PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1245}
7,4 6 627
ocen
7,4 10 1 6627
7,8 9
ocen krytyków
Powrót do Howards End
powrót do forum filmu Powrót do Howards End

Film fakt - jest długi - ale bardzo klimatyczny i mistrzowsko wykonany - jak zwykle w przypadku Ivorego zdjęcia i muzyka powalają na kolana. Obraz tak jak Maurycy - inne dzieło Ivorego tez oparte na powieści Forstera - mimo że umieszczony jest w konkretnej epoce to jednak dociera moim zdaniem do problemów uniwersalnych, broniąc humanistycznych wartości o jakie ludzkość walczy od wieków. Jest tu problem jednostki wobec konwenansów, podwójnej moralności, łamania stereotypów. To też obraz który angażuje naszą wrażliwość i poddaje w wątpliwość wiele społecznych stereotypów. Świat kultury kontra świat natury - naszych rekwizytów wobec zmieniającego się życia.

W filmie pojawia się tez książka Bławatskiej Toeozfia - chyba nieprzypadkowo - jak ktoś czytał to film też zyskuje dodatkowe treści. Nie jest to jednak obraz łatwy bo Ivory zawsze bardzo wiele wymaga od widza - tak jakby chciał do końca wyczerpać rezerwy naszej wrażliwości i inteligencji. Polecam tak jak jego inne filmy: Maurycy czy Pokój z widokiem

ocenił(a) film na 8
ariel27

Popieram. Film świetny - niesamowicie klimatyczny i zmuszający do przemysleń (uwielbiam takie filmy!), ale dla wymagającego widza, który lubi takie klimaty, lubi mysleć, analizować, doszukiwać się podtekstów i odpowiedzi na różne pytania. Film trzeba oglądać bardzo uważnie i śledzić wszystko co się dzieje. Ja doszłam m.in. do przemysleń, że gdyby Henry zdobył się na tak niewielki gest, jak znalezienie pracy dla Basta, to przebieg wypadków byłby zgoła inny... uchroniłby go przed wieloma przykrościami i rodzinną tragedią. I wiele takich innych przemysleń miałam na temat złożoności ludzkiej natury, przewrotności losu i finezyjnie pokazanego przesłania, że złe postępki zostają ukarane i wracają do tego kto je czyni....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones