PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=40244}

Szmaragdowy las

The Emerald Forest
6,5 429
ocen
6,5 10 1 429
5,3 3
oceny krytyków
Szmaragdowy las
powrót do forum filmu Szmaragdowy las

Skręca mnie, gdy oglądam takie rzeczy. Biały człowiek jest zły. Biały człowiek niesie zniszczenie itd. itp. Zakłamanie w co drugiej cenie. Nie wiem czemu, ale biali jakoś lubią się samobiczować, kręcąc takie filmy.
Zwłaszcza że w fabule mamy też klasyczny kidnaping - nikt mi nie wmówi, że w imię fascynacji kulturami pierwotnymi, ot tak pogodziłby się z zaginięciem dziecka na 10 lat. Nawet Cejrowski oszalałby z rozpaczy, gdyby któraś z jego córek przepadła bez wieści na lata, choćby w samym środku dżungli. Dziecko to dziecko, rodzina to rodzina.
Historia tego chłopca jest identyczna, jak historie dzieciaków zwerbowanych przez sekty. Jest porwanie dziecka i ciche zniknięcie. Następnie pranie mózgu (czyli tzw. reedukacja - "tam jest świat martwych, a jedyny żywy, prawdziwy świat jest tu u nas"), a następnie przeszkadzanie ojcu w zabraniu dziecka do domu.

Ok, możecie mówić, że skoro on wychował się w tym plemieniu, to dla własnego dobra powinien już tam pozostać.

Ale w identyczny sposób działają u nas tzw. rodziny zastępcze, które po odebraniu dziecka rodzicom, nie chcą go potem oddać, a psychologowie z Pomocy Społecznej sugerują, że skoro dziecku jest tam "dobrze", to powinno już w tej nowej "rodzinie" zostać. Kto nie wierzy, że dochodzi do takich sytuacji, niech przejrzy archiwa Sprawy Dla Reportera. W ostatnich latach było tam sporo na ten temat.

Film, jak widzę, wielu zachwycił. Widzowie dali się ponieść romantycznej scenerii i tradycyjnej sugestii "zły biały człowiek". Jednak w rzeczywistości odebrali by tę historię jak zwykły kidnaping.

ocenił(a) film na 8
Sony_West

Po części rozumiem twój punkt widzenia, tylko że odczuwam że na siłę szukałeś samobiczowania białych jak to nazwałeś. Może za dużo się naoglądałeś takich filmów i materiałów.

Mi film podobał się ze względu na samą myśl fascynacji o dzikich plemionach którzy nigdy nie widzieli białego człowieka.

Także ważnym wątkiem był aspekt ekologiczny i wycinka lasów.

Film dla mnie był wciągający i polecam go obejrzeć.

Sony_West

Sprecyzuję. On od 10 lat szukał swego syna. W filmie widać sekwencję 10 lat później, co nie znaczy, że przez te 10 lat budował tylko tamę. W 14 minucie filmu płynąc na barce, gdy rozmawia z przyjacielem pada zdanie: będzie Ci brakować tych wypraw, gdy odnajdziesz już syna.

ocenił(a) film na 4
perun_6

Racja, dzięki za sprostowanie.
Jeśli natomiast ktoś z Was chciałby zgłębiać temat problemów na linii biali - indianie, to sięgnijcie po książkę Arkadego Fiedlera pt. "Piękna, straszna Amazonia". Opisał w niej takie historie, że włos się jeży. Zarówno biali jak i indianie mają "swoje za uszami".

Sony_West

Zacznij się leczyć.

ocenił(a) film na 4
JackCarver

A co z twoim leczeniem? Bo wiesz, twój komentarz to dość wyraźny sygnał, że masz jakiś problem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones