PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95703}

Kaci także umierają

Hangmen Also Die
6,7 430
ocen
6,7 10 1 430
Kaci także umierają
powrót do forum filmu Kaci także umierają

Zamach na Heydricha to ciekawy materiał na film. Zastanawia mnie jednak, dlaczego film
przedstawia alternatywną, fikcyjną wersję tej historii... może w takim wypadku należało by
wydarzenia te uczynić anonimowymi, pozbawić odniesień do rzeczywistości choćby w postaci
nazwiska "Kata"?

Nie mniej jednak sam film jest ciekawy, dobrze opowiedziany a losy bohaterów mogą dać do
myślenia. Nie mniej jednak myślenie to można pobudzić prostymi pytaniem, na które nikt nie ma
prawa udzielać stanowczej odpowiedzi: "co ja bym zrobił? Co jest mniejszym złem?" itd.

Mamy tu bowiem do czynienia z dylematem samego zamachowca, jak i stojących z(a) nim osób,
a także z dylematem szarych ludzi, którzy choć sam zamiar popierali, nie koniecznie chcieli ginąć
zbiorowo za jednego, powiedzmy, że bohatera.

Rozważania te potraktowano nieco po macoszemu, pokazując jednak szereg
różnych ludzkie postaw wobec zaistniałej sytuacji, jak również zmianę tych postaw.

Od strony wizualnej film przysłowiowej dpy nie urywa, ale też nie schodzi poniżej pewnego
poziomu... a jest to poziom starego dobrego Hollywoodu, może klasy A z minusem. I niesie to za
sobą całą naiwność, umowność i poprawność filmów z Fabryki Snów tamtych lat. To nie musi
razić, o ile zaopatrzymy się w odpowiedni dystans. Dystans do dialogów (po angielsku
oczywiście), patriotycznych pieśni (jw.), aktorskich póz i obrazu nazistów. A ten wcale nie jest taki
propagandowo i jednowymiarowo demonizujący. Wręcz przeciwnie - odniosłem wrażenie, że ich
wizerunek został nieco złagodzony, a wręcz potraktowany z przymrużeniem oka. Bowiem w filmie
pojawia się nutka humoru, w tym humoru postaci.

Całość ogląda się przyjemnie, a końcówka wręcz bawi i daje pewną satysfakcję. Tylko warto
pamiętać, że film to czysta fikcja, choć nie pozbawiona pewnej analogii, również w kwestiach
moralnych dylematów, do autentycznych wydarzeń. Tak więc warto przed, lub po filmie przeczytać
choćby krótki artykuł o autentycznym zamachu i jego konsekwencjach na nieszczęsnej wikipedii.
Od tak, żeby nie zakodował nam się błędny obraz historii w głowach.

kangur_msc_CM

Nie nazwałabym tej wersji"alternatywną"..Nazwałabym ją GROTESKOWĄ! Obraz okupacji i nieludzkiego terroru;gdzie akcja przypomina słodkawe zabawy z gestapo-w kotka i myszkę;obycie "panów" i sama sceneria- savoir vivre wojska jakiegoś..pruskiego z czasów I wojny światowej..Wszystko razem-stanowi strasznie wykoślawiony obraz tamtych lat;tamtego terroru..Mord na całych Lidicach;w odwecie za śmierć kata..Film-jako rzemiosło-jest bardzo dobry;ma tempo..Lecz..nijak się ma do historycznej rzeczywistości! A..takie filmy-według mnie-są szkodliwe!Dla historii-przede wszystkim..Przez takie zobrazowanie tamtych czasów-powstali dziś "Niemcy WYPĘDZENI"! Czyli-ci,którzy podłożyli ogień pod 1/3 świata-stali się z narodu krwawych winowajców-pokrzywdzonymi ofiarami! Jeszcze prochy ich ofiar-którym udało się przeżyć wojnę-nie spoczęły w ziemi-a Niemcy..już zaczęli fałszowac historię..Tak,jak ten film-jest nieprawdziwy-tak w obozie w Oświęcimiu-"odrestaurowano" blok więzienny;by "udokumentować jak wyglądało życie w obozie"..I cóz my tam mamy? Czyściutki blok;drewniane prycze..Nic więcej..Nie ma smrodu;nie ma błota po kostki-zmieszanego z ludzkimi odchodami biegunki głodowej-durchfallu;nie ma smrodu trupów tych,którzy nie przeżyli nocy;nie ma zgniłej,wilgotnej słomy na pryczach;nie ma flegmony;świerzbu;tyfusu;wszy..Nie ma zimna;wrzasku kapo,rozbijającego na apel-czaszki bezbronnych więżniów..Taki obraz,jak przygotowano w obozie oświęcimskim-to..wypolerowana z rzeczywistości namiastka życia w obozie..Tak też działa ten film..Ogłupia;mimo tego ze się..miło go ogląda..

ocenił(a) film na 7
dobbiacco_attersee

Ja bym tu odróżnił realia od historii. Bowiem historia jest zmieniona, ale jest w niej bardzo dużo analogii. To o czym piszesz to raczej realia, które zostały spaczone. Tego akurat nie oceniałem nawet, bo nie jestem osoba kompetentną, by to robić.

Jeżeli mówiąc o wypędzonych masz na myśli tzw. Vertriebenen - to nie jestem do tego aż tak jednoznacznie nastawiony. Nie zazdroszczę nikomu, kto nie będąc faszystą, nazistą, ogólnie będąc zwykłym w miarę dobrym człowiekiem miał wybór zostać "hitlerowcem", albo "wypędzonym". Na pewno byli Niemcy, którzy faktycznie byli prześladowani w III Rzeszy nie chcąc brać udziału w ludobójstwie. Tym którzy brali zaś wybaczać nie zamierzam. Ale to odbiega od tematu tego filmu. Podobnie jak to co piszesz o obozach.

Ten film jest dla mnie zupełnie apolityczny i nie wierzę, aby Lang, który sam uciekł przez III Rzeszą nakręcił w USA film mający ocieplić wizerunek nazistów. To po prostu hollywoodzka bajka, która jak każdy historyczny film z USA strasznie wypacza obraz wydarzeń, o których opowiada. Złagodzony obraz terroru porównałbym do sterylności średniowiecznej Europy w amerykańskich filmach (białe zęby itp). Dla osób świadomych takie filmy nie są groźne, a osoby nieświadome i nie chcące swojej świadomości poszerzać i bez tego filmu są groźne. Bo jak nie w tą bajkę, to w inną formę propagandy (np., co gorsza, celowej) uwierzą.

Tak czy siak bardzo słusznie napisałeś o tej grotesce. Wydaje mi się, że film w ogóle może miał uderzać w takie tonacje, ale zrobił to zbyt mało dosadnie.

dobbiacco_attersee

Cóż, film jaki jest każdy widzi, ale należy też pamiętać, że robiono go w czasie wojny i co więcej nie były znane powszechnie szczegóły. No i epoka, w której kręcono ten film, tj. początkowy okres istnienia Kodeksu Haysa. Trudno było wtedy wyprodukować porządny film osadzony w realiach drugiej wojny światowej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_Haysa

kangur_msc_CM

Film ma mało wspólnego z rzeczywistością bo nakręcono go niedługo po samym zamachu i autor niewiele wiedział o prawdziwych kulisach zamachu.

ocenił(a) film na 6
lukasz25

W chwili powstawania filmu nie były znane szczegóły zamachu w Pradze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones