PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34526}

Portret rodzinny we wnętrzu

Gruppo di famiglia in un interno
7,8 3 348
ocen
7,8 10 1 3348
7,9 7
ocen krytyków
Portret rodzinny we wnętrzu
powrót do forum filmu Portret rodzinny we wnętrzu

Są dwa takie momenty w filmie Viscontiego, w których Profesor wypowiada najbardziej znaczące, ale także indywidualne słowa. Pierwszy to w chwili, gdy Bianca Brumonti pyta go, dlaczego żył w ten sposób samotnie. Profesor odpowiada: "Wrony latają w stadach, orzeł szybuje samotnie" Druga taka chwila to prawie końcowa, kiedy mówi o lokatorze na piętrze wyżej, o tym który nawiedzał coraz częsciej, o śmierci...

Frank

Mi akurat o tym orle się nie podobało, takie kiczowate nieco, znając prawdziwą naturę orłów ;) Ale tak, o lokatorze świetne, zwłaszcza w kontekście końcowej sceny.
I jeszcze jedno, kiedy w trakcie samotnej kolacji (bo goście nie przyszli) mówi, że oni są puści, głupi, a przecież poniekąd się nimi fascynował. Mnie w trakcie filmu przychodziło stale jedno określenie: barbarzyńcy, współcześni barbarzyńcy. Zwłaszcza w scenie, gdy bez pytania wchodzą (odkrywają) ukryty pokój, aż mną zatrzęsło, tak jakby z butami weszli w intymny świat tego człowieka, zbrukali go.

Jeden z bardziej zagadkowych filmów, jakie widziałam. Mam wrażenie, że nie odkrył przede wszystkich swoich kart.

ocenił(a) film na 9
dead_bear

Przesada z tym rozdziałem obu światów. Jest w nich wszystkich, nawet służbie, ostatecznie ta sama szlachetność, delikatność, efemeryczność, refleksyjność..
Barbarzyństwo i chamstwo? Nie u Viscontiego

ocenił(a) film na 8
Viola__filmweb

"Nie ma seksu w grobie."

Frank

Nie znam oryginalnego tekstu; zresztą filmu jeszcze nie widziałem. Zatem nie wiem: tłumacz czy autor scenariusza jest odpowiedzialny za te stada wron. Wrony w żadnym razie latają stadami. Czasem przyłączają się do stad gawronów. Ale stada wron raczej nie występują.

ocenił(a) film na 8
Frank

"Ceną postępu jest zniszczenie."

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Tak, ten cytat mi się najabrdziej podobał

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones