PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1455}
7,8 20 836
ocen
7,8 10 1 20836
8,0 32
oceny krytyków
La Strada
powrót do forum filmu La Strada

Brakuje skali żeby ocenić La Stradę. Dla mnie to film idealny, taki którego zawsze szukałam. Arcydzieło.

Film uniwersalny, z niespotykaną głębią, o fascynującej fabule. Świetnie zarysowane postacie i genialna Gulietta Masina, która swoją grą powala na kolana.
Żaden z bohaterów nie może pozostać widzowi obojętny.
Tak bardzo intryguje i zachwyca historia człowieka, który zabił w sobie człowieczeństwo by przez sięgnięcie dna na nowo je odnaleźć, choć o krok za późno. A może nie? W ostatecznej rozpaczy i upadku widzimy w nim w końcu człowieka.
Genialnie została tu ukazana relacja Gelsominy z Zampano – to relacja, która opiera się na wzajemnej zależności i zderzeniu bezwzględnej brutalności z całkowitą bezbronnością. Ta bezbronność wyzwala falę rozczulenia, rola Gulietty to naprawdę perła i pokaz aktorskiego kunsztu.
La Strada to opowieść pozbawiona patosu i taniego sentymentalizmu, a poruszająca do głębi. To nie krzyk i lament, raczej szept. I chyba dlatego pozornie spokojna fabuła tak wstrząsa i wzrusza.

Film zdecydowanie przetrwał próbę czasu.
Panie Fellini, dziękuję za La Stradę.

rabbit_in_the_hat

Podczas oceniania filmów tzw "starych" (nie wiem dokładnie, gdzie ta "starość" się zaczyna), niejednokrotnie spotykam się z tezą, że te filmy należy oceniać troszkę inaczej - brać pod uwagę czasy, przymykać oko na technikę itd. "La Strada" jest takim, może jednym z niewielu, przykładem na to, że nie trzeba brać poprawki na nic. Film jest genialny w swej prostocie. Oglądając go można powiedzieć "tak, to wszystko już znam, wiem, jest to jasne i proste". Jednak całość, za każdym razem, kiedy oglądam "La Stradę", wynosi mnie na tak wysoki poziom odczuwania tej filmowej rzeczywistości, że chwilami nie potrafię go oglądać dalej. Za każdym razem mam nadzieję, że skończy się inaczej. Że uśmiechnę się na samym końcu. I pewnie tak będzie już zawsze. Wrócę do tego filmu pewnie jeszcze kilka, może kilkanaście razy, jeśli będę miał tyle siły, żeby psychicznie dać sobie radę z poziomem wrażliwości, jaki ten film pobudza. Zdecydowanie, tak, jak mówi Rabbit - brakuje skali; brakuje sumienia, żeby postawić tę "dziesiątkę" obok wielu innych, które oceniłem tak samo, jak "La Stradę"

Ja również dziękuję za ten film. Jak chyba za żaden inny.

ocenił(a) film na 10
evannell

A ja dziękuję Wam, rabbit_in_the_hat & evannell, za to, że JESTEŚCIE.

Bo momentami, jak FW przeglądam, to tracę nadzieję. Naczytam się, naczytam... I zastanawia mnie, dlaczego niektórym tak trudno obejrzeć np. "La Stradę"?

I niechaj Fellini zostanie wynagrodzony - tam, gdziekolwiek teraz jest - za całą jego twórczość.

Brzmi to patetycznie, ale jak pisać?

ocenił(a) film na 10
marscorpio

Fellini był specyficznym gościem;) co do La Strady, to krótko: uważam ten film za najlepsze dzieło Felliniego i bardzo dobre kino.

ocenił(a) film na 9
marscorpio

Ten film jest po prostu piękny. To się czuje sercem. Rola Gelsominy zapada w pamięć, ona jest jak dużo dziecko, które tak łatwo skrzywdzić. A role "twardziela" Zampano i dokuczającego mu linoskoczka też świetne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones