PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=192134}
7,0 2 139
ocen
7,0 10 1 2139
Paradise Now
powrót do forum filmu Paradise Now

Już pierwsze ujęcia dają nam wskazówki do tego jakimi środkami reżyser ma zamiar opowiedzieć historię Saida
i jego bliskich. "Otwarte kadry" umieszczają postaci w przestrzeni będącej równorzędnym bohaterem filmu.
Dla tej historii jest to dobre rozwiązanie gdyż pozwala zaznaczyć dramat rozgrywający się w tym środowisku.
Otwarta przestrzeń to wolna przestrzeń, obiektywna, dająca możliwości wyboru, co uzmysławia jednocześnie małość
czynu, absurdalność tego na co Said "musi" się zdecydować - oczy Saida zdają się już jej nie dostrzegać, tamte druty wystarczą żeby umysł zmniejszył ją do rozmiarów klatki czy pudła.
A matka robi obiad, kroi marchewkę. Dziewczyna jest ładna, całkiem miła.
Dzieciaki puszczają latawca.
Said patrzy na to spojrzeniem, z którego paradoksalnie, wypleniono wiarę. A sam absurd czynu polega na jego ślepej desperacji.
Widzowi nie znającemu sytuacji Autonomii Palestyńskiej walka bojowników zdaje się być pozbawiana jakichkolwiek
teraźniejszych motywów. Czy jest to ślepa zemsta, kontynuacja tej, którą zaczęli ich ojcowie, rozbudzając
w mężczyznach naturalny zew walki jako życiowy cel i pomost dla wiary?

Jeśli chodzi o warsztat filmu warto mieć na uwadze tę interakcję otoczenia i postaci - gdyż jak już wspominałem
to ona jest materią, która stawia na nogi i uwiarygadnia tę historię.

ocenił(a) film na 10
nommosz_bola

Bardzo dobra opinia, beznadzieja ich sytuacji tworzy 50% filmu.

ocenił(a) film na 8
nommosz_bola

świetny komentarz! bardzo trafny, rozszerzający spojrzenie na ten film. Obejrzałam wczoraj i jestem głęboko poruszona : indywidualne życie wobec dramatu wynikającego z konfliktu. Także wartościowe, unikalne poruszenie tak drażliwego tematu ( i często przedstawianego powierzchownie)jakim są ataki samobójcze.
Skomplikowana sytuacja polityczna ukazanach w wielu odcieniach szarości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones