PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 574
oceny
6,6 10 1 116574
7,3 40
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

Film niewyobrażalnie nudny i propagujący kłamstwa o niedobrych Polakach zabijających żydostwo.

Nie ma słowa w filmie o Niemcach, nie nazistach tylko Niemcach, którzy zabili miliony Polaków i innych narodowości.

Franio

Wypowiedziałeś te ujmującą kwestię wpatrując się w lustro? ;)
Bo o ile w twoim wypadku opis może być adekwatny (nie przesądzam), w moim nie bardzo. Oj, bieda. Co zrobić? Chyba dalej musisz uciekać, skoro dyskusji podjąć niepodobna.

zweistein

Gimbaza nie zawsze musi odpowiadać wiekowi danej osoby- to jej poziom ogólny.

Franio

Wierzę chętnie, że masz wszelkie podstawy, żeby wypowiadać się z tak wielkim znawstwem problemu.
Ciekaw jestem jednak, czy mając tak jednoznaczną wiedzę na temat mojego "poziomu ogólnego", masz też wystarczające podstawy, żeby wyrobić sobie wiarygodną opinię. Innymi słowy: co cie do niej upoważnia?

zweistein

Trollowaniu mówię stanowcze NIE!

Franio

Zero konkretu i ucieczka, kolejny raz. Tymczasem ja zadałem b. konkretne pytania, na które ty nie umiesz bądź nie chcesz odpowiedzieć.
Pokrzykiwania tego nie zmienią.

zweistein

Trollowaniu mówię stanowcze NIE!

Franio

Najwyraźniej jesteś zarówno nadawcą jak i adresatem własnego hasełka.

zweistein

Ty jesteś?

zweistein

Trollujesz częściej niż piszesz z sensem. To upoważnia do oceny bardziej krytycznej, niż dopuszczana przez moderację. :)

Franio

Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak obiektywna ocena filmu - ta jest zawsze subiektywna i jest wyłącznie odzwierciedleniem prywatnych odczuć i spostrzeżeń oceniającego. Tak więc nie oceniłeś tego filmu obiektywniej niż ktoś, kto dał mu dychę, siódemkę, piątkę czy trójkę.

Po drugie, gdyby już silić się na wyznaczenie czegoś takiego jak obiektywna ocena filmu, to należałoby się sugerować oceną "ogólnoświatową" na IMDB - która dla "Idy" na dzień dzisiejszy wynosi 7,4. A nie oceną jakiegoś anonimowego narodowego frustrata.

Po trzecie, nie oceniłeś filmu rzeczowo i merytorycznie żadną miarą, w żadnej materii - twoja ocena odzwierciedla jedynie twój ból rectum spowodowany poruszeniem w filmie motywu polskiego szmalcownictwa. Tak więc jest w sumie bezwartościowa, jak zresztą wiele ocen wystawionych w podobnym tonie i z podobnych przyczyn.

DIOYY

No, zgnoiłeś (zgnoiłaś) mnie. Leżę pokotem. Z pozdrowieniami i darem modlitwy!

ocenił(a) film na 1
Franio

A ten pawcio, pawlik pawlikowski jest ,,polskim" reżyserem.

marcin112

Jesli ten film jest anty-polski to przy nim Mis jest arcy-anty-polski. Przestraszony dyskusja o antypolskosci i kontrowersjami jakie wzbudzil ten obraz dlugo zwlekalem z obejrzeniem...juz wiem...moge glosno sie smiac z kazdego pseudo-patrioty krytykujacego ten film i wystawiajacego ocene 10. Moglo kogos wynudzic itd. Obiektywny widz za zdjecia dalby chociaz 3 :-)
Nie widzialem informacji ze film jest oparty na faktach :-)
Jesli ten film jest anty-polski bo jest watek morderstwa (czytaj Polak morderca) w tym przypadku pokazana jedna rodzina to jak bardzo anty-polski musi byc film ...powiedzmy komedia Bareji "Poszukiwany Poszukiwana" w ktorym wiekszosc Polakow jest przedstawiona jako kompletni idioci ?
Moze to klamstwo historyczne bo w "Poszukiwany Poszukiwana" byl facet z zawodu dyrektor ktory byl kretynem, ale nie bylo ze Kopernik byl Polakiem... smutne :-(

RealKalps

...mialo byc wystawiajacego ocene 1 :-) nie wiem skad sie zero przyplatalo...raczej arcydzielo to nie jest. Ale zdjecia, klimat bardzo na plus. Film jest stosunkowo krotki i wcale mnie nie wynudzil. Jeszcze nie wiem jaka ocena, ale mysle ze nie mniej niz 6 :-)

ocenił(a) film na 1
marcin112

Był tak ciekawy że nie dotrwałam do końca.

ocenił(a) film na 1
krukzen

Jakie skutki może mieć zrzucanie winy na Polaków za Holocaust? Granica absurdu została przekroczona?

Granicy absurdu nie ma. Jeżeli Polska nie zdobędzie się na skuteczną reakcję, to zjawisko będzie się nasilać i niebawem dowiemy się, że to Polacy odkręcali gaz w Auschwitz. Już dzisiaj większość studentów w USA jest pewna, że mordercami Żydów byli Polacy, a nie Niemcy. Polska reakcja musi być stanowcza i skuteczna: zamiast wysyłać protesty trzeba wynająć profesjonalną kancelarię adwokacką w USA, która będzie za szkalowanie Polski wytaczać procesy. Kilka dużych odszkodowań powinno sprawę radykalnie zakończyć. Trzeba też skończyć z finansowaniem środowisk i historyków, którzy tak jak Gross, lansują się na szkalowaniu Polski i przypisywaniu jej winy za holokaust. Sponsorowanie takich filmów jak „Ida” czy „Pokłosie” to przysłowiowe strzelanie sobie w stopę. Musimy dbać o wizerunek naszego kraju – bo to przekłada się na pozycję międzynarodową Polski. Szczególnie w sytuacji, gdy Moskwa wykonuje nieprzyjazne ruchy pod naszym adresem. Jeśli pozwolimy się sprowadzić do pozycji narodu pomagierów Hitlera, przegramy politycznie. Bo w sytuacji, gdy administracja USA będzie musiała wykonać jakieś stanowcze ruchy w obronie Polski, np. przed prowokacjami zbrojnymi Rosji, może się okazać, że amerykańska opinia publiczna zaprotestuje: „Dlaczego mamy bronić Polaków – nazistów którzy mordowali Żydów w Auschwitz? Czy USA musi popierać nazistów?!". Niezależnie od obrony historycznej prawdy, kwestią honoru i prestiżu - o czym nie wolno zapominać – musimy bardzo poważnie podejść do kwestii obrony dobrego imienia Polski. Inaczej po prostu nasza pozycja na arenie międzynarodowej zostanie osłabiona i ta strata będzie nie do odrobienia.

ocenił(a) film na 1
adso41

...........do kwestii obrony dobrego imienia Polski. Inaczej po prostu nasza pozycja na arenie międzynarodowej zostanie osłabiona i ta strata będzie nie do odrobienia.

Rozmawiał Stanisław Płużański

Dr Wojciech J. Muszyński – historyk, pracownik naukowy IPN, red. naczelny pisma naukowego „Glaukopis”

marcin112

Nudna propaganda? Niejeden nazista uśmiechnął by się pod wąsem...

marcin112

Pan profesor historii się odezwał i będzie historyków pouczał. xD Jarek dobrze wyszkolił szczekaczy niepotrafiących samodzielnie myśleć.

Szejku

Masz namyśli że ty jesteś historykiem?

Kinomaniak_616

Co mam na myśli napisałem, jeżeli nie rozumiesz czytanego tekstu, poproś kogoś by ci pomógł.

Szejku

No więc pytam jesteś historykiem?

Kinomaniak_616

Co mam na myśli napisałem, jeżeli nie rozumiesz czytanego tekstu, poproś kogoś by ci pomógł.

Szejku

Widzę że masz jakiś problem, oczywiście zgłaszam za spam żegnam panie specjalisto od historii żydów.

Kinomaniak_616

To ty masz problem, z czytaniem ze zrozumieniem. Zgłaszaj, zgłaszaj, widocznie masz gen zdrady. :D

ocenił(a) film na 8
marcin112

Może niektórzy się zdziwią i doznają szoku: nie ma świętego narodu. Serio, nie ma takiego! Polacy też mordowali. Byli ofiarami, byli też oprawcami. Nie wiem z jakiej planety Pan pochodzisz, może na Twojej są inni. Nie mam zamiaru nikogo tym obrazić, ale jeżeli ktoś tak odbierze to powinien wybrać się do lekarza specjalisty bo może być paranoja a to choroba jest. Miłego dnia, zdrowia życzę.

mcklss

Pełna zgoda, niestety niektórzy mają tak wąski światopogląd, że dla nich Polacy są święci, a wszystkiemu winny jest zły zachód.

Szejku

Wiesz ilu żydów ocalili Polacy dlaczego robią film o marginesie i dlaczego dostał oscara?To ma być wdzięczność nie wiem czy cię w szkole uczyli ale żydostwo wymordowało więcej Polaków niż polacy żydów słyszał pan historyk o wiośnie ludów (:

Kinomaniak_616

I co z tego? Czemu robią film akurat o marginesie? Bo właśnie ten margines jest interesujący i skłania do przemyśleń. Czemu dostał Oscara? Bo jest dobry, bardzo dobry.

Szejku

Jest cała masa lepszych filmów może i jest tak dobry jak mówisz ale na pewno nie wygrał by oscara gdyby nie temat prześladowanych na całym świecie bogu winnych duszyczek z pejsami .

ocenił(a) film na 4
marcin112

Dokładnie źli Polacy mordercy ,do tego pokazywanie stalinowskiej morderczyni (o zgrozo żydówki lol) w pozytywnym świetle jaka to ona jest fajna i silna

użytkownik usunięty
marcin112

Nie interpretowałbym tego w ten sposób. Odnoszę się tu do postu Somas.

Dla mnie film nie zasługuje na te wygórowane oceny z przyczyn czysto artystycznych. Film jest szary i przemilczany jak opowiedziana w nim historia- bez głębszych kolorów i refleksji, bez nadziei. Nienawidzę polskich filmów (bo to nie jest jedyny taki film) przede wszystkim za pesymizm. Nie rozumiem dlaczego Polacy są takimi masochistami, by zachwycać się postacią wypraną z racjonalnego myślenia, zapłonu do życia i iskry nadziei, którą można odnaleźć chociażby w Bogu. Historia Idy mnie osobiście zdołowała, zniesmaczyła i przycisnęła do tegoż właśnie przemyślenia, że człowiek to jednak "statystycznie" zwierzę o cholernie wąskich horyzontach myślenia, które sprowadzają się do jednego, czarnego dołu, wypełnionego łzami i alkoholem. Po co podnieść się na nogi, skoro można się nad sobą użalać? Wielcy krytycy sikają w majtki z poruszenia nad kolejnym filmem o kimś, kto nie potrafi się uśmiechnąć. Przepraszam, ale kiedy oglądałem ten film wydawało mi się to żałosne.
Nie krytykuję wartości historycznej filmu, ale wartości emocjonalnej, moim skromnym zdaniem, tu nie ma.

ocenił(a) film na 8
marcin112

Autor postu pisze o propagandzie w tym filmie i ocenia go na 1 pkt zaś 10 pkt. daje za ,, Smoleńsk " . Komentarz jest zbędny.

ocenił(a) film na 1
tedi39

bo takiej propagandzie daje się 1, Polacy ratowali żydostwo podczas wojny, a teraz zachodnie media piszą o "polskich obozach", taka to jest nowa historia

marcin112

Jedni ratowali, inni nie ratowali, a jeszcze inni kapowali. Ocenia się, że liczba Polaków, którzy czynnie pomagali Żydom nie osiągnęła 1%. Chwała bohaterom, ale to chyba nie aż tak wiele.
A co mają te nieszczęsne "polskie obozy koncentracyjne" do filmu "Ida", zupełnie nie wiem.

ocenił(a) film na 7
marcin112

Część filmu jest o Polaku, który zabił Żydów, ponieważ bał się Nazistów, którzy zabijali Polaków i Żydów. A jego rodzina miała duży problem żyć z tą świadomością. Druga część o Żydówce, która skazywała na śmierć Polaków, którzy ochraniali Żydów, przez co miała ogromne wyrzuty sumienie i czekała na wypełnienie swego zdania na ziemi by w końcu móc się zabić. A ostatnia, najwazniejsza - o dziewczynce, którą Polak, zabijający Żydów oszczędził, ponieważ miała na tyle polską urodę, że można było ją ukrywać, która chce poznać prawdę o swojej rodzinie i ogólnie życie poza zakonem. Rozumiem, że komuś przeszkadzają filmy, przedstawiające bezlitosne ludobójstwo na Żydach w wykonaniu Polaków, nie rozumiem jak dostając film, przedstawiający tak bogatą w wątki opowieść, o ludziach, nie narodowościach, można ją tak upłycać. Albo jeszcze widzieć tam nagonkę na Polaków. Bardzo musiałeś chcieć to w tym filmie znaleźć (choć pewnie wgl go nie widziałeś)

de_niro_fan_500

Podejrzenia zwykle wynikają z kompleksów, z niskiego poczucia wartości albo na odwrót - rozdętego ego. To pewnie nie wszystko, ale istotne składniki.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marcin112

Bo to film nie o tym, że naziści i Niemcy zabijali Polaków i Żydów, tylko o tym, że zdarzali się Polacy, którzy zabijali Żydów.

marcin112

Słownictwo, jakim tutaj szafujesz (np. "żydostwo"), jednoznacznie pozwala stwierdzić, że jesteś tylko kolejną nacjopolaczkową stuleją, której odbyt eksplodował - tylko dlatego, że ktoś skromnie i łagodnie podjął kontrowersyjny temat i śmiał stworzyć film, w którym pojawia się motyw Polaków-szmalcowników i Polaków-morderców.

Powodem, dla którego oceniasz ten film najniżej, jak się tylko da, nie jest bynajmniej to, że film jest nudny (nawet jeśli jest - ale to kwestia subiektywna), ani to, że są w nim kłamstwa (bo ich tam nie ma - to film fabularny, a nie dokumentalny).

Powodem jest wyłącznie eksplozja twoich zwieraczy wywołana szokiem, iż ktoś podjął się tematu polskiego szmalcownictwa.

ocenił(a) film na 10
marcin112

Ja cię rozumiem; to jakaś zmowa milczenia wokół tego tematu. Obejrzałem wszystkie odcinki "Bolka i Lolka" i tam też nie ma ani słowa o tych krwiożerczych Niemcach!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones