PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=120134}

Studnia i wahadło

The Pit and the Pendulum
6,2 736
ocen
6,2 10 1 736
Studnia i wahadło
powrót do forum filmu Studnia i wahadło

Ja chyba nigdy nie zrozumie istnienia inkwizytorów. Jak mogli oni być tak, nawet nie wiem jak to nazwać ZAŚLEPIENI lekko pisząc. Przecież coś takiego to się w głowie nie mieści. Film jak inne tego typu filmy pokazał stronę kościoła tą która przedstawia wszelkie aspekty w wątpienie w istnienie Boga. Ale nie będę rozwodzić się nad inkwizycją bo przecież mam oceniać film. Nagrany jest w klimacie jaki obowiązywał w tamtych latach, gra aktorska jest taka jak we wszystkich filmach tego typu (nie chodzi mi o inkwizycję lub tematykę filmu tylko o styl jaki panował w odtwarzaniu ról). Można śmiało oglądać, ja się np nie nudziłam. To tyle mojego smęcenia.

klaudusia761212

zaślepieni ? o czym ty piszesz ?

S.A.T.O

Jak nie rozumiesz to się nie udzielaj.

klaudusia761212

ja rozumiem i to bardzo dobrze, ty natomiast czerpiesz wartości historyczne z filmów... przez co nasuwają Ci się jakieś dziwne skojarzenia podporządkowane historią z filmu...., w ogóle wiesz po co powstała inkwizycja? jaki miała polityczny i społeczny cel? na pewno nie było to "ZAŚLEPIENIEM", a przemyślanym działaniem... w osiągnięciu celu....

S.A.T.O

Nie wszyscy inkwizytorzy trzymali się zasad ściśle określonych przez cel inkwizycji, prawda? Nadużywali władzy niemalże fanatycznie dążąc do celu, o tym z filmów nie wiem tylko z tekstów źródłowych.

klaudusia761212

ale właśnie że trzymali się "zasad ściśle określonych przez cel inkwizycji"... co doprowadzało do tragedii jak i na narodzie przede wszystkim żydowskim (to był cel nadrzędny), tak i na jednostkach z "klanu inkwizycyjnego" coś na podobieństwo oprawców hitlerowskich (sami hitlerowcy twierdzili że komendant z obozu koncentracyjnego, nie będzie już nigdy normalnym człowiekiem).
tak więc "chory cel inkwizycji" lecz niezbędny /jak im się wtedy wydawało/ do utrzymania władzy i wpływów politycznych, eliminujący kasty bogatych (bogaci żydzi) rodził potwory takim jak był np. Torquemada - fanatyk
historia zna na podobieństwo takich ludzi np. Stalina.... ideologia - fanatyk - władza - potwór...

jednak wszystko zostało dokładnie przemyślane, a nie było "zaślepieniem" i miało cel polityczny, gospodarczy, wpływ po przez "ród" (i tutaj żydzi mieli dużo do powiedzenia) na króla Hiszpanii, przez to właśnie powstanie inkwizycji z ramienia kościoła było drogą na dwór królewski, gdyż inkwizycja była częścią Rady Królewskiej.... (zresztą kościół po to ją ustanowił)

ocenił(a) film na 6
S.A.T.O

Jedno i drugie powinno się wstydzić sposobu, w jaki używa ojczystego języka. "Ortografy", błędy stylistyczne, błędy składniowe, do tego jeszcze zdania sformułowane w dość niezrozumiały sposób... O rany, gdzie wy byliście, gdy szanowna polonistka starała się wbić wam do łbów zasady posługiwania się językiem polskim?

kondor82

Odezwał się polonista. Przeczytaj swój post a potem popracuj nad składnią.

ocenił(a) film na 6
carmen8_fw

Czytam, i czytam, i czytam...

Skoro gdzieś u mnie są błędy, to proszę o jaśniejsze informacje, bo najwidoczniej jestem zbyt głupi lub ślepy, by je wyłapać.

kondor82

Żartowałem. Nie lubię po prostu zarozumialców.

ocenił(a) film na 6
carmen8_fw

Zarozumialec? Dlaczego? Przez szacunek do własnego języka?
Zabawne, bo sam teraz wyglądasz na kiepskiego trolla.

kondor82

I widzisz jaką miernotą jesteś? Zarozumiałą ale miernotą. Chcesz nauczać kogoś ale zapomniałeś o słomie w butach.

ocenił(a) film na 6
carmen8_fw

Jedynym komentarzem niech będzie: "skoro Ja, miernota, nie używam inwektyw w odniesieniu do oponenta, to jak "miernie" przedstawia się Twoja osoba?"

Dość już tych bzdur.

kondor82

Normalnie.

ocenił(a) film na 6
klaudusia761212

"Ja chyba nigdy nie zrozumie"... Taak, ja też nigdy nie zrozumie....

klaudusia761212

Z punktu widzenia dzisiejszych ludzi odnoszących się krytycznie do działalności inkwizycji w przeszłości dobrze jest mierzyć takie metody miarą tamtych czasów. Mimo pewnej brutalności i bezwzględności Kościoła Katolickiego w odniesieniu do strażnicy wiary jaką była Święta Inkwizycja , Kościół był instytucją mającą poważanie , szacunek i respekt u większości wiernych. Mimo pewnych nadużyć ze strony inkwizytorów , dzięki działalności Inkwizycji Kościół przetrwał do dzisiejszych czasów i przyczynił się do stworzenia w miarę cywilizowanego świata. Gdyby nie mroczna działalność Kościoła Katolickiego w przeszłości , dzisiaj cywilizacja już pewnie dawno by upadła z wielu powodów. Ocenianie czegokolwiek w przeszłości w odniesieniu do dzisiejszych standardów zawsze prowadzi do krytyki nieuzasadnionej , że kiedyś była ciemnota , a dzisiaj żyjemy w epoce oświecenia. W przyszłości całokształt dzisiejszej cywilizacji też będzie postrzegany negatywnie w wielu aspektach. Świat nieustannie ewoluuje do doskonałości, dlatego ocenianie przeszłości miarą współczesnych kryteriów czy doktryn moralnych jest pułapką intelektualną prowadzącą do fałszywych wniosków.

ocenił(a) film na 6
klaudusia761212

To nie zaślepienie tylko wykorzystywanie władzy.

klaudusia761212

Ja za to nie mogę zrozumieć, jak ktoś, kto ma więcej niż 13 lat, może uważać, że bajka wymyślona do straszenia, czyli horror, odzwierciedla rzeczywistość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones