PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5176}

Poza prawem

Down by Law
7,8 17 991
ocen
7,8 10 1 17991
7,8 23
oceny krytyków
Poza prawem
powrót do forum filmu Poza prawem

Było moim pierwszym zetknięciem z twórczością Jima Jarmuscha. Z początku bałem się, że mogę nie pojąć jego wizji, kierunku w jakim tworzy swoje produkcje, ale ten film całkowicie mnie zaskoczył. Czym? Dobre pytanie....chyba wszystkim. Ujęcia kamery które często bardzo długie... nawet gdy według nas zakończy się jakaś scena, operator pozostawia kamerę nadal w tym, samym miejscu. Dzięki temu widzimy zachowania bohaterów, które często są po prostu wycinane w niektórych filmach. Kolejną częścią tzw. ?jarmuschyzmu? jest idealnie wkomponowana muzyka, świetna scenografia, czy połączenie dramatycznych momentów całej histroii z zabawnymi wątkami. Tutaj do momentu pojawienia się Roberto Benigniego, było smutno, ponuro, a akcja toczyła się swoim nieco ?ślamazarskim? tempem. Jednak reżyser wręcz perfekcyjnie zmienił film o 180?. Nagle wszystko zaczyna się rozjaśniać, robi się zabawnie, a nasi bohaterowie muszą żyć w ciągłym ruchu. Taki zabieg tylko upiększa i tak świetny film. Roberto Benigni to postać bardzo otwarta, nieco komiczna, zaś pozostałych 2 bohaterów można by wrzucić do jednego worka. Są oni przygnębieni, znudzeni życiem i niesłusznie oskarżeni. Takie trio zapewnia nam nie lada rozrywkę. Nie pamiętam abym kiedykolwiek widział podobny film. Z pozoru nic się tutaj nie dzieje, ale Jim potrafił z tego stworzyć absolutnie wciągający, ciekawy, perfekcyjnie wyreżyserowany film. Takich filmów brakuje we współczesnym kinie...9/10

ocenił(a) film na 7
kAMSON

Dla mnie jeśli już film jest oryginalny, to właśnie przez to, że dramatyczną sytuację przedstawia się jako zwyczajne zdarzenie, będące tylko kolejnym etapem w szarym życiu głównych bohaterów. Gdzie tu dramaturgia, gdzie napięcie? Jak dla mnie za dużo tu upajania się reżysera długimi scenami, z których nic znaczącego nie wynika. Ci, którzy uważają dzieła Jarmuscha za nudnawe, mają dużo racji.

ocenił(a) film na 8
kAMSON

Jak to się mówi: "O gustach się nie dyskutuje"
Jarmusch ma swój styl, ale że on akurat tobie się nie podoba to ok. Bardzo szanuję twoje zdanie. Do mnie np: jakoś nie mogą trafić filmy Lyncha, ale jutro może się to zmienić. Nie cierpię monotonii i chyba to był jeden z elementów, który spowodował iż ten film zrobił na mnie wrażenie ....ja dopiero zaczynam przygodę z Jimem. Mam nadzieję, że zobaczę jeszcze wiele jego filmów równie świetnych co "Poza Prawem".

ocenił(a) film na 7
kAMSON

A jednak o gustach się dyskutuje, bo czymże są rozmowy na temat filmów, jeśli nie przedstawianiem własnych, subiektywnych spostrzeżeń i ocen, jeśli nie rozmową o gustach?
Oczywiście zakładamy, że piszemy to SWOJE zdanie, a nie sugerujemy się opiniami innych;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones