PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=108885}

Jeniec Kaukazu

Kavkazskiy plennik
7,3 974
oceny
7,3 10 1 974
Jeniec Kaukazu
powrót do forum filmu Jeniec Kaukazu

Bardzo dobry dramat wojenny.
Świetnie przeprowadzone dialogi jak i myślę ,że trafnie ukazana mentalność rosyjskiego jak i kaukaskiego żołnierza. Tych drugich można jednak bardziej nazwać obrońcami swoich ziem aniżeli żołnierzami.
W każdym razie zetknięcie się tych dwóch toków myślenia , kogoś można powiedzieć zjedzonego przez wojnę oraz młodego niedoświadczonego żołnierza z tokiem myślenia kaukaskich mieszkańców.
Wszystko to ukazane w malowniczym kaukaskim pejzażu sprawia ,że naprawdę można się nad tym filmem zastanowić ,gdyż jego przekaz nie jest prostolinijny.
A samo zakończenie trafnie przedstawia charakter tej niepotrzebnej wojny.
Polecam, warto obejrzeć 8/10.

użytkownik usunięty
Fireghost

No właśnie, nie zrozumiałem zakończenia. To w końcu Sasza (ten młody) zginął, czy nie?

ocenił(a) film na 8

Sasza ginie, a jak dobrze pamiętam młody był Iwan.

użytkownik usunięty
Fireghost

Możliwe, że pomyliły mi się imiona, oglądałem już jakiś czas temu. Chodzi o ostatnią scenę, jak Czeczen prowadzi pod strzelbą młodego rosyjskiego żołnierza... I dalej nie kapuję - zabił go, czy nie?

ocenił(a) film na 8

Tu muszę dać SPOILER by odpowiedzieć na to pytanie;p
W każdym razie ,też już dawno oglądałem ten film, ale z tego co pamiętam, na pewno pomyliły Ci się imiona. Młody to był Iwan.
Nie wiem czy pamiętasz końcową scenę , gdy pada strzał, Iwan nadal żyje, a w tym momencie na tą wioskę ,w której był trzymany nadlatują rosyjskie helikoptery a uwolniony i niezauważony Iwan krzyczy do nich stójcie !
Tak ,że przeżył lecz tamci ludzie w wiosce po nalocie helikopterów zapewne już nie;]

użytkownik usunięty
Fireghost

No dobrze, tylko teraz pojawia się pytanie, dlaczego Czeczen nie trafił? Nie chciał go zabić?

ocenił(a) film na 8

No , tak ;] Myślę,że powinieneś pooglądać ten film raz jeszcze i na pewno wszystko zrozumiesz. Ta scena jest na prawdę wymowna.

użytkownik usunięty
Fireghost

Sorry, że taki jestem niekumaty;) Generalnie lubię takie filmy, nad którymi trzeba trochę pomyśleć, ale ten akurat nieco mnie mnie przerósł.

ocenił(a) film na 8

Tym bardziej jak się film podobał warto do niego wrócić, jeśli tak bardzo nurtują nas pytania. Ja akuratnie mam podobnie też wolę filmy jak to nazwałeś na myślenie, które zostawiają po sobie to coś :)

użytkownik usunięty
Fireghost

Moment, chyba coś wymyśliłem. Przecież Czeczen, który nie zabił chłopaka na końcu, na początku filmu, po ataku na transporter oszczędził mu życie. Potem wciąż zachowywał obu jeńców przy życiu, mimo, że ludzie nalegali, żeby się ich pozbył. Wygląda na to, że facet nie chciał się angażować w całą tę bezsensowną wojnę, zależało mu tylko na uratowaniu syna. Gdy to się nie udało, wyprowadził Rosjanina w góry i strzelił, by inni mieszkańcy myśleli, że wreszcie go zabił. Potem wrócił do bombardowanej wioski, bo nie miał już po co żyć... A Sasza chyba był do niego dość podobny, też nie widział w wojnie sensu. No ale goście znaleźli się po przeciwnych stronach, pędzeni na siebie nawzajem przez swoich, no i wyszło jak wyszło.
Ja tak zacząłem to rozumować, nie wiem, czy dobrze. Ale i tak muszę wziąć się za ten film jeszcze raz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones