PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=735683}
7,6 130 411
ocen
7,6 10 1 130411
8,3 49
ocen krytyków
Ostatnia rodzina
powrót do forum filmu Ostatnia rodzina

Tak sobie czytam forum i zauważam, że największą wadą filmu według forumowiczów jest brak obiektywizmu w ukazywaniu rodziny Beksińskich. Skoro film jest nieobiektywny, to biografia Beksińskich Magdaleny Grzebałkowskiej jest nieobiektywna podwójnie, gdyż każda scena w filmie odnajduje potwierdzenie w książce. Mało tego: film ukazuje zaledwie wycinek neuroz, charakteropatii i fobii Beksińskich. Ale ja nie o tym. Jeśli już chcemy już wyszukiwać konteksty dla odbioru filmu, prócz biografizmu powinniśmy też wymienić twórczość Marka Koterskiego, z "Domem wariatów" i "Życiem wewnętrznym" na czele. Mikrokosmos blokowisk, mikrokosmos rodziny okraszone wyrafinowaną, choć pozornie potoczną warstwą językową - oto przecież wspólny mianownik twórczości autora "Dnia świra" oraz "Ostatniej rodziny".

A co do tego krzywdzącego wizerunku... Po pierwsze, polecam przeczytać wpis Anji Orthodox na Facebooku dotyczący filmu. Po drugie, jeśli idziemy do kina, by szukać PRAWDY, zazwyczaj musimy wyjść zawiedzeni. Poza tym, kiedy w kinie pojawiają się takie biograficzne koszmarki, jak "Skazany na bluesa", to fani aż wyją z zachwytu, a kiedy chce się odbrązowić bohaterów, od razu larum, że to nie tak, że przecież byli zdrowi psychicznie, że nieprzeciętnie inteligentni i tak dalej. Jak dla mnie, "Ostatnia rodzina" to mocny film o szaleństwie, które potencjalnie może zakwitnąć w każdej rodzinie. I to właśnie jest największą zaletą tego filmu.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

Dałbyś link do tego wpisu albo skopiował go tutaj. Facebook jest duży ;), napisanie "wpis Anji Orthodox na Facebooku dotyczący filmu" to za mało, żeby go znaleźć, zwłaszcza dla kogoś, kto w zasadzie nie używa Facebooka...

raj001

Wybacz, że tak nieprofesjonalnie podszedłem do sprawy, ale zważając, że powyższe pisałem niemal dwa miesiące temu, nie chce mi się szukać tej wypowiedzi na fejsie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones