PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 607
ocen
6,6 10 1 116607
7,3 40
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

Jestem z pokolenia, które ma szansę rządzić kiedyś w Polsce, wtedy potwory zakompleksienia i wiecznego męczeństwa zamkniemy i zakopiemy na zawsze.
Historia Polski jest bolesna i trudna, są w niej piękne karty, są też takie, których musimy się wstydzić i tak jest w każdym narodzie, ale nie spotkałam się jeszcze z takim zjawiskiem jak tutaj, w polskim internecie. Żeby kameralny film o pojedynczych osobach, zrobiony w czarno-białym artystycznym duchu, skłaniający do refleksji nad kondycją moralną człowieka, nad granica między sacrum a profanum, tak utytłać w błocie zrobionym z toczonej na hasło - Żyd śliny i mętnych skojarzeń. Trzeba być PUSTAKIEM i to pokruszonym, którego należy posprzątać, bo tylko robi dym Polakom w świecie.

Najlepiej manię prześladowczą tych niby broniących ojczyzny przed materialnym krachem i zawłaszczeniem, oddaje komentarz wypowiedzi Pawlikowskiego na rozdaniu Oscarów. Kołtuństwo nie znające angielskiego nie pojęło żartu skierowanego przez reżysera, do swojej ekipy, (i wyraźnie akcentującego słowo crew, a zaraz potem dziękującego współpracownikom), natychmiast przeinaczając jego sena. Zart dotyczył świętowania przed telewizorem i opijania zwycięstwa, a jak go podsumowali obrońcy narodu, prawd historycznych, i czystości polskiej rasy, że obrażono wszystkich Polaków, to obrazuje całą absurdalność w czepianiu się IDY.

Zachęcam do lektury wpisów na zagranicznych portalach, tam jest mnóstwo artykułów pokazujących jak odebrał Idę normalny świat, choćby ten - http: // www.newyorker,com/culture/culture-desk/ida-a-film-masterpiece
a także do zamieszczania w tym temacie wpisów dotyczących filmu, tych krytycznych także, ale tylko merytorycznie się odnoszących do tego dzieła, bez projekcji chorej podświadomości wszelkich tropiących spiski.

Z góry uprzedzam wszelkich trolli i agresorów, że zostaną potraktowani przeze mnie z buta, więc niech się tu nie fatygują.

nikike

Widzę, że skończyły ci się argumenty. W takim razie kończę rozmowę.

ocenił(a) film na 9
BartSmith

Wiem po prostu że osoby używające słowa "lewak" nie mają argumentów zanim dyskusja się zacznie xD

nikike

A ci co popierają kazirodztwo, udają głupka, odwracają kota ogonem oraz starają się usilnie wyśmiać i zdyskredytować współrozmówcę z powodu braku argumentów to już nawet nie wspomnę. Poza tym osoba, która nadmiernie używa emotikonów nie jest zbyt dojrzałą psychicznie osobą. Mój błąd, gdyż powinienem to dostrzec wcześniej i dawno zakończyć dyskusję.

ocenił(a) film na 9
BartSmith

"osoba, która nadmiernie używa emotikonów nie jest zbyt dojrzałą psychicznie osobą" ciekawa teoria xd

ocenił(a) film na 8
BartSmith

Ja popieram kaznodziejstwo.
Osoby, które ukrywają swoje gusta filmowe, po prostu się ich wstydzą. Ciekawa toria?

jak45

Musiałeś mieć jakiś nudny dzień skoro wtrąciłeś swoje trzy grosze. Zabrakło ci osób do trollowania? Skoro nie widzisz moich ocen to znaczy, że nie należysz do osób o podobnym guście filmowym (tak mam ustawione w profilu). Co do kaznodziejstwa - uznam to za niesmaczny żart z twojej strony.

ocenił(a) film na 8
BartSmith

Nawet bardzo niesmaczny dla religijnych purystów.
Nadal mi wychodzi, że się swoich ulubionych filmów wstydzisz... Boisz się krytyki?

jak45

Gdybym się bał to bym w ogóle nie udostępniał ocen. Aktualnie nie ma opcji, żebym mógł udostępniać tylko osobom, które np. mają konto na Filmwebie od x czasu lub innego zabezpieczenia przed trollami, którzy mają konto od kilku dni czy spamerami. Ta opcja w tej chwili najlepszym rozwiązaniem.

ocenił(a) film na 8
BartSmith

Ja mam wszystko udostępnione i nikt nic złego z tym nie może zrobić. Najwyżej mu się mój gust nie spodoba.

jak45

plastyk (dizajner)? to tak jak podobizna żelowego przyrządu na wiejskiej?

ocenił(a) film na 8
JosephG

Ty widzę menel (down and out). Taki spod budki z piwem.

ocenił(a) film na 8
sprzataczkaaa

Ciała doskonale czarnego nie da się oświecić...

jak45

nie? to zapytaj premierzycy kłamczuchy.

ocenił(a) film na 8
JosephG

Głupawe jako odpowiedź. Nie stać cię na więcej?

użytkownik usunięty
sprzataczkaaa

Tylko nie zapomnij wypłacić Żydom 65 mld$, których żądają:

Środowiska żydowskie w Ameryce wciąż domagają się od Polski zwrotu mienia

Korespondencja z Nowego Jorku

Odwołanie z Polski ambasadora USA Lee Feinsteina wywołało spekulacje, że jego powodem był konflikt z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim o restytucję mienia żydowskiego. Przedstawiciele środowisk żydowskich, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita", nie chcieli wypowiadać się na temat kulisów odejścia Feinsteina. Podkreślali jednak zgodnie, że kwestia restytucji lub rekompensat za mienie ofiar Holokaustu jest niezwykle dla nich istotna.

Trzeba to rozwiązać

– To sprawa wielkiej wagi dla całego środowiska. I nie można zakładać, że problem rozwiąże się sam – mówi „Rzeczpospolitej" Michael Schneider, sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów (WJC).

– W perspektywie całości stosunków amerykańsko-polskich to jednak marginalna kwestia – uważa Guy Billauer, niezależny lobbysta, który przez kilkanaście lat był odpowiedzialny w American Jewish Committee za dialog polsko-żydowski.

Jego zdaniem sprawy odejścia Feinsteina nie należy łączyć z kwestią restytucji prywatnego mienia żydowskiego w Polsce, tym bardziej że jest blisko związany z sekretarz stanu Hillary Clinton.

Sikorski po złej stronie

Billauer uważa, że w kwestii odszkodowań Polska popełniła grzech zaniedbania. – Jesteście jedynym krajem w regionie, który dosłownie nic nie zrobił w tej sprawie – powiedział „Rzeczpospolitej". – Jest mi przykro, że Radosław Sikorski znalazł się po złej stronie tego sporu – dodał.

Zdaniem Billauera Polska, chwaląc się sukcesami gospodarczymi, traci podstawowy argument – że nie stać jej na wypłacenie rekompensat.

– Nie mówię, że Polska jest bogata, ale na pewno radzi sobie lepiej od wielu krajów, które rozwiązały ten problem – powiedział.

Michael Schneider wylicza najważniejsze organizacje, które wypowiadały się w tej sprawie oprócz WJC – B'nai B'rith, Anti Defamation League, American Jewish Committee, American Jewish Joint Distribution Committee i wiele innych.

– To kwestia elementarnej sprawiedliwości, a Polska jest jedynym krajem w regionie, który nie zajął się rozwiązaniem problemu – podkreśla przy tym.

Jaka rekompensata

Schneider uznał za nierealistyczne zastosowanie się do rady władz w Warszawie, aby osoby starające się o restytucję mienia udały się do polskich sądów. Po pierwsze dlatego, że doprowadziłoby to do zalania polskiego wymiaru sprawiedliwości lawiną pozwów, po drugie opóźniłoby to jeszcze bardziej proces uzyskiwania rekompensat, a ofiary Holokaustu nie mogą dłużej czekać.

Sekretarz generalny WJC podkreślił, że prawa do rekompensat przysługują także spadkobiercom osób, które już zmarły. – Prawo do dziedziczenia jest uznawane przez większość cywilizowanych krajów świata – powiedział Schneider. Podkreślił jednocześnie, że chodzi o formę rekompensaty, która byłaby akceptowalna dla wszystkich. – Nie zamierzamy wyrzucać Polaków z domów. Najlepiej usiąść wspólnie do stołu z polskim rządem i spokojnie, bez medialnego szumu, poszukać rozwiązań – stwierdził. Zaproponował utworzenie wspólnej komisji, która zajęłaby się sprawą.

Także Schneider nie chciał komentować decyzji o odejściu Feinsteina. – Jesteśmy globalną organizacją zrzeszającą Żydów na całym świecie i nie chcemy wypowiadać się w tej sprawie – powiedział „Rz".

Chybione zarzuty

Polscy politycy odpierają zarzuty. – Są całkowicie nieusprawiedliwione. Decyzja o zadośćuczynieniu dla wszystkich, którzy stracili mienie w wyniku bezprawnych decyzji komunistycznych władz, jest jeszcze przed nami, ale ograniczają nas możliwości budżetu – powiedział „Rz" poseł Robert Tyszkiewicz (PO), wiceszef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. A eurodeputowany Paweł Kowal (PJN) podkreśla, że restytucja mienia już trwa. – Na różnych płaszczyznach. Już rozpatrzona została połowa wniosków gmin żydowskich, a na podstawie decyzji administracyjnych i sądowych mienie lub odszkodowania dostają osoby prywatne. Ustawa niczego by nie dała, krytyka pod naszym adresem jest nietrafiona – mówił „Rz".

Polscy dyplomaci nieoficjalnie twierdzą, że Feinstein nie miał dobrych kontaktów ani z naszym MSZ, ani z polskimi politykami – i zapewne to było powodem jego odejścia.

ocenił(a) film na 8

No i co to ma wspólnego z filmem?

ocenił(a) film na 9
sprzataczkaaa

Nic,ale gość jest idiota i antysemita, więc czego się spodziewasz?:)

użytkownik usunięty
Ivan_The_Maskarator

Jestem takim antysemitą że Pianistę oceniłem na "10" i uważam za arcydzieło światowego kina. Taki to ze mnie antysemita, a takim idiotą że miałem kiedyś PROPOZYCJĘ wstąpienia w szeregi masonerii (kiedy pracowałem jako dziennikarz). Po prostu w przeciwieństwie do was nie jestem ślepy.

Wiecie co "świecznik" sądzi o was - "BARANKI DO STRZYŻENIA" - tak was nazywają.

ocenił(a) film na 9

A, to sorry niedoszły "wilki mistrzu":)

użytkownik usunięty
Ivan_The_Maskarator

Nie ma sprawy "baranku". Szczęścia w swoim "prostym" życiu gdzie rosną kwiatki a ludzie są dobrzy, nie kłamią, nie manipulują i nie kradną :)

Szkoda że nie wiesz co sądzą ludzie ze świecznika, często Żydzi (tak baranku :) ) których poznałem kiedyś o takich jak Ty i kolega. No ale to już nie mój problem.

użytkownik usunięty

Wybaczcie za brak przecinków w niektórych miejscach.

ocenił(a) film na 9

Nie ma sprawy, przecinki nie nadały by temu co napisałeś sensu:)

użytkownik usunięty
Ivan_The_Maskarator

Oczywiście, ludzie są tacy dobrzy, zwłaszcza Ci politycy, a już zwłaszcza Ci z "pewnej" partii. Heheheheheh - facet z "pewnej" partii miał rację jednak - większość ludzi to jednak "baranki do strzyżenia" i jakby - jak to on ujął "gdyby on was nie strzygł" to ktoś inny by "was strzygł". A ja się dziwię ze znajomymi - skąd pewien Pan ma tyle poparcia. To szambo które jest w "pewnym" miejscu jest wynikiem tego że wy jesteście barankami.

Dobrze tylko radzę - nie zaglądaj za pewne drzwi, bo Ci łapki mogą przyciąć. Ja sobie odpuściłem, bo ktoś mi powiedział że albo będę z nimi, albo mi łapki przytną. Takie to w Polsce jest "niezależne" dziennikarstwo.

Ivan_The_Maskarator

Za tę karkołomną wypowiedź, masz piwo u socjalistycznych spadkobierców ideologii hitlera. Przesłanie z brukseli mówi wyraźnie: wszelkie przejawy polskości należy niszczyć w zarodku.

ocenił(a) film na 8
JosephG

Twoje przesłanie to prymitywne trollowanie.

JosephG

Może zacznijmy od tego, że twoją wypowiedź nie ma sensu, ponieważ Hitler ma tyle wspólnego z socjalizmem co Stalin z faszyzmem. Tak więc zdanie "socjologiczni spadkobiercy ideologii hitlera" jest kwadratem logicznym czyli sprzecznością.

użytkownik usunięty
sprzataczkaaa

Z filmem dużo. Nie licz na to że do polityki się dostaniesz skoro tego nie rozumiesz. Przykro mi, ale we władzach tego "kraju" to Ty nie zasiądziesz. Znam "paru" polityków, może to i są tacy ludzie jacy są (dobrymi ciężko ich nazwać), ale mają jedną bardzo ważną zaletę - są cholernie inteligentni. Ty jesteś tylko "barankiem do strzyżenia" - to najłagodniejsze określenie jakie usłyszałem z ich ust o Tobie podobnych, "postempowych"(błąd celowy) obywatelach tego państwa. Po prostu za mało bystry jesteś, wybacz - brutalna prawda.

ocenił(a) film na 8

Ten twój aluzyjny styl... Albo jesteś ostatnim tchórzem, albo to początki paranoi. Zaś antysemityzm wyłazi ci spod brunatnej koszuli wyraźnie.

jak45

każdą wypowiedź z innymi poglądami oceniasz za antysemicką, a film w którym jest przynajmniej sporo wątpliwych (delikatnie mówiąc scen), uznajesz że jest idealny historycznie, i nie masz z nim żadnych problemów.
Większość osób, które krytykują Idę, bardzo pozytywnie ocenia takie filmy jak Pianista czy inne o Żydach. Choć tam są pokazane różne postawy Polaków. Bo były różne. Ale takie jak są pokazane w filmie to zupełny margines, karany śmiercią przez Polskie Państwo Podziemne. Mamy piękną kartę w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

ocenił(a) film na 8
bulls2010

Jeśli te poglądy na to wskazują, to tak.
"film w którym jest przynajmniej sporo wątpliwych (delikatnie mówiąc scen), uznajesz że jest idealny historycznie, i nie masz z nim żadnych problemów.". Jakich "wątpliwych scen"? Nie ma tam żadnej rzeczy, która zaprzeczałaby prawdzie historycznej - poza podłożeniem dźwieku czterosuwu pod wartburga.
"Większość osób, które krytykują Idę, bardzo pozytywnie ocenia takie filmy jak Pianista czy inne o Żydach", Nieprawda, mało takich jest.
Kanibalizm to jeszcze węższy margines a filmy są...
"Mamy piękną kartę w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.". Ktoś temu zaprzecza?

ocenił(a) film na 8
jak45

mistrzu, dopiero druga wersja wartburga , to byl dwusow(wersja ze skrzynia w podlodze) miale to wiem

ocenił(a) film na 8
hubo84

Chapeau bas!

ocenił(a) film na 8
jak45

sprawdzilem w wiki i to jednak ja sie mylilem(nie dawalo mi to spokoju). jest dokladnie na odwrot, to druga wersja miala silnik czterosuwowy. oczywiscie mowa o modelach wspolczesnych, produkowanych od 1956 r.

ocenił(a) film na 8
hubo84

OK. Detal, nawet mniej...

ocenił(a) film na 8
bulls2010

Czyli mamy TYLKO piękną kartę, wszyscy Polacy ratowali Żydów, nikt nie donosił i nie mordował, ani jedna osoba? Bardzo ciekawe, bo nawet Żydzi donosili na Żydów i ich mordowali.
Ten film pokazuje i wyraźnie mówi, tylko trzeba słuchać, jak słuch słaby zaopatrzyć się w aparat słuchowy, że Szymon Skiba nigdy nie doniósł NIEMCOM, tak pada tam słowo NIEMIEC, na Żydów, że ich ukrywał, czemu o tym nikt nie wspomina. Feliks Skiba zabił tą trójkę Żydów. których ukrywanie mogło spowodować, że NAZIŚCI zabiją jego rodzinę, ale uratował małą Idę, chociaż była spadkobierczynią majątku. Dodatkowo ta treść jest po to, żeby pokazać czemu Krwawa Wanda stoczyła się na dno, dlaczego tej Żydówki zaczęli się wypierać nawet bolszewicy i ją zdegradowali. Jej pierwowzór, którym inspirował, ale nie wzorował się Pawlikowski, Helena Wolińska, umarła w ciepełku własnego łóżka, a w tym filmie poniosła karę, zabiła się, kiedy poczuła jaką stała się szmatą.

Może jeszcze powiesz, że Polskie Państwo Podziemne było w stanie wychwycić i ukarać wszystkie przewiny tego typu.
Ida w żaden sposób nie przekreśla dokonań choćby Sendlerowej, to jest film o całkiem innej kwestii, o wyborach i psychologii postaci, historia jest kanwą.

sprzataczkaaa

To, że żydzi donosili na żydów i ich mordowali ma przekonywać, że polacy także to robili? Znowu te chore socjalistyczne koszmary odzywają się w twojej głowie?

A jaki socjalistyczny zbrodniarz poniósł karę za zakatowanie milionów polaków? Naganę dostał od przełożonego przy butelce samogonu?

ocenił(a) film na 8
JosephG

Wyraz - Polacy, pisze się z wielkiej litery analfabeto.

sprzataczkaaa

nie wiesz, że socjaliści pochodzą od wiejskich przygłupów, których stalin nobilitował na katów narodu polskiego?

To znasz jakiś przypadek by socjalistyczny zbrodniarz poniósł karę za zakatowanie milionów polaków?

ocenił(a) film na 8
JosephG

SOS

ocenił(a) film na 8

Nie jestem bystry, bo jestem dziewczyną, biedna uciśniona duszo, wystrzyżona nawet z kory nowej. Mam nadzieję, że dożyjesz moich rządów, ja ci wtedy miłosiernie odpuszczę winy, idź w pokoju i nie grzesz więcej.

sprzataczkaaa

Jesteś socjalistycznym genderem a nie żadną dziewczyną. Na socjalistyczne miłosierdzie liczyły miliony pomordowanych polaków i żydów, i się nie doczekały.

ocenił(a) film na 8
JosephG

A ty jesteś na 100 % eunuchem i dlatego tak cienko piszczysz, i dziewczyny nie umiesz rozpoznać. Żenada.

sprzataczkaaa

zakonspirowany, socjalistyczny gender wybrał już płeć dziewczęcą?

ocenił(a) film na 8
JosephG

Och, jak mi przykro kastracie, że musisz swoją stratę kompensować piszczeniem na forum. Może ci kiedyś przeszczepią jądra to zostaniesz mężczyzną, chociaż zaraz, ty z tych przeciwników ingerencji w boskie wyroki, czyli po ptokach, he he

sprzataczkaaa

Dla ciebie nie ma różnicy między kastratem a gender? Chyba muszę ci przyznać rację.

ocenił(a) film na 8
JosephG

To oczywiste - nie rozumiesz, co się do ciebie pisze. Ile ci brakuje IQ do stu?

jak45

Jakie trzeba mieć IQ by zostać żydowskim zbrodniarzem?

Profesor Ryszard Szawlowski tak pisal w swej monografii wojny polsko-sowieckiej 1939 roku o zagrozeniu dla
Polaków stworzonym przez dywersje Zydów-komunistów w Grodnie: Nim jeszcze nastapila obrona Grodna
przed wojskami sowieckimi, wybuchla w miescie zakrojona na szeroka skale dywersja komunistycznej "V
kolumny". Zlozona byla ona prawie wylacznie z miejscowych Zydów, którzy, jak juz wspomnielismy, stanowili w
1939 roku polowe ludnosci miasta. Wsród Zydów tych istnial silny odlam probolszewicki. Wielu z nich zywilo
zreszta niechec czy wrecz nienawisc do Polaków i do Polski "w ogóle"; natomiast Rosja - kazda Rosja -
niektórym z nich imponowala (stad na przyklad praktykowane przez duza czesc burzuazji zydowskiej na Kresach
Wschodnich nieraz nawet demonstracyjne mówienie po rosyjsku).
W kazdym razie od 17 wrzesnia 1939 czesc ludnosci zydowskiej na Kresach entuzjastycznie witala wojska
sowieckie, masowo zapelniala szeregi tworzonej przez okupantów "milicji ludowej", denuncjowala i aresztowala
licznych Polaków. Istnieja na ten temat setki czy wrecz tysiace swiadectw. Najbardziej "bojowy" okazal sie
jednak ów odlam komunistyczny w Grodnie, który doprowadzil tam do jakiegos na mala skale powstania.
Naszemu wojsku, policji, a nawet uzytej czesciowo strazy pozarnej (dla zwalczania dywersantów strzelajacych ze
strychów wiekszych domów) udalo sie w duzym stopniu te dywersje zlikwidowac (por. R. Szawlowski: Wojna
polsko-sowiecka 1939, Warszawa 1997, t. 1, s. 106-107).

ocenił(a) film na 8
JosephG

No nie dziwię się, że dla niepoznaki wolisz być gender niż przyznać się do swojej ułomności w męskości. Nie martw się, nie rozpowiem po innych forach, jestem litościwa.

sprzataczkaaa

A jednak wolisz gender niż kastrata. Nie wiesz, że i tak będziesz się musiał wykastrować, żeby zostać kobietą. Anka także się wykastrowała?

ocenił(a) film na 8
JosephG

Och, współczuję ci drastycznych przeżyć JosephGku!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones