PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8400}

Opowieść podręcznej

The Handmaid's Tale
6,0 3 585
ocen
6,0 10 1 3585
5,5 4
oceny krytyków
Opowieść podręcznej
powrót do forum filmu Opowieść podręcznej

Taka pierwsza uszczypliwa uwaga nasunęła mi się po obejrzenie tego filmu, bardzo słabego filmu zważywszy że odpowiadali za niego choćby Schlondorff i Pinter. Akcja dzieje się w nieodległej przyszłości w dystopijnej Ameryce, w której tajemnicze coś odebrało większości kobiet płodność. Podczas próby ucieczki do Kanady jedna z takich zdrowych osobniczek zostaje zatrzymana i odesłana do "obozu rozrodczego", a jej mąż zabity. Obóz wygląda dokładnie tak jak można się spodziewać, permanentna indoktrynacja i inwigilacja a na straży sadystyczne ciotki. Kate - czyli główna bohaterka - zaraz też zostaje wysłana do małżeństwa gdzie ma zajść w ciążę z Duvallem, a jak się nie wyrobi w terminie zaraz zastąpi ją następna podręczna, a ona z kolej zastąpi kogoś u innego małżeństwa i tak w kółko. Książki nie czytałem więc nie wiem na ile jest to wina pierwowzoru, a na ile dopiero przyszłego noblisty Pintera, ale w tej wizji luk jest dużo, a science mało. Nie ma żadnego wytłumaczenia dlaczego bezpłodne stały się tylko kobiety, skąd do obozów rekrutują podręczne, czy są w ogóle jakieś próby przywrócenia płodności reszcie społeczeństwa, dlaczego Kate chciała uciec do Kanady, czy tam nie ma tego samego problemu, dlaczego obozy w całości nadzorują kobiety? I - nowość - dlaczego w tej nowej sytuacji nastąpił powrót do starego, "złego" Kościoła? Zapomniałem bowiem napisać, że cała ta kobieca mafia rozrodcza podaje się za organizację religijną. Podaje się ponieważ nie zobaczymy tutaj żadnego "standardowego" przedstawiciela Kościoła, który by to potwierdził, równie dobrze te całe ciotki mogły po prostu rozpędzić dotychczasowy kler i obwieścić się nowym, ale o tym też nic w filmie nie ma. I w takiej oto niepewnej otoczce historyczno-naukowej mamy stare melodramatyczne chwyty - młodą, szlachetną kobietę wykorzystywaną przez wszystkich, księcia z bajki i "nieoczekiwane" uwolnienie. A żeby część facetów również chciała to obejrzeć szybką scenę miłosną z ładną golizną Nataszy.

ocenił(a) film na 4
_Andrzej_

Podoba mi się Twoje odczytanie. Ten film to takie emocjonalne ideolo.

ocenił(a) film na 7
_Andrzej_

Wiem, ze "trochę" po czasie, ale jestem świeżo po książce, a temat dzięki serialowi powraca. Z tego co kojarzę, przyczyną niepłodności miała być antykoncepcja, aborcje, ale również jakiś wirus i toksyczne odpady. To nie jest tak, ze tylko kobiety są niepłodne- po prostu niepłodność mężczyzn jest tematem tabu, a brak dziecka uznawany jest za winę kobiety. W filmie z resztą lekarz przyznaje, ze mężczyźni nie są nawet pod tym kątem badani. To skąd wiadomo, czy kobieta nadaje się na podręczną nie zostało wyjaśnione- podejrzewam, ze przebadano kobiety albo sprawdzono im dokumentacje medyczną. "dlaczego Kate chciała uciec do Kanady, czy tam nie ma tego samego problemu" jakiego problemu? Niepłodności? Nawet jeśli to raczej nie był jej problem. Kanada nie była w granicach Gilead i tylko o to chodziło, by się z Gilead wyrwać. Obozy nadzorują kobiety z prostej przyczyny, kobieta kobiety nie zgwałci (powiedzmy) i nie zapłodni. Powrót do kościoła? Cała rewolucja została przeprowadzona przez fanatyków, oni do niczego nie wracali bo od niczego nie odeszli, a zwykli obywatele nie mieli nic do gadania.

ocenił(a) film na 3
vampire_12

Ja nie wiem czy w serialu to jest, w tym filmie na pewno tego nie ma.

ocenił(a) film na 7
_Andrzej_

Ale co dokładnie?

ocenił(a) film na 3
vampire_12

Nie ma nic ani o antykoncepcji, ani o jakimś wirusie, ani o Gilead, możliwe że coś było o niepłodności mężczyzn.

ocenił(a) film na 7
_Andrzej_

Jak zaznaczyłam, podałam wyjaśnienie z książki, nie z filmu.

_Andrzej_

Jestem świeżo po obejrzeniu filmu i dokładnie pamiętam, że była wzmianka o bezpłodności mężczyzn. Lekarz podczas badania (około 40 minuty filmu) mówił, że mężczyźni również są niepłodni, tylko nikt tego nie bada, a całą winę za brak ciąży zrzuca się na kobietę. Co do samej bezpłodności to również było powiedziane, że spowodowana jest zanieczyszczeniem środowiska, toksycznością i promieniowaniem (około 10 minuty filmu).

ocenił(a) film na 6
vampire_12

Ale jaką religię wyznają ci fanatycy? Bo odwolują się jedynie do starego testamentu, księży tam nie widać itd. W sumie symbol zamiast gwiazd na dawnej fladze USA i fakt podporzadkowania się staremu testamentowi z kompletnym olaniem nowego wskazuje raczej na to, że dany reżim zrobili Żydzi, ale o tym tez nic nie ma.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones