PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7009}

Piękna złośnica

La belle noiseuse
7,7 1 521
ocen
7,7 10 1 1521
8,7 6
ocen krytyków
Piękna złośnica
powrót do forum filmu Piękna złośnica

Mam pytanie

ocenił(a) film na 9

Witam, czy wie ktoś, co oznaczał krzyżyk namalowany przez Liz z tyłu obrazu?

ocenił(a) film na 9
weber_k

Wydaje mi się, że chciała popełnić samobójstwo(modelka), od tego odwiodła ją siostra jej chłopaka.

ocenił(a) film na 9
marcinus10

No ale krzyż namalowała żona malarza, więc chyba to nie miało nic wspólnego z modelką

ocenił(a) film na 9
weber_k

tak masz racje to napisała żona malarza, pomyliłem się. Może ten krzyżyk oznacza jakiś nowy etap w życiu(reżysera, żony w sumie stawiałbym na reżysera). Skończył w końcu obraz przez który 10 lat nie tworzył. Wreszcie namalował "Piękną Złośnice", wydaje mi się właśnie, że oznacza jakiś etap nowy w życiu, ale do końca nie można być pewnym...

ocenił(a) film na 9
weber_k

Ja odebrałam krzyżyk na dwa sposoby:

-jako koniec procesu twórczego - Liz (żona) mówi w ten sposób, że według niej dzieło, do którego malarz podchodził wielokrotnie w ciągu 10 lat, jest ukończone, niepotrzebne są dalsze próby ponieważ poprzez ten obraz malarz osiągnął to, co starał się osiągnąć. Być może będzie to oznaczać również koniec twórczości malarza, jego spełnienie.

-śmiercionośność obrazu-śmiercionośność prawdy. Świadczą o tym reakcja Marianne oraz Liz na widok obrazu: Marianne dowiaduje się z niego prawdy o sobie - prawdy brutalnej, której być może nie chciała znać, Liz rysując krzyżyk z tyłu obrazu ostrzega męża przed tym, jaki efekt może on mieć na Marianne - wcześniej próbowała ostrzec Marianne, lecz ta nie chciała jej posłuchać. W trakcie pracy sam Frenhofer opisuje co chce osiągnąć, na jakim efekcie mu zależy używając takich słów jak "teraz cię widziałem", w znaczeniu prawdziwą twarz Marianne, bez maski, gdy ta pozuje mu sama, bez wskazówek malarza co do wybrania pozy - zwróć uwagę na to jak wcześniej silnie zaakcentowane jest, że to malarz kontroluje pozy modelki aż do najmniejszego szczegółu, lecz dopiero gdy ona sama może kontrolować swoje ruchy ukazuje się jej prawdziwa twarz.

weber_k

Liz we wcześniejszej rozmowie sugeruje, że w pierwotny pomysł namalowania Pięknej Złośnicy i szał twórczy, który temu towarzyszył, miał w sobie coś świeżego, młodzieńczego. Wtedy Piękna Złośnica mogła być początkiem, intensywnej pracy twórczej. Obraz Złośnicy nie uwieczniony na płótnie, był przez te lata niespełnionym marzeniem, ideałem, ale też obsesją. Nie mógł go przez lata namalować, nie malował również nic równie dobrego, wraz z upływem lat tracił zapał i młodzieńczą pasję. Dlatego namalowanie Pięknej Złośnicy teraz było niczym więcej jak aktem desperacji, ostatnim tchnieniem skończonego artysty.

ocenił(a) film na 8
weber_k

Myślę,że zważywszy na kryzys w związku malarza i jego żony wywołany pojawieniem się młodziutkiej modelki oraz scenę,w której leżą oni(małżonkowie) w łóżku i LIz mówi, ze już teraz wie,jak to jest leżeć w grobowcu,myślę,że odpowiedź na Twoje pytanie jest jasna,krzyżyk namalowany przez LIz oznacza koniec (śmierć ) miłośći między małżonkami,koniec ich związku...

ocenił(a) film na 10
weber_k

"Kiedy stajesz się spełnionym, to tak jakbyś po prostu umarł."

Jack White - It Might Get Loud

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones