PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8202}

Pod wulkanem

Under the Volcano
6,9 1 077
ocen
6,9 10 1 1077
Pod wulkanem
powrót do forum filmu Pod wulkanem

Klin za klinem

ocenił(a) film na 8

John Huston ekranizuje Malcolma Lowry'ego, snując opowieść o upadłym konsulu, staczającym się powoli, acz konsekwentnie, na dno alkoholowego piekła w dusznej atmosferze Meksyku.
Wyraziste kino z klimatem i wyśmienitą kreacją Alberta Finneya w roli głównej. Nad całością unosi się jakby hemingwayowski duch (akcja osadzona została w przededniu wybuchu II Wojny Światowej, a w tle mamy wspomnienie hiszpańskiej wojny domowej), "Pod wulkanem" jest też jednym z najbardziej sugestywnych studiów alkoholizmu w kinie, obok takich obrazów, jak "Stracony weekend" czy "Zostawić Las Vegas". Uwieńczeniem zaś jest mocny, zapadający w pamięć finał, w cierpki sposób komentujący bezsens ludzkiej egzystencji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa: ostatni wielki film wybitnego twórcy amerykańskiego kina.

ocenił(a) film na 9
Caligula

Zgadza się !!

Caligula

Niestety, mimo że jestem wielbicielką filmów Hustona, ten film zupełnie do mnie nie trafił. Nie widziałam upadku człowieka, za to przez blisko dwie godziny męczył mnie pijacki bełkot zapatrzonego w siebie, egocentrycznego głupca. To chyba jedna z najżałośniejszych postaci filmowych jakie kiedykolwiek widziałam. (spoiler) Tego faceta po prostu nie da się lubić...nie można mu nawet współczuć - to taki żywy trup, który machnął ręką na własne życie. Przyjechała do niego żona- olał to, bo wolał się babrać w przeszłości i nadal nad sobą użalać (jeśli popatrzeć jaki miał charakterek i facjatę to naprawdę nie dziwię się, że ta babka go zdradziła). Facet miał ciągłe pretensje do świata, tak jakby cały czas na jego życzenie miało być różowo. Najlepszy jest oczywiście koniec- poszedł do najgorszego burdelu, zachowywał się jak ostatni dupek, żeby wszystkich wkurzyć i rzucił się z jakąś maczetą na gościa z rewolwerem. Przy okazji odprawił do nieba swoją piękną małżonkę.
Prawdziwy geniusz wśród życiowych nieudaczników.
----Doceniam kunszt reżysera, ciekawie pokazane sceny obchodów Święta zmarłych, walki z bykami itd. , ale fabuła, sposób postępowania postaci, okazały się dla mnie drogą krzyżową.

ocenił(a) film na 8
KotArystokrata

Ale finey tak miał właśnie zagrać.w tym tkwi piękno tego filmu

Tomek_Karlinski

Osobiście zgadzam się z użytkowniczką KotArystokrata oczywiście Albert Finney zagrał przyzwoicie jednak przez jego zachowanie bardziej zrozumiałem, iż żona postanowiła się z nim rozstać, dlatego też los głównego bohatera przestał mnie interesować. Również doceniam przedstawienie meksykańskiej kultury, ale pod względem fabuły film mnie niestety rozczarował stąd moja surowa czterogwiazdkowa ocena.

ocenił(a) film na 9
buterfly

Ogladac muminki

elzunia_filmweb

Jeżeli zechcesz dyskutować na temat filmu, to spróbuj ponownie. O ile potrafisz uzasadnić swoją 9 punktową ocenę, czego niestety nie zrobiłaś w swojej odpowiedzi do mojej uzasadnionej oceny.

ocenił(a) film na 9
KotArystokrata

Oglądać muminki

ocenił(a) film na 7
Caligula

Jeszcze bym do tytułów w tej tematyce dorzuciła: "Pętla"z Gustawem Holoubkiem i "Żółty szalik" z Januszen Gajosem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones