PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9703}
7,4 3 789
ocen
7,4 10 1 3789
7,4 9
ocen krytyków
Spokój
powrót do forum filmu Spokój

Życie zwyczajne

ocenił(a) film na 7

Kieślowski zabierając się za filmy fabularne nie zapomniał o swoje manierze typowej dla dzieł dokumentalnych. "Spokój" jest chyba najbardziej reprezentatywnym łącznikiem tych dwóch okresów twórczości reżysera.
To historia życia zwykłego człowieka, dobrego z natury, choć zmuszonego często do złych wyborów. Jedyne czego pragnie bohater to tytułowy "Spokój". Szybko się okazuje że jakby się o to nie starał, jednak do tego nie doprowadzi.
Dużo tu prostych dramatów, ludzkich emocji, ale nie zabrakło miejsca na symbolikę. Konie które pojawiają się nagle na ekranie telewizora i w życiu Antoniego są symbolem anomalii. Tak przynajmniej ja je odczytuje. To ostrzeżenie, które wysyła sobie sam bohater- mówi ono "źle zrobiłeś, popełniłeś błąd". Choć co do tego nie jestem pewien do końca. Ale jak we wszystkich filmach Kieślowskiego, tak i tutaj jest jakaś zagadka.
Ogólnie wart zobaczenia obraz, ze świetnymi rolami Stuhra i Treli. Warto.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Zgadzam się co do ostatniego słówka- zdecydowanie wart polecenia ! Ja w losach Antoniego widzę.. taki trochę tragizm Edypa ( chociaż to pewnie za dużo powiedziane, ale było to moje pierwsze skojarzenie po przeczytaniu Twojej wypowiedzi) jakkolwiek się starał i tak ciążyło nad nim pewne fatum od którego niestety, nie udało mu się uciec.

imchuckbass

nad Gralakiem nie ciąży fatum tak jak nad Edypem?
życie Gralaka jest konsekwencją jego wyborów, dobrych złych, obojętnie
w przypadku Edypa wszystko co robi okazuje się złe i prowadzi do tragicznego końca bo los fatum musi się spełnić
czy wszystkiedecyzje Gralaka są złe?
czy koniec przekreśla bohatera?
Gralak jest typowym bohaterem dynamicznym uczy się, zmienia, rozwija...

tisoc

Lucku Luke - widzę, ze dajesz dobre komentarze. To nie przypadek, że przeczytałem Twoje wypowiedzi pod filmami "Spokój" i "Amator". Będę Cię czytał. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones