PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34526}

Portret rodzinny we wnętrzu

Gruppo di famiglia in un interno
7,8 3 356
ocen
7,8 10 1 3356
7,9 7
ocen krytyków
Portret rodzinny we wnętrzu
powrót do forum filmu Portret rodzinny we wnętrzu

Czyj to wiersz?

ocenił(a) film na 10

Jest taka scena, kiedy zmęczony profesor leży w łóżku i czyta. Jest noc, a mimo to zza ściany dobiegają go dźwięki muzyki i jakiś ruch. Profesor zaciekawiony wychodzi i mimowolnie staje się świadkiem dziwnej "seksualnej" sceny między młodymi. Z offu dobiegają nas słowa piosenki "Testarda io", śpiewanej przez Iva Zanicchi (nota bene bardzo piękny utwór) a na ekranie obserwujemy miłosny trójkąt.
I wtedy na scenę wkracza profesor, tzn. dziewczyna zauważając go, zwraca się do niego wypowiadając kilka zdań, prawdopodobnie jakiś wiersz, który profesor również zna. Mam więc pytanie, czy ktoś kojarzy tą scenę i te słowa? Bo interesuje mnie kto to napisał i jaki jest tytuł utworu. A może to zwykła fikcja filmowa?

ocenił(a) film na 10
srick.pl

Oczywiście, że to nie fikcja a fragment wiersza znanego poety W. H. Audena - w polskim tłumaczeniu tytuł tego utworu to: "Nie ma życia seksualnego w grobie" - do tego stopnia uwielbiam ten film i twórczość Viscontiego że tłumaczenie tego utworu mam na swoim profilu zaraz pod zdjęciem - możesz tam jeszcze raz przyjrzeć się temu tekstowi. Wyłapałeś jedną z najpiękniejszych scen w tym filmie - jest oniryczna i wieje z niej jakąś dziwną nostalgią i jednocześnie niemalże mistycyzmem - chociaż trudno Viscontiego podejrzewać o tego typu ciągoty. I absolutnie się zgadzam że to jeden z najwybitniejszych filmów jakie widziałem i jakie stworzyło kino - chociaż jest to już obraz mocno dziś zapomniany i mało znany. Z dzieł Viscontiego wszystkie są godne uwagi - ale ja poleciłbym jeszcze dwa: Ludwig i błędne gwiazdy ... - po prostu arcydzieła i kino którego już dziś nikt nie robi, ale także Zmysły oraz jego ostatni film - Niewinne są naprawdę świetne. Zwłaszcza ten ostatni mógłbym studiować bez końca.

ocenił(a) film na 10
ariel27

Wspaniały jest. Niesamowity, wielowymiarowy. Wcześniej widziałam "Ludwiga"
i też mnie oczarował. Uwielbiam reżysera i głównego aktora.

ocenił(a) film na 8
Ingrid_Bergman

"Gdy zobaczysz kogoś przyciągającego uwagę,
złap go i obejmij jeśli możesz.
Obojętnie czy to kobieta czy mężczyzna,
bez wstydu, twarzą w twarz, odważnie.

Życie... jest krótkie, korzystaj z bliskości,
która porusza twe ciało w chwili uniesienia.
Nie ma życia seksualnego w grobie. "

W. H. Auden

ariel27

dreszczem zaciekawienia przeszły mnie te słowa: i już jutro zobaczę film.
TVKult, po południu.
Dziękuję za - namiętną - zachętę.

ocenił(a) film na 8
srick.pl

"Ceną postępu jest zniszczenie. Nie ma seksu w grobie."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones