PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5176}

Poza prawem

Down by Law
7,8 17 991
ocen
7,8 10 1 17991
7,8 23
oceny krytyków
Poza prawem
powrót do forum filmu Poza prawem

Nie zachwycił mnie

ocenił(a) film na 7

Typowe dla Jarmuscha przeciąganie scen i sztampowa fabuła, ale przynajmniej film ma styl (na które składają się m.in. czarno-białe zdjęcia i bluesowa muzyka), co jednak nie sprawia, że jest to Arcydzieło Sztuki Filmowej. Dziwię się więc tym, którzy za takowe uważają dziełka tego niezależnego reżysera; widziałem już trzy pierwsze jego filmy, lecz żaden z nich nie wywarł na mnie większego wrażenia. Bo nie są one specjalnie angażujące emocjonalnie czy intelektualnie, więc oglądałem je raczej na chłodno. Tak samo jak "Poza prawem".
7/10.

ocenił(a) film na 6
Thommy

Podpisuję się pod tym.

ocenił(a) film na 9
Thommy

Ano film ma styl a styl ów jest typowo jarmuschowski :) Uznanie czegoś za arcy czy nie arcy jest "kwestią wodą", nie ma co się dziwić :) Nie wiem w jaki sposób mnie angażują filmy Jima Jarmuscha, czy emocjonalny czy intelektualny czy żaden z powyższych, ale angażują całkowicie i w pełni. Chyba, że jakoś inaczej można nazwać fakt, że do jego filmów, tak pozornie nudnych i ciągnących się jak krówka, wracam najczęściej i uwielbiam najbardziej :) dlatego jest mistrzem bo, jak już ktoś gdzieś napisał o tym reżyserze, "jakoś to robi, że pozornie najnudniejsze rzeczy stają się najciekawsze".. pozdrawiam everyone

Thommy

Bardzo ładne były zdjęcia w filmie. Byłem nimi zachwycony.
Poza tym film był autentycznie nudny. Przeciąganie scen było naprawdę denerwujące i aż chciało się przewijać, ale tego nie uczyniłem, bo jaki jest sens oglądania tak filmu. Tarantino też przeciąga często sceny, jak i Lynch, ale oni robią to nie bez celu, po tym często następuje jakiś nagły zwrot akcji, który nas wprowadza w osłupienie.

Lubię "Truposza" i "Ghost Doga" Jarmuscha nawet bardzo, ale jakoś inne filmy mnie nie zachwycają. Są nużące. Jak i ten. A szkoda, bo zapowiadał się nawet interesująco.

ocenił(a) film na 9
Thommy

bardzo sztampowo jest szczególnie zaprezentowana uciekcza zza kratek i oczywiście rozwiązanie z miłością Roberto. Chciałbym wiedzieć gdzie uczą takiej definicji sztampowości.. ;)

ocenił(a) film na 8
Thommy

A moim zdaniem Poza Prawem to najlepszy film jaki nakręcił Jarmusch. Co jak co, ale z Waitsem tworzą kosmiczny duet.

ocenił(a) film na 9
Thommy

I tu się zgodzę - z tego co widziałem Jarmuscha to "Poza prawem" jest Jego opus magnum ;)

Thommy

Dla mnie ten film promieniuje taka niedostrzegalna na pierwszy rzut oka pozytywna energia i wielkimi pokladami humoru, czesto przyprawionego surrealizmem, ktory ukrywa sie w prostych, ale celnych dialogach niemogacych sie nigdzie wpasowac outsiderow, ktorzy trafiaja na siebie zupelnie przypadkiem, bo u Jarmuscha wszystko tak naprawde dzieje sie przypadkiem. Dlatego zaskakujace zwroty akcji, ktore byly wczesniej wspomniane, nie pasuja do jego filmow. Niespieszne tempo akcji, polozenie nacisku na zagubionych bohaterow i ich rozmowy o niczym - mozna to lubic w kinie albo nie. Nie wszystkie tytuly w dorobku Jarmuscha tak mnie mocno angazuja, wywieraja tak pozytywne wrazenie, ale "Poza prawem" jest dla mnie zdecydowanie sztampowym dzielem jesli tak mozna rozumiec zatrzymanie sie w biegu, pochylenie nad zagubionym czlowiekiem i przedstawieniem calosci bez zbednych barwnikow i ulepszaczy. Tak jak to jest naprawde - razem z dluzyznami i momentami pustej ciszy. Ze zwrotami akcji zarezerwowanymi dla filmow akcji. I scenami prostymi, ale zakotwiczajacymi sie w pamieci, jak bohaterowie nawiazujacy proby kontaktu w celi czy wspolnie wedrujacy przez las (rewelacyjny Benigni!). Sympatia rezysera do swoich "podopiecznych" zaczyna i widzowi sie udzielac, a przynajmniej ja z zywym zaciekawieniem wyczekiwalam ciagu dalszego. Nie z powodu szarpiacego nerwy rozwoju wydarzen (trudno sie takowego doszukac), ale dla samej czystej przyjemnosci towarzyszenia tym zwyczajnym, pogubionym bohaterom. Absolutnie nie ogladac na chlodno!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones