PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1158}
7,8 44 968
ocen
7,8 10 1 44968
8,1 32
oceny krytyków
Krótki film o miłości
powrót do forum filmu Krótki film o miłości

Młody mężczyzna!

ocenił(a) film na 10

Co dokładnie chciał Kieslowski pokazać przez młodego mężczyzne ( barciś), który tachał walizki?

NuAsia

Czytałem gdzieś,że to postać symbolizująca Jezusa. Jest w każdym odcinku Dekalogu.

ocenił(a) film na 10
TintoBrass

Albo symbolizująca sumienie :) To chyba jest pozostawione interpretacji widza.

ocenił(a) film na 10
TintoBrass

I dla ścisłości - Barciś pojawia się we wszystkich Dekalogach, poza 10 :)

ocenił(a) film na 10
NuAsia

Barciś gra postać mistyczną, można powiedzieć, że nawet anioła? Tylko jakiego? W jednym odcinku sie nie pojawia (chyba 10) w każdym innym pojawia sie w "Krótkim filmie o zabijaniu" stara sie nawet odciągnąć bohatera od popełnienia przestępstwa - nie wiem czy ktos to zauważył? - gdy Jacek jedzie w taxi a robotnik zatrzymuje samochód. Jest wtedy takie ujęcie, jak robotnik kręci głową (wymowna symbolika- nie rób tego).

ocenił(a) film na 10
MuzaJehuda

Barciś pojawia się w najważniejszych momentach filmu. Ale fakt jest, że nie wypowiada żadnego słowa, jest nijaki, nieobecny, ale w krótkim filmie o zabijaniu/Dekalogu V wykonuje skinienie głową "Nie rób tego"

ocenił(a) film na 6
NuAsia

Ja się waham pomiędzy koncepcją, że Barciś gra Boga albo autora, który stawia się w roli bezstronnego obserwatora.

alwaysbfrank

Co masz na myśli mówiąc autora? Reżysera?

NuAsia

Kieślowski zapytany o to, odpowiedział, że nie wie. Barcisiowi nakazał odegrać rolę, jaką sam sobie nada. Barciś nazwał siebie Duchem Dekalogu, albo jakoś tak.

W dekalogu VI pojawia się w momencie radości Tomka po tym, jak zaprosił Magdę na lody, czyli zrobił to, czego chciał od miłości. Wówczas Barciś się uśmiecha.
Za drugim razem pojawił się gdy Tomek się sprzeniewierzył miłości, w którą wierzy, a chwilę przed tym jak podejmie próbę samobójczą.
Tym razem nie zatrzymuje go, nie robi nic.

Tak, myślę że określenie 'Duch Dekalogu' jest tu najbardziej adekwatne.

I znalazłam właśnie, ale jeszcze nie przeczytałam, artykuł: http://www.zw.com.pl/artykul/232752.html

iwonakaleta7

a te walizki?

ocenił(a) film na 8
zupa.z.trupa

bagaż doświadczeń życiowych

NuAsia

Obejrzyj cały Dekalog, to trochę lepiej to poczujesz. Trudno do końca powiedzieć kim on jest. Większa dyskusja była na forum któregoś z odcinków Dekalogu, tam poszukaj wskazówek.

ocenił(a) film na 9
NuAsia

z tego co pamiętam Barciś pojawia się w momencie jak uchachany Tomek wywija z radości wózkiem mleczarskim, po tym jak z babką umówili się do kawiarni. zdaje się jakby dziwił się temu nie do końca uzasadnionemu wybuchowi euforii przeczuwając że długo ten błogostan nie potrwa. Barciś tam chyba wyraża delikatne zażenowanie z powodu młodzieńca.
drugie ujęcie z Barcisiem już niezbyt pamiętam

sten44

Podobną rolę odgrywa w Superprodukcji.... ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones