PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 315
ocen
7,6 10 1 322315
6,1 28
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Film jest totalna rewelacją :D Chociaż pierwsza połowa aż do laketown moim skromnym zdaniem mija zbyt szybko (w jedynce jednak poszczególne sceny były bardziej rozbudowane), to druga część rekompensuje to wrażenie i całościowo film wypada wspaniale. Najlepsza jest zdecydowanie końcówka ze smokiem, sam Smaug zaczynając od tego jak wygląda a kończąc na sposobie wysławiania się, jest bez wątpienia najlepszym filmowym smokiem ever. Praktycznie cała ta końcówka ze smokiem jest zmieniona gdzies w 80% i dodanie do konfrontacji z gadzina krasnoludów jest jedna z najlepszych zmian jakie PJ wprowdził w obu częściach. Wlasciwie czegoś takiego brakowało mi w orginale ksiązkowym – wysłanie do Smauga samego Bilba i chowanie sie w korytarzu do momentu kiedy on nie odleciał było bardzo nie kransoludzkie i tchórzliwe ze strony krasnoludów. Tutaj czegoś takiego nie mamy. Owszem, Bilbo na początku jest sam ale potem dołącza do niego reszta i to co sie dzieje dalej jest wprost cudowne :D szczegółów zdradzac, nie bedę bo nie chcę Wam psuc niespodzianki – to trzeba samemu zobaczyć.
No, ale jeszcze apropo zmian to powtarza się w filmie sytuacja z jedynki – praktycznie wszystkie są jak najbardziej na plus i bardzo mi się podobały. W moim odczuciu nic z nowych rzeczy nie było wcisniete na siłe, albo zupełnie nie na miejscu. Wręcz przeciwnie, rozszerzenie np. o ukazanie sytuacji mieszkańców laketown było bardzo ciekawa zmianą. Podobnie rzecz sie ma z urozmaiceniem splywu beczkami w walke orkow z kransoludami i elfami. Legolas to ma takie popisy kaskaderskie ze powalenie olifanta albo zjazd na tarczy z LOTR to przedszkole. :D (on zresztą nie zawiódł chociaż poza scenami wlaki w niczym nie przypomina tego legolasa z LOTR) Dodanie Bardowi rodziny też jest na plus. Watek dol guldur również jest bardzo mocno zmieniony względem pierwowozoru literackiego, ale się do niego powoli przekonuje. Zwłaszcza po tym w jakiej formie pokazano Saurona i jego scene z gandalfem. Jeden z najlepszych momentów w całym filmie jak dla mnie :D Też nie będę zdradzała dokładnie co jest grane, ale przyznam jeszcze, że pewne osoby, które kilka tygodni temu pisały na tym forum o armii wyruszajacej z dol guldur miały rację. Natomiast jesli chodzi o Tauriel to ani nie przeszkadza ani nie wzbudza nie wiadomo jakich zachwytów. Na pewno nie sprawia wrażenia dodanej na siłę, a zwłaszcza ten jej wątek romansowy z Kilim. Ani nie jest przesadnie powazny jak Arwena & Aragorn, ani nie jest specjalnie humorystyczny. Powiedziałabym, że dość zwyczajny i naturalny. Nie ma żadnych ckliwych deklaracji czy przesadnego dramatyzmu. Z odpowiednim taktem jest to poprowadzone. Druga sprawa, że za wiele scen to oni razem nie mają ale ze dziewczyna wiele razy ratuje mu zycie to nic dziwnego że sie w niej zabujał. Chyba gorzej byloby gdyby dodali do filmu jakąs elficką ksiezniczke ktora nie robi niczego oprócz spiewania i haftowania kwiatków w swoim pałacu. Taka bohaterka co potrafi walczyć i samemu dac sobie radę jest według mnie bardzo miłym dodatkiem, chociaz tragedii nie byłoby gdyby jej nie dali. Ogólnie jak osobę ktora nie lubi zbytnich zmian w filmach względem książek tak w Hobbicie bardzo mi się podobają.

A tak poza tym to:
- Bombur może i znowu nie mówi, ale dostaje bardzo fajną scene kaskaderską poczas spływu
- Martin Freeman ponownie ma okazje kilka razy wykazac się swoim talentem komediowym (np. moment gdy poszukuje arcyklejnotu i stara sie nie obudzic smoka jest cudowny :])
- świetna konfrontacja słowna Thorina z Thranduilem a później teksty krasnoluda do Smauga (jedne z najlepszych momentow RA w obu częsciach)
- w ogóle sama postac Thranduila jest bardzo porządnie zagrana i żałuje że go tak mało pokazano
- Luke Evans też sprawdził się w roli Barda
- świetnie pokazany wpływ jaki pierscien wywiera na Bilba już od samego początku filmu
- Beorn jest kwestią gustu – w ludzkiej formie wygląda inaczej niż go sobie wyobrażałam, ale nie wzbudzał przez to u mnie jakiś negatywnych odczuć, jego dom bardzo ładnie zrobili
- film zarabiście wygląda w 48 fsp, a zwlaszcza cała akcja ze Smaugiem. Myslalam ze jedynka dobrze wypadła w tej technologii ale dwójka bije ją na głowę

Ogolnie 10/10 i tak jak się spodziewałam, najlepszy film tego roku :D

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Ja akurat grawitacji nie widzialam ale bardzo podobaly mi sie w tym roku : star trek, igrzyska smierci, thor 2 i inne tego typu blockbustery, jednak hobbit rządzi :D Po prostu sceny w palacu kranosludow to majstersztyk efektów, akcji i gry aktorskiej :D

użytkownik usunięty
katie_17

Wszystkie filmy które wymieniłaś także mi się podobały, Grawitacja także bardzo dobry film, lepszy od tych pozostałych według mnie, ale jeszcze lepsze są 12 years a slave (to jest przykład "opóźnionej premiery w Polsce) oraz Dallas Buyers Club. ALE ponad wszystko będą zapewne Pustkowia Smauga, choć filmu nie obejrzałem to już teraz wiem, że będzie to jeden z moich najlepszych filmów.

katie_17

Gdzie w ogóle oglądałeś film?

katie_17

Wróć- gdzie oglądałaś? ;)

karepe

wieden :D

ocenił(a) film na 8
katie_17

Jak cokolwiek zrozumiałaś?

tomciog18

Tam maja angielskie kina a rowniez w multipleksach akurat Hobbita graja w wersji oryginalnej.

ocenił(a) film na 8
katie_17

Boże , po twoich rewelacjach jestem pewna, że na jednym seansie z pewnością się nie skończy !!! ;D Już za parę dni, za dni parę .... kurczę ale to wyczekiwanie się jednak dłuży ;P

użytkownik usunięty
calays

Ja za równe dwa tygodnie od jutra, wyruszam na przygodę życia do kina :D

użytkownik usunięty

Ja też ;) ciekawe czemu w Polsce jest pózniej? Może przez dubbing? Chyba nie...

użytkownik usunięty

U nas jest później, bo u nas wszystko musi być zawsze nie tak jak powinno ;p

ocenił(a) film na 9

Bo w sezonie św więcej zarobi te cholerne kino "Polskie" - większy syk kapujesz :) ? W normalnym kraju ludzie by ich po wywieszali albo spalili na stosie lub tradycyjnie na nizali na palik .... :)

ocenił(a) film na 8

Gwiezdne wojny powrót Jedi, miały premierę w Polsce 14 lat po premierze światowej, to już pewnie taka tradycja, że u nas musi być później, ale teraz nie jest źle, zwłaszcza, że lubię iść w okresie świątecznym na premierę, bo to jest naprawdę święto :D.

użytkownik usunięty
calays

Tak czekałem, czekam na ten film, że już śniło mi się nie raz że jestem w kinie, na Hobbicie a tu nagle pobudka i humor od razu pogorszony ;p

użytkownik usunięty

Haha, worst dream ever! :)

użytkownik usunięty

Dosłownie :D

ocenił(a) film na 8

Hahaha ;D koszmar , czysty koszmar nie zazdroszczę , ja bym się wkurzyła .

użytkownik usunięty
calays

Najgorsze jest to że takie sny już miałem pół roku temu, kiedy jeszcze było sporo czasu oczekiwania. Kiedy myślałem wtedy ile jeszcze mi pozostało nie miłych wydarzeń, pracy itd. przez ten okres, to wolałem już nie myśleć o niczym. Teraz już jest spokojniej, wiem że te 2 tygodnie zlecą szybko. Choć jeżeli miałbym tyle spoilerów, pozytywnych recenzji, komentarzy, materiałów z filmów co na chwilę obecną, to uwierzcie mi, dzisiaj już bym siedział u psychiatryka ;D Nigdy jeszcze nie czekałem na żaden film tak bardzo, jak na ten. Nie wiem czemu ale oczekiwanie na jedynkę, było jakieś spokojniejsze, lepsze.

katie_17

No i zapomniałam dopisac ze zakonczenie jak najbardziej mi sie podobalo. gdyby dorzucili jeszcze atak smoka na esgaroth byloby tego za duzo. Teraz jest tak bardziej dramatycznie :D I piosenka koncowa bardzo do niego pasuje :D

użytkownik usunięty
katie_17

Wyczekiwałem twojej recenzji! :) Dzięki wielkie! Teraz jeszcze bardziej nie mogę się doczekać seansu! ;)

Wierz mi jest na co :D jestem bardzo zachwycona i na pewno wybiorę sie do kina jeszcze kilka razy :D

ocenił(a) film na 6
katie_17

Dol Guldur dużo więcej niż w jedynce? I ciekawie się tam dzieje? Bez spoilerów tylko :P

Joecrou

Tylko troche wiecej niz w 1 ale nie napisze Tobie co tam sie dzieje bo to bedzie mega spoiler i nie chce psuć niespodzianki :D Wierz mi ja bardzo cieszyłam sie ze udało sie PJ mnie tak zaskoczyć. Powiem tak: Dol guldur jest o wiele silniej powiazane ze Smaugiem niz w pierwowzorze literackim i na tym poprzestańmy :)

ocenił(a) film na 6
katie_17

Dzięki ; ) Szkoda że tylko trochę więcej : (

Joecrou

Wiesz, ja tez myslalm ze bedzie tego wiecej, a nawet ze nakreca jakas bitwe, ale mimo tego to co zrobili nie jest takim glupim rozwiązaniem. na pewno wygodniejszym pod względem kręcenia filmu, ale tez i ciekawym. Chociaż ocenic ten watek będzie mozna dopiero po 3 czesci :)

ocenił(a) film na 7
katie_17

Recenzja w porządku troche sporo spojlerów heh. Jednakże nie jest to film roku. Tym będzie zdecydowanie Dallas Buyers Club bądź 12 Years a Slave.

straightlines

I tak staralam sie jak najmniej dawac chociaz ciezko pisze sie bez spoilerowania. A z tym najlepszym filmem roku to wiesz, każdy ma indywidualna listę takich filmów i akurat na mojej hobbit znajdzie się na 1 miejscu.

ocenił(a) film na 6
katie_17

W porównaniu do jedynki. Jak oceniasz. Czy klimat lepszy, czy film dużo lepszy czy tylko minimalnie, a może tak samo.

Joecrou

Mi one sie jednakowo podobają i bede je z takim samym zamilowaniem ogladala. 2 ma troche mroczniejszy klimat, jednak jest tez troche humoru, ale nie takiego jak bekanie tylko takiego powiedzmy freemanowego. Troche on swoja gra aktorska wywoluje usmiech na ustach, niektóre sceny kaskaderskie również. Tak jak w 1 mozna byloby sie doczepic ze niektore smieszne sceny mogli sobie podarowac tak tutaj czegos takiego nie ma.

ocenił(a) film na 6
katie_17

Ok ; )

ocenił(a) film na 7
katie_17

Nie ja piszę o tym jaka wartość faktycznie mają w tym roku najlepsze filmy. Hobbit będzie w czołówce, ale nie będzie najleopszym filmem choć jest blisko podium.

straightlines

Nie będziemy sie na ten temat spierac bo to do niczego nie zaprowadzi :P

ocenił(a) film na 7
katie_17

Nie no ja się nie spieram widze jak stoja filmy w tym roku z wartoscia merytoryczna.

ocenił(a) film na 8
straightlines

Ona też się nie spiera, tylko widzi, że filmy inaczej stoją z wartością merytoryczną niż ty to widzisz.

ocenił(a) film na 9
straightlines

A co w tym złego żeby dla kogoś Hobbit był filmem roku? Każdy ocenia według siebie i ma do tego prawo żeby właśnie Hobbit był filmem roku

ocenił(a) film na 7
wisniorzech

Nic złego. Ja sie cieszę bardzo, że to świetny film, ale jednak filmem roku będzie inny film. Piszę to jako miłośnik kina przede wszystkim.

ocenił(a) film na 8
straightlines

Skąd wiesz, że ona nie pisze tego jako miłośnik kina? Nikt nie ma prawa powiedzieć jaki film jest filmem roku dla wszystkich. Piszesz z jednej strony, że każdy ma prawo do swojego filmu roku, ale jednak filmem roku będzie inny film xD. Więc kto ma prawo niby nadać ten tytuł "film roku", albo po prostu piszesz o swoich odczuciach, ale wcześniej pisałeś, że nie.Więc nie wiem.....chyba zwariowałeś trochę....

straightlines

Hahah weź się nie udzielaj. To że tobie jakies filmy się podobały, nie oznacza, ze to będa filmy roku.

ocenił(a) film na 9
katie_17

To co moze wkoncu ty mi powiesz czy Bolg zeczywiscie jest bez brody i caly w CGI jak z tego spotu ?

lavrenzo84

Nie wiem o ktorym spocie mowisz bo go nie widzialam, ale na pewno jest bez brody i chyba rowniez jest caly w cgi jak azog. Taki troche blady, nie tak jak ojciec ale podobnie no i ma poharataną twarz.

ocenił(a) film na 9
katie_17

uuuu czyli jednak zmienili jego wizerunek ehhh.Szkoda.Jeszcze rok temu pokazywali go z broda i mial go wpelni grac aktor.

użytkownik usunięty
katie_17

Czy to ten pan? ;) http://s29.postimg.org/8t6ju3h0l/Bolg.gif

Tak :)

katie_17

Bardzo fajnie napisana opinia, trochę spoilerów, ale drobnych. To nic. :)

Ja zadam to samo pytanie co pod innym tematem: co z Thranduilem i Master of Laketown? Dużo ich w filmie, mają znaczny wpływ na to co się dzieje?

Co najbardziej odrzuciło cię w tej części?

Karton20

No wlasnie Thranduila jest bardzo malo, spodziewalam sie trochę więcej jego. Sa z nim moze ze 3 albo 4 sceny. Stephenen Fry podobnie. No i oboje praktycznie robia to co robili w ksiazce, chociaz Master of Laketown jest bardziej powiazany z bardem. No ale jakby czasowo spojrzec na ich obecnosc w filmie to oboje zajmuja dosyc malo czasu ekranowego.

Karton20

A odnosnie tego co mnie odrzucilo to nie ma czegos takiego. praktycznie jedyne co mi sie nie podobalo to strasznie szybkie tempo pierwszej polowy filmu i tym samym bardzo krotkie sceny u elfow lesnych czy w mrocznej puszczy, ale nie zniecheca mnie to do filmu. LOTR i 1 czesc Hobbita tez mialy swoje wady, ale calosciowo filmy te wypadaja swietnie. I tutaj jest tak samo.

użytkownik usunięty
katie_17

Czy mi się zdaje, czy Ty masz identyczny awatarjak ja?
Pytanie dotyczące filmu: jak długo trwa rozmowa ze Smaugiem?

Zdecydowanie bardo podobne sa Wasze awatary :)

Super opinia, jestem spokojna o film :)

Nie napisze Tobie ile trwa dokładnie bo nie wiem, ale dosyć długo zajmuje. Praktycznie tak jak Bilbo zejdzie do niego to ktos zawsze bedzie gadal ze Smaugiem do samego konca filmu.
Tak, mam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones