PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775970}

Kształt wody

The Shape of Water
6,4 129 397
ocen
6,4 10 1 129397
6,4 45
ocen krytyków
Kształt wody
powrót do forum filmu Kształt wody

wiedzieć, co dostało Oscara. UWAGA! SAME SPOILERY!!!

Treścią filmu jest fantazja starego zdziwaczałego geja, który opowiada nam (to znaczy widzom) całą tę historię.

Gej jest samotny, wywalili go z roboty, więc siedzi w domu i na okrągło ogląda telewizję. Stąd jego fantazja oparta jest głównie na obejrzanych filmach, takich jak na przykład Potwór z Czarnej Laguny, Piękna i bestia, a nawet ruski Diabeł morski. Do tego standardowe motywy z zimnowojennych filmów szpiegowskich itp.

Uroiło się więc temu gejowi, że jego sąsiadka, niemowa-sierota i jeszcze bardziej samotna niż on, która jest sprzątaczką w jakimś rządowym laboratorium, zaprzyjaźniła się tam z człekokształtnym "potworem". Źli rządowi ludzie potwora katują i chcą mu zrobić wiwisekcję, więc ona z pomocą tego geja wykrada go i ostatecznie wypuszcza na wolność.

Dla geja jest to swego rodzaju kompensacja, typu "każda potwora znajdzie swego amatora", co mu daje nadzieję, że i on może kogoś sobie znajdzie. Biorąc udział w akcji zdobywa się także (po wahaniach) na bohaterstwo, co go niewątpliwie dowartościowuje.

Wiadomo, kto w takiej sytuacji będzie zły. Gej oczywiście za swoje marne życie obwinia białych mężczyzn hetero, których nienawidzi. Wyobraża sobie, jacy są obrzydliwi (główny zły w czasie filmu dosłownie gnije), jak źle odnoszą się do swoich i nie tylko swoich kobiet i jak okropnie wygląda ich seks. O dziwo, dostaje się nawet Murzynowi hetero, z którym pozytywna Murzynka hetero (też wtajemniczona w całą akcję) ma tylko udrękę i który w kluczowym momencie doprowadza do wsypy, bo jest zahukanym Murzynem i przed obrzydliwym białym hetero gotów jest niemal stawać na baczność.

Fantazja geja jest, jak napisałem, czysto kompensacyjna, więc nie bardzo trzyma się kupy. Wykradanie "potwora" z supertajnego laboratorium to komedia. Nawet wypełnienie łazienki wodą (jest taka scena) nie spełnia wymogów zadania dla V klasy typu "oblicz, ile czasu zajmie wypełnienie basenu wodą". No ale to fantazja, w której wszystko jest możliwe (więc tak naprawdę nic nie jest ciekawe).

W dodatku w tej fantazji występują też Ruscy (jeden dobry, reszta źli), którzy niby mówią po rosyjsku. Ale ponieważ gej najwidoczniej rosyjskiego nie zna i może tylko osłuchał się z jego brzmieniem w jakimś filmie (może w tym Diable morskim?), ten rosyjski to również komedia.

Zdjęcia niezłe, reszta do bani.

Poprawiacz_napisowy

Lepiej mi się to czytało, niż oglądało ten film. Szkoda, że nie napisałeś tego wcześniej.

Pzdr.

ocenił(a) film na 3
Gabrysek95

Mnie również! Popieram!

ocenił(a) film na 3
Poprawiacz_napisowy

Super to ująłeś! I to powinna być recenzja filmwebu, a nie ta opłacona przez dystrybutora pseudointeligencka papko-laurka w wykonaniu muszyńskiego

ostry_cenzor

@ostry_cenzor @Gabrysek95

Miło mi, że się podobało. Musiałem jakoś odreagować te Oscary.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones