PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6549}
7,9 735
ocen
7,9 10 1 735
Jarosław Dąbrowski
powrót do forum filmu Jarosław Dąbrowski

Do realizacji tego filmu Bohdan Poręba przystąpił bezpośrednio po ukończeniu „Hubala". Scenariusz Jurija Nagibina nosił pierwotnie tytuł „madame Richter" i koncentrował się wokół osoby żony Jarosława, Pelagii Dąbrowskiej (pod nazwiskiem Richterów oboje uciekli z Rosji do Francji). W trakcie pracy nad filmem reżyser wraz ze scenarzystą przesunęli akcenty na postać wielkiego rewolucjonisty, podejmując - poprzez współczesne odczytywanie jego losów i poglądów - próbę przybliżenia legendarnego przywódcy Komuny Paryskiej dzisiejszym pokoleniom.
„Jarosław Dąbrowski" jest czwartym fabularnym filmem zrealizowanym we współpracy polsko-radzieckiej. Obok aktorów polskich i radzieckich wystąpiło także kilkunastu aktorów francuskich, a międzynarodowa ekipa pracowała na terenie wszystkich trzech krajów. Praca nad filmem trwała półtora roku, z czego blisko 6 miesięcy zajął okres zdjęciowy. Zdjęcia realizowano m.in. w Warszawie (Stare Miasto, Kościół Św. Ducha, Cytadela, Ogród Saski), Radziejowicach (mieszkanie ciotek Piotrkowskich), w Modlinie (twierdza, bitwa o most Austerlitz), Szczecinie, w Moskwie, we Lwowie i okolicach, na Suzdalu i w Leningradzie, w Paryżu i Mellemaison.
J.Ł - Nowiny, 1976

wiesiu9

Film składa się z trzech części zlokalizowanych kolejno w Polsce, Rosji i Francji. W części pierwszej oglądamy konspiracyjną działalność Dąbrowskiego w Warszawie przed Powstaniem Styczniowym. Druga opowiada o jego uwięzieniu, pobycie w Rosji i ucieczce przy pomocy rosyjskich przyjaciół. W trzeciej widzimy go jako dowódcę wojsk Komuny Paryskiej. Każda z tych części w warstwie plastycznej nawiązuje do malarstwa XIX wieku, właściwego dla sztuki kraju, w którym rozgrywa się akcja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones