PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8932}
5,7 974
oceny
5,7 10 1 974
Przemytnicy
powrót do forum filmu Przemytnicy

Kochały nas ładne dziewczyny. Chodziliśmy po złotym dnie. Za miłość płaciliśmy miłością, nienawiścią za nienawiść. Lubiłem swoich kolegów bo nigdy mnie nie zawodzili. Byli to prości, niewykształceni ludzie. Lecz czasem byli tak wspaniali że stawałem zdumiony. Wówczas dziękowałem Naturze że jestem Człowiekiem. Lubiłem barwną, czarowną jesień, gdy złoto i purpura leciały z drzew a mgły siwe na gałęziach jodeł się huśtały. Lubiłem mroźne zimowe noce gdy cisza kleiła powietrze a Księżyc diamentami zdobił śnieżną biel. Wśród tych cudów i skarbów żyliśmy jak zabłąkane w bajkę dzieci. Witały nas i żegnały karabinowe salwy - często na śmierć. Nieraz w piersiach tchu brakowało z rozkoszy życia. Niekiedy ktoś brutalnie zaklął, a dziecinnie się uśmiechnął i twardo podał wierną dłoń. I mało było słów. Ale słowa były słowami i zawsze wiedziałem że to nie słowa honoru ani przysięgi, więc były pewne ... . Tak pędziły w barwnym wirze głupie dni i wariackie noce, którymi Ktoś za coś nas obdarzył. A nad tym wszystkim: nad nami, Ziemią i chmurami po północnej stronie nieba pędził dziwny Wielki Wóz ... królowała wspaniała, jedyna, zaczarowana Wielka Niedźwiedzica. O Niej, o nas przemytnikach i o granicy opowiem w tej powieści ... " (Sergiusz Piasecki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy")

ocenił(a) film na 7
Witek_9

Nie pierwszy to raz, gdy książka przerasta film.

ocenił(a) film na 7
taxipompey

Zgadza się - gdyby na miejscu filmu była książka, dałbym 10. Ale może w tamtym czasie nie dało rady zrobić tego lepiej? Dobrze, że w ogóle coś się udało nakręcić i całkiem fajnie się to ogląda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones