer%29
http://blackbearpictures.com/team/teddy-schwarzman/

Jeśli chodzi o obraz, muzykę, film jest niewątpliwie bardzo poprawny technicznie. Jeśli natomiast chcemy mieć filmy z wątkami polskimi i naszym wkładzie w historię od pozytywnej strony, to musimy sami te filmy współprodukować (bo współczesne zachodnie wytwórnie są nieprzychylne Polsce). W przeciwnym razie będzie utrzymywany kłamliwy obraz Polaka pijaka, zdrajcy, zbrodniarza wojennego, a młodzi ludzie będą mieli o sobie tak fatalne mniemanie jak piszący tu "Gordon_neo" :(

ocenił(a) film na 6
arturs

Nie do końca masz rację z tym szmuglowaniem. Stała za tym oczywiście bardziej złożona historia ale faktem jest, że Enigma została zakupiona od francuskiego szpiega w niemieckim wojsku i przekazana Polakom do rozpracowania. Tak więc szmugiel jak najbardziej wchodził w grę, tyle, że jego trasa została znacząco uproszczona. Ja tego zwrotu nie odebrałem jako cokolwiek pejoratywnego. W wywiadzie to zupełnie normalna praktyka.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans-Thilo_Schmidt
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustave_Bertrand

ocenił(a) film na 7
arturs

Zobacz na glowny wpis kolegi który zalozyl temat"wbijcie sobie do łba polaki"jezeli on nie szanuje Polakow(pisze z bledem z malej litery)nie sznuje siebie tym samym,to jakie może mieć pojecie o historii naszej,takze szkoda dyskusji.

Gordon_Neo

Polactwo?a ty kim jesteś farbowańcu?

ocenił(a) film na 7
Papermonster

Nie karm trola.

lorderon

Masz rację,dopiero jak mu odpisałem to zobaczyłem jak ocenia filmy i to ewidentny troll.

ocenił(a) film na 7
Gordon_Neo

Dla wszystkich osób z bólem dupy: jest jedna rada. Może niech polacy sami sobie nakręcą film o złamaniu enigmy i puszczą go w świat. Niech odniesie taki sam sukces jak "Imitation Game". O nie, zaczekajcie. U nas w roli głównej zamiast kogoś utalentowanego jak Kamberbacz obsadzi się Szyca, reżyserią z kolei zajmie się jakiś wybitny polski reżyser. Proponuję Johna Komasę. Porywające role stworzy drugi plan: Karolak, Olbrychski i Sonia Bochosiewicz. Cały film będzie oczywiście w naszym ojczystym języku (żeby się sprzedało na zachodzie) a poza osobistymi rozterkami bohaterów będziemy mieli sceny przeklinania na "k" i "p". Zakończenie nie może być pozytywne, pomimo że uda nam się rozszyfrować enigmę trzeba odnaleźć w tym coś dołującego i smutnego.
Oczywiście jako promocję, obsypiemy go polskimi nagrodami filmowymi w postaci Złotych Orłów a potem będziemy się dziwić czemu nasz "towar eksportowy" się nie przyjął.

Tak na poważnie, mam gdzieś jak było naprawdę. Oglądając "Imitation Game" chłonę naprawdę świetne kino, z fenomenalnym aktorstwem, piękną muzyką i rewelacyjnymi zdjęciami. Ile można przerabiać że to co na ekranie nie musi oddawać całej rzeczywistości... Zwłaszcza że film z założenia miał skupiać się na Turingu i jego pracy, więc nic dziwnego że nikt co chwila nie wtrącał tekstów w stylu: "Ej Alan, jesteś super ale to wspaniali POLACY zrobili to przed Tobą" albo "Polacy to najwspanialszy naród na świecie i nasi najlepsi sojusznicy, to oni rozszyfrowali Enigmę a Ty tylko siedzisz i nic nie robisz".

Zresztą, te dwa zdania o polakach to i tak zaskakująco dużo jak na dzisiejsze standardy.

Fass_

Najlepsze podsumowanie polskiej teraźniejszej twórczości filmowej, jakie do tej pory widziałam ;)

Fass_

Nakręcili już dawno taki film http://www.filmweb.pl/film/Sekret+Enigmy-1979-9426 i serial którego film jest okrojoną wersją.

ocenił(a) film na 7
Papermonster

W taki sposób wiedza zawsze załatwia czyjeś przesądy. Gratuluję załatwienia kolegi wybrzydzającego, krótko i zwięźle.

ocenił(a) film na 7
Uh_Huh

Kto tutaj wybrzydza? Proponuję przeczytać moją wypowiedź jeszcze raz. Jak dla mnie to ,,wybrzydzaniem" można nazwać raczej posty ludzi którzy uważają że w filmie o brytyjskim geniusz należało poświęcić więcej miejsca sprawie Polskiej.

Poza tym nie uważam żebym został ,,załatwiony", bo ten film nie jest jakąś wybitną produkcją i jak widać jest już dawno zapomniany. Może czas nakręcić nową wersję? Jest tylko jeden problem, mianowicie polskie kino wygląda tak a nie inaczej.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
Fass_

Oj trochę wybrzydzasz, trochę za bardzo, IMHO. Ale chociaż logicznie i poprawnie gramatycznie.

Fass_

"Tak na poważnie, mam gdzieś jak było naprawdę."

i jak tu sie nie wk..... ?! jedz do Brukseli robic dobrze eurozachodowi. to ze polskie kino jest bardzo slabe to nie zanczy ze amerykanie anglicy francuzi niemcy moga w swoich filmach klamac i zmieniac historie pod siebie ! szkoda ze ludzie sa na tyle glupi

ogladjacie dalej tvn gazety wborxze itd. to co dzis Durczok wyprawial z Owsiakiem to porazka :/

ocenił(a) film na 7
Freddie

"i jak tu sie nie wk..... ?! jedz do Brukseli robic dobrze eurozachodowi. "

W sumie za taki tekst nie powinienem kontynuować dalszej wymiany zdań z Tobą, bo widzę że mam do czynienia z prostakiem i człowiekiem cierpiącym na brak kultury, ale co tam, niech mi będzie.

"to ze polskie kino jest bardzo slabe to nie zanczy ze amerykanie anglicy francuzi niemcy moga w swoich filmach klamac i zmieniac historie pod siebie !"

Naprawdę zabawna z Ciebie osoba. Przeczytaj to zdanie jeszcze raz i wytłumacz o co Ci dokładnie chodziło. To co, zabronisz im robienia filmów? Jak to zrobisz? Wejdziesz na plan filmowy z biało- czerwoną flagą i zaczniesz nią wymachiwać żeby nie doprowadzić do kręcenia? A może spróbujesz zrobić demonstrację :)?

"szkoda ze ludzie sa na tyle glupi"

Jacy ludzie, kto? ja jestem głupi bo mam takie zdanie o wybrzydzających polakach którzy krytykują przekłamania historyczne, ale sami nie mogą zaoferować nic od siebie :)?

"ogladjacie dalej tvn gazety wborxze itd. to co dzis Durczok wyprawial z Owsiakiem to porazka :/"

Na litość boską, teraz to przeszedłeś już samego siebie. A co to ma do rzeczy? Nie oglądam za bardzo tvn, to co czytam to moja sprawa, a czy wrzucam Owsiakowi i co o nim myślę to Twoje ostatnie zmartwienie.


Fass_

"Naprawdę zabawna z Ciebie osoba. Przeczytaj to zdanie jeszcze raz i wytłumacz o co Ci dokładnie chodziło. To co, zabronisz im robienia filmów? Jak to zrobisz?"

jesteś głupi czy masz problemy ze zrozumieniem tekstu: "że mogą tworzyć filmy, ale nie mogą w nich kłamać na lewo i prawo o faktach historycznych"?

przez takich Polaków jak Ty mamy taki kraj. nie szanują polskiej tradycji, historii tylko biorą wszystko "co najlepsze" z zachodu.

ocenił(a) film na 7
Freddie

Chcesz obejrzeć film opowiadający o historii w sposób zgodny z prawdą? To włącz sobie TVP Historia czy inny kanał historyczny. Każdy film fabularny przedstawia historię w taki sposób, żeby się jak najlepiej sprzedać na docelowym rynku. Prawdy historycznej nie znajdziesz w filmie komercyjnym.

Fass_

jesteś mistrzem

Fass_

Dokładnie tak. To jest film oparty na faktach historycznych. Każdy kto ma kamerę może go sobie interpretować jak chce. A my jak zwykle zamiast zachwycać się kinem i wspaniałą kreacją Bena to zrzędzimy ,że to przecież Polacy byli pierwsi. Uważam,że wiele mamy wspaniałych Polaków. Naukowców, reżyserów, aktorów. Ale nie wiem,czy zauważyliście,że my bardziej sobie siedzimy i wytykamy co nasze niż sprzedajemy. Skłodowska żeby odkryć polon wyjechała do Francji, Chopin też uciekł do Francji, nie mówiąc już o Polańskim, który DOBRZE WIEMY nie zrobiłby u nas tak dobrych kin. Dlaczego tak się działo? Prosta sprawa, a raczej błędne koło. Odkąd historia została zapisana Polacy ze swoją urażoną dumą wszczynali wojny, bo kto śmiał Polakom proponować rozejm,albo ugodę? Brak realizmu,a jak już wojna się skończyła wtedy wszyscy siadaliśmy i sobie narzekaliśmy ile to na tej wojnie straciliśmy. Nie mówię o żałobie. Ale jak człowiekowi spalił się dom to bierze cegły i buduje nowy dom. Stąd też nie mieliśmy środków, albo nie byliśmy zainteresowani jakimiś tam dokonaniami. Bardziej ówczesne przykłady? Proszę . Sport- tenis. Jeżyk. Całą swoją karierę finansował sobie sam. Dopiero jak coś dostał państwo się nim zainteresowało. Zamiast inwestować w takich ludzi. Jakby miał talent i nie miał pieniędzy raczej tenisistą, by nie został. Generalizuję- owszem. Ale mówię o ludziach w większości. Bo ta większość zawsze miała głos i zawsze rządziła. Kocham Polskę, jestem dumna,że jestem Polką i mówię w pięknym języku polskim.

Dziwię się jednak ,że Anglikom zarzucanie zrobienia filmu o SWOIM GENIUSZU i zmienieniu kilku faktów. Bo co mają robić o nas? A my robimy o innych krajach? Film "Imigrantka" jest najlepszym przykładem. O Polce. Owszem zrobiony przez Francuzów i jakby przez nich rozumiany,ale też się nie podobał, bo aktorka za mało polska za bardzo francuska. Serio?!

ocenił(a) film na 7
girl123

"Odkąd historia została zapisana Polacy ze swoją urażoną dumą wszczynali wojny, bo kto śmiał Polakom proponować rozejm,albo ugodę? "

Nie dość, że zdanie sugeruje, że jakaś 'historia' została 'zapisana', kiedyś, gdzieś, to jeszcze to wydarzenie pozostawało w tajemniczej relacji do wszczynania przez Polaków wojen. To prawda, od czasów prasłowiańskich atakowaliśmy wszystkich, z powodu naszej urażonej dumy, nawet Rzym podbiliśmy. A to co wyprawialiśmy w czasach emigracji Chopina i MSC? Ten Polański też nie mógł zostać tu budowniczym kin, za to parę wymurował w USA. Pewnie chodzi o kino - Nóż w wodzie? Tak głupich opinii dawno nie czytałem.

Ale żeby nie było tylko niemiło, to w zamian za Twoją bzdurkę proponuję obejrzeć krótki film o dokonaniach Polaków. Tak w duchu brytyjskim, z ostatniego akapitu. Zapoznasz się z cząstką polskiej historii, może to spowoduje, że kiedyś zamiast palnąć bzdurę ugryziesz się w język? :)

ocenił(a) film na 7
girl123

A tu link https://www.youtube.com/watch?v=sOcTWaqFF3A

Uh_Huh

Dziękuję, Na pewno obejrzę :) Mimo wszystko uważam,że niekoniecznie wszystko w mojej wypowiedzi było bzdurą. Być może odebrał mnie Pan jako osobę głupią ( takie przynajmniej nazwał Pan moje opinie ). Opinia jednak, jak jest powiedziane w definicji jest czyimś zdaniem, tak więc jest raczej osobnicza niż głupia. Ale po to mamy fora, aby dyskutować. Muszę przyznać,że doskonale przeredagował Pan moją wypowiedź- dawno się tak nie uśmiałam ;) W szczególności jeżeli chodzi o zdanie z Polańskim.

Mam nadzieję jednak,że trafiłam na osobę z poziomem i tutaj nasza "konwersacja" się zakończy.

Serdecznie pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 7
girl123

Nie nie, ani słowa nie było o Pani. Tylko o wypowiedzi. To dwie różne, choć związane rzeczy. Nie ośmieliłbym się wyrokować o innej osobie, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie skrytykować czyjąś opinię. Każdy z nas ma swoje 'głupotki', ale dobrze chyba, gdy inni je nam czasem wytykają, prawda? Zawsze można się ich pozbyc, lub przemyśleć.

Co do 'faktów' w tym obrazie, to warto zerknąć na przykład na te dwie wypowiedzi, autorów niepolskich.

http://www.theguardian.com/film/2014/nov/20/the-imitation-game-invents-new-sland er-to-insult-alan-turing-reel-history
http://www.slate.com/blogs/browbeat/2014/12/03/the_imitation_game_fact_vs_fictio n_how_true_the_new_movie_is_to_alan_turing.html

To jest film, wypowiedz, zawsze gdy taka wypowiedź odnosi się do rzeczywistych wydarzeń zahaczając o sprawy drażliwe, będzie krytyka. Jedna z takowych jest kilkudziesięcioletnie milczenie Anglików w sprawie polskiego wkładu w skrócenie wojny o 2 lata :). Ta sama uwaga dotyczy filmu sprzed kilku lat o B. Park.

Również pozdrawiam. Film dobry, smutny, ze względu na życie i śmierć Turinga.

ocenił(a) film na 7
girl123

A z tym się zgadzam: "Ale jak człowiekowi spalił się dom to bierze cegły i buduje nowy dom. ... Bardziej ówczesne przykłady? Proszę . Sport- tenis. Jeżyk. Całą swoją karierę finansował sobie sam. Dopiero jak coś dostał państwo się nim zainteresowało."

Ale to nie o Polsce, a o naszym Państwie, które - 'nie działa' albo 'nie działa dobrze'. albo jak to określiła jego część w postaci byłego ministra, wnuka wielkiego pisarza: 'penis, pośladki a sukces... rzadki'. No ale to już historia, od połknięcia nas przesz Sowietów, poprzez wybicie elit, wygnanie pozostałych i zawłaszczenie Państwa przez cwaniaków. To nie jest cała nasza historia, ani grupa wpływowych cwaniaków, nawet jeżeli rządzi, nie jest tożsama z Polską czy Polakami. To tylko ta jej kiepska część, niejedyna.

Uh_Huh

Fakt. Kompletnie to pomieszałam. Nie chciałam przedstawić Nas w złym świetle. Jak wspomniałam, jestem dumna z bycia Polką. Jestem po prostu człowiekiem czynu. Dlatego wspomniałam,że denerwuje mnie fakt,iż tak mało się o nas na świecie wie, za mało się "sprzedajemy". I w konsekwencji ktoś przywłaszcza sobie nasze dokonania, albo Chopin nagle jest Francuzem ( Dobrych parę lat temu byłam świadkiem jak pewna Francuzka głosilą owy fakt na lewo i prawo razem z dodaniem iż Skłodowska wybitnym francuskim chemikiem była. Chyba używają tylko końcówki Curie - nie pamiętam dokładnie. Kiedy pozwoliłam sobie takowej zwrócić uwagę,że nie ma racji, ta odparła,że się mylę i w zaparte powtarzała swoje przekonanie. Już dosłownie leciałam do niej z pięściami , bo jednak krąży we mnie słowiańska krew :) )

Lubię dyskusje, wymiany zdań, konfrontacje. Sądzę,że mogą się odbywać w sposób kulturalny , normalny. Niestety coraz rzadziej ma to miejsce na owym portalu. Czasami aż strach się wypowiedzieć żeby nie zostać zwzywanym. A tutaj? Wypowiedziałam się, zostało to sprostowane . Lubię uczyć się na błędach,a nie iść twardo i uważać się za osobę nieomylną. Poza tym moja wiedza wzbogaciła się o Pańskie informacje i linki. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
girl123

Konkretna z Pani osoba. Gdyby tylko więcej takich nas było. Francuzom nie należy odpuszczać, za dobrze o sobie myślą :D. Miłego dnia!

ocenił(a) film na 7
Gordon_Neo

jestes namiastka czlowieka,5 min za granica i juz "ja malo znac jezyka polski"twoja historia to iluzja a w dewizjonie 303 latali kosmici,zyj sobie w swoim swiecie i nie ublizaj bo kiedys ktos odplaci ci 100-nie,sami znawcy i swiatowcy to nie jest film fikcyjny wiec chyba mozna wymagac trzymania sie faktow,byla to wspolpraca miedzy innym z Polakami tego nie powinni nam odbierac,ale czego wymagac skoro nawet Polscy zonierze walczacy w armii brytyjskiej nie byli zaproszeni na parade zwyciestwa bo Anglicy nie chcieli draznic stalina.Nie trzeba dodawac dokonan ale tez nie ujmowac!!!!!!

ocenił(a) film na 7
Gordon_Neo

W świecie filmowym i nie tylko to pejsowaci mają zbyt wysokie mniemanie o sobie,tyle w temacie.

ocenił(a) film na 1
Gordon_Neo

Oczywiście, że NIE!
Jeżeli nie posiadasz wiedzy na jakiś temat to się nie wypowiadaj...
Oczywiście że gdyby nie POLACY to mogło by to wyglądać zupełnie inaczej.

Gordon_Neo

A ty w jakim języku piszesz ? Po Macedońsku a możę po Angielsku czy jednak moze po Polsku ? i ty kuzwa jestes Polakiem . Idz obciagaj dalej lache eurocwelom

Gordon_Neo

Przecież to nawet Anglicy przyznają, że to Polacy zdekodowali Enigmę (np. http://www.bbc.com/news/magazine-28167071). Straszne jest to, że pojawiają się ludzie tak głupi i niedouczeni jak ty, którzy wierzą we wszystko co pojawi się na kolorowym ekranie. Smutne naprawdę musisz mieć życie, żyjąc w takiej niewiedzy i naiwności.

ocenił(a) film na 7
Gordon_Neo

Poczytaj cieciu nowe książki na ten temat a potem wypisuj opinie polaczku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones