PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=96362}

Iwan Groźny

Ivan Groznyy
7,2 2 725
ocen
7,2 10 1 2725
6,6 10
ocen krytyków
Iwan Groźny
powrót do forum filmu Iwan Groźny

Ech... ten rażąco czerwony kolor gdy taśma zmienia się na kolorową

ocenił(a) film na 9
piol

Ciekawa teoria. Wydaję mi się, że w tamtych czasach w ZSRR robiąc film nie dało sie po prostu uniknąć wątków komunistycznych bo nikt by go nigdy nie zobaczył. Jednak nie myślę żeby akurat czerwona kolorystyka miała w tym przypadku symbolizować komunizm.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
piol

Zauważ, że przez ten film Eisenstein dostał zakaz kręcenia filmów bo pokazał prawdę o Iwanie Groźnym, a Stalin odczytał nawiązanie do jego tyranii. Więc absolutnie niemoże być tu mowy, że kolor czerwony jest w pozytywnym znaczeniu tu przytoczony,a jedynie jako nawiązanie i próba pokazania, że te dwie tyranie się od siebie nie różniły zbytnio. Hehehehe jak na ironie film ''Pancernik Potiomkin'' stał się symbolem rewolucji komunistycznej, a tu takie coś :D:D:D

ocenił(a) film na 7
AdiBOSS

Iwan IV Groźny to przy Stalinie niewinny dzieciak... faktycznie byl gorszy niz np. Hitler ale nie od Stalina.

Al_Bundy

ale postaciami byli bardzo podobnymi

ocenił(a) film na 10
piol

Wielki film i mimo wszechobecnej radzieckiej cenzury

piol

Kolorowa taśma? Chyba mówisz o drugiej części filmu (która faktycznie została zrobiona częściowo na kolorowej taśmie). W dodatku - co do Eisensteina i zakazu Stalina - zastanawia mnie, czy owa druga część Ivana (z 1958 r.) została nakręcona zaraz po Ivanie 1... I premierę miała po ponad 10 latach. To by było możliwe - zważywszy, że Eisenstein umarł w 1948 roku...

Bruce_Lee

Aha, nie przeczytałem ciekawostek :) Faktycznie II część była nakręcona w 1945 roku, ale premiera odbyła się po śmierci Stalina. Tylko czemu na filmwebie jest tak głupia i myląca data?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones