PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=173}

Spona

6,2 5 746
ocen
6,2 10 1 5746
Spona
powrót do forum filmu Spona

film a książka

ocenił(a) film na 6

Film poszedł w zupełnie innym kierunku niż książka. Sposób na Alcybiadesa to typowa proza Niziurskiego. Opowiada ciekawe przygody uczniów w świecie szkolnym i okołoszkolnym. Nie ma tam głębszego przesłania, a jeśli już to takie że nie warto oszukiwać.

Film tymczasem zawiera sporą dawkę patriotycznej martyrologii. Jest patos. Są elementy, które zmieniają całkowicie sens tego co widzimy na ekranie. Robią to bardzo dobrze, ale wypaczają zamysł Niziurskiego. Co ciekawe w książce było czterech bohaterów, a jeden z nich (Pędzelkiewicz) w ogóle w filmie się nie pojawia.

Najgorszym elementem są oczywiście wstawki hip-hopowe. Zawsze to przewijałem.

pafffcio86

Co do hip-hopu to zgoda, uważam, że polski hip-hop niemal zawsze jest żałosny - z ekranu wali amatorszczyzną, kiedy widzimy tych pozujących na koguty amatorów.
Co do wartości wątku historycznego - nieprawda, pamiętam siebie z tamtych lat, jak zasłuchałem sie w samą historie nagle pokazana tu głęboko, uruchamiającą myślenie. Pamiętam, że uświadomiłem sobie wtedy, iż w szkole nie mam takich lekcji historii.

ocenił(a) film na 7
pafffcio86

https://www.youtube.com/watch?v=kA9R9V47R8k

"Nie umieć to pestka, ale udawać, że się nie umie, to dopiero sztuka" - czyli nie uczyć się, a pozornie umieć:-) to był sposób na Alcybiadesa.
Czy tylko na niego?
Tak zwykli mawiać bohaterowie książek pana Edmunda Niziurskiego.
Nie ganił ich za to.
Od starych słyszeli: "Będziesz się uczył, jak nic innego nie umiesz" , ale nie wiem, czy to zda rezultat:-)

Edmund Niziurski zdiagnozował trzy choroby i przykre przypadłości dręczące uczniów w szkole:
a)
paraliż przytabliczny nagminny - objawia się usztywnieniami i osłupieniami, drżeniem kończyn, zanikiem mowy i pamięci, zwłaszcza przy tablicy, względnie pptami przytablicznymi
b)
rozproszyca przewlekła omamowa - zaczyna się niewinnie: ziewanie, senność, roztargnienie, swędzenie, niemożność skupienia się. Przyczyny mogą być różne: niedotlenienie mózgu, brzęczenie muchy na szybie, można jej dostać także od słuchania niektórych pedagogów
c)
przekarmienie wspólną wielokrotną - niestrawność spowodowana zbyt dużą ilością tłustych pulpetów wiedzy matematycznej. Matematyka jest w ogóle przyczyną wielu schorzeń, chorób, omdleń
:-)

Dla Niziurskiego liczyła się triada platońska (dobro, piękno, prawda), czyli to co najważniejsze a nie jakieś głodne kawałki typu bóg-honor-ojczyzna (mi też bardziej odpowiada zamiennik bub-humor-włoszczyzna:-)

Krzysztof Varga poświęcił Niziurskiemu pierwszą biografię, "KSIĘGA DLA STARYCH URWISÓW" i dziękuję mu za to przypomnienie o jednym z najważniejszych polskich pisarzy powojennych. Za przypomnienie o tym wspaniałym pisarzu, który nie pouczał.
https://www.youtube.com/watch?v=3wY_YYyAKYE

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones