PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6020}
7,8 8 973
oceny
7,8 10 1 8973
7,9 7
ocen krytyków
Hamlet
powrót do forum filmu Hamlet

Witam.Potrzebuję fachowej opini. Czy "Hamlet" Kenneth'a Branagh to ekranizacja czy adaptacja? Chcę wykorzystac ten film na mojej ustnej prezentacji maturalnej z polskiego i musi to być sprawdzona i pewna odpowiedź. Prosze o pomoc. Z góry dziękuję :)

użytkownik usunięty
Mary_DuLait

po pierwssze ekranizacja to jest adaptacja bo skoro pierwotnie to byla sztuka to trzeba bylo przerobic czyli zaadoptowac,ekranizacja jest rodzajem adaptacji filmowej,a po drugie to skoro dzieje sie w XIX wieku to dostosowane jest do realiow XIXw

ocenił(a) film na 9

To ja mam jeszcze jedno pytanie... o filmowych wersjach książek czasem pisze się, że to ekranizacja, a czasem adaptacja. Myślałam, że rozdział opiera się o kryterium dokładności "przekładu". Jak to jest?

ocenił(a) film na 9
rosencrantz

O tu znalazłam całkiem trafny opis i teraz wiem jak jest :)

http://pl.shvoong.com/humanities/film-and-theater-studies/1702834-rodzaje-adapta cji-ekranizacji-filmowych/

Mary_DuLait

Ekranizuje się np komiks (opowieści obrazkowe), a adaptuje książki czyt: słowo pisane. Ekranizacja i adaptacja to broń Boże nie to samo! Informacja jest bardzo pewna, bo pochodzi ze szkoły filmowej do której uczęszczam. Ludzie niestety często mylą te pojęcia.

użytkownik usunięty
Bialy_Pielgrzym

chodzi o to ze jesli powstaje film na podstawie ksiazki to zawsze bedzie on adaptacja bo trzeba przerobic tekst ksiazki na scenariusz, a komiks tez trzeba przerobic na scenariusz czyli zaadoptowac chyba ze wezmiesz pod kamere i bedziesz kartki przewracac, ekranizowac to mozna cos co juz jest 'scenariuszem' np dramata czy opere
problem polega na tym jak wierna jest adaptacja, czyli czy pierwowzor byl np tylko inspiracja albo wykorzystano tylko niektore fragmenty

Bialy_Pielgrzym

"Dzieło literackie i jego filmowa adaptacja. Na konkretnych przykładach omów różne sposoby przenoszenia literatury na ekran."

Tak wygląda mój temat maturalny i mam teraz pewne zastrzeżenia co do swojej prezentacji, ponieważ wybrałem do niej Sin City i Zieloną Milę, a jeżeli jest to ekranizacja a nie adaptacja to, że co złe filmy dobrałem ??? O.o

użytkownik usunięty
patriota_91

Ekranizacja oznacza zamierzone, absolutnie wierne pod względem treści i formy przeniesienie na ekran filmowy widowiska scenicznego. Jest bliska literaturze i duchowi pierwowzoru. Najczęściej ma na celu popularyzację klasycznego utworu literackiego dla najszerszej publiczności – stąd zbliża się do ciągu fabuły i zdarzeń, realiów i postaci, a także stara się respektować literacką konstrukcję i dialog – co prowadzi najczęściej do czystej ilustracyjności.

Adaptacja filmowa polega na wyrażeniu tej samej zasadniczej treści i głównych myśli, które zawiera powieść, przy pomocy innych środków, właściwych sztuce filmowej. Autor scenariusza filmu czyli literackiej podstawy dzieła filmowego, nie tylko decyduje, które postacie, wątki i motywy opisane w pierwowzorze literackim znajdą się w scenariuszu lecz również przekazuje własną interpretację tego dzieła. Podsumowując: Zielona mila- ekranizacja; Sin City- adaptacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones