PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=779394}

Tamte dni, tamte noce

Call Me by Your Name
7,6 124 107
ocen
7,6 10 1 124107
7,7 50
ocen krytyków
Tamte dni, tamte noce
powrót do forum filmu Tamte dni, tamte noce

Przy tym "dziele" Moonlight wypada nader dobrze. Przeintelektualizowany gniot którego jedynym celem istnienia jest ukazanie motywu homoseksualizmu. Jak już wiele osób tutaj zauważyło, gdyby zmienić płeć głównego bohatera, takich zachwytów by nie było. Filmu nie ratują niewątpliwie piękne i klimatyczne Włochy lat 80. Jakiś klimat ten film ma, trzeba przyznać, przypomina trochę "Utalentowanego Pana Ripley", tyle że jazz zastąpiono klasykami popu lat 80. Za długo, za nudno, za bardzo. Czuję że zmarnowałem ponad 2 godziny. Film skrojony pod Oskary i niewątpliwie będzie walczyć o statuetkę z innym oskarowym przepychaczem jakim jest "Uciekaj".

ocenił(a) film na 10
sangreal

To była brzoskwinia.

ocenił(a) film na 7
Byku_m

No właśnie sie zastanawiam. Wyglądało to na brzoskwinię, lecz w filmie cały czas przewijały się morele...

ocenił(a) film na 10
laxman

To fakt, przewijały się te morele. Ale nie mówię tego, bo tak mi się wydaje. Czytałam książkę, a na youtubie jest pełno wywiadów, w których mówią o "the peach scene'. ;)

ocenił(a) film na 7
Byku_m

No, to jako znawczyni wyjaśniłaś temat, dzięki:)

Poza tym... brozskwinie, by tak rzec, są mocno symbolicznym owocem w kontekście seksualnym. To też nie przypadek.

ocenił(a) film na 10
laxman

Masz tutaj racje. Elio w ksiazce wspomina, ze brzoskwinia przypomina mu tylek Olivera. ;)

ocenił(a) film na 6
laxman

W filmie o morelach wspomniał ojciec zapytany przez Olivera jakie owoce rosną w ich ogrodzie. Natomaist słynna scena łóżkowa była z brzoskwinią ;)

ocenił(a) film na 7
mike__25

Teraz już jasne:) Natomiast było też picie tego soku z moreli, który Oli uwielbiał, no i scena zrywania owocu z krzewa. Więc się zastanawiałem.

ocenił(a) film na 9
sangreal

Dla mnie właśnie gdyby zmienili tą relacje na damsko-męską wtedy było by to arcydzieło. Bo dialogi i gra aktorska w tym filmie to majstersztyk :D

ocenił(a) film na 10
sangreal

Najgłupszy argument, jakiego można użyć: gdyby bohaterowi zmienić płeć... Gdyby bohaterowi zmienić płeć, to mielibyśmy innego bohatera, inną historię i inny film. Tak jak w każdym innym filmie zmieni się pewne istotne elementy, to otrzymamy inny obraz. Gdyby Sauron miał broszkę, to powstałby Władca Broszkek-Drużyna Broszki. Jak ktoś jest homofobem, to nawet brzoskwinia mu przeszkadza. Tymbardziej, że film powstał na podstawie książki z 2007 roku, co wypowiedz o zmianie płci bohatera czyni jeszcze głupszą.

ocenił(a) film na 6
simps84

Już nie przesadzajmy z tą homofobią, nie każdy, kto nie zachwyca się filmem o gejach jest z automatu homofobem.

Miłość to miłość, płeć nie powinna mieć żadnego znaczenia. I w tym wypadku, paradoksalnie, nie miała - Elio był w oczywisty sposób biseksualny (ba, on był po prostu napalonym na wszystko nastolatkiem), do Olivera przyciągnął go zaś szereg czynników, z których pociąg fizyczny nie był wcale najważniejszy. Czy więc w historii zmieniłaby cokolwiek zamiana Oliviera na obdarzoną podobnym intelektem i cechami charakteru (plus równie atrakcyjną, jeśli trzymamy się jednak tej fizyczności) Olivię? Śmiem wątpić. Ale film o wakacyjnym romansie nastolatka i sekretarki jego ojca nie zwróciłby takiej uwagi...

ocenił(a) film na 6
Bismarck

Skąd pomysł, że Elio jest bi?

mike__25

bo mu stanął jak całował się z dziewczyną? bo uprawiał z nią seks?

ocenił(a) film na 6
y_aya

Chyba oglądałeś wersję nieocenzurowaną, bo nic takiego przynajmniej w tej kinowej oficjalnej dystrybucji nie było widać. Co do samego seksu takie eksperymenty są typowe u dojrzewających nastolatków, co nie musi świadczyć, że Elio był bi. Wielu gejów spało z dziewczynami.

mike__25

Ale czemu kiedy mamy pokazane zainteresowanie Elia dziewczynami i mężczyznami mamy zakładać, że jest eksperymentującym gejem, a nie jest po prostu bi?

Bismarck

gdybyśmy zmienili płeć to powstało by the crush z 1993 bodajże roku
w sensie serio
to jest the crush tylko w homo wersji

ocenił(a) film na 10
sangreal

Jestem zdruzgotana twoją wypowiedzią :) film ten został stworzony dla osób które rozumieją, lub dla osób które będą potrafiły zrozumieć. Jest mi przykro, ze okazałeś się ograniczony na tyle, by nie dojrzeć tego co 80% z nas dojrzało. Film ten jest niesamowity w swej ludzkości i prostocie. Został stworzony w wiadomym celu. Zaskoczył wszystkich swoją piękną bezpośredniością. Powinno byc ci przykro, ze siedząc w kinowym fotelu nie wsłuchałes się w słowa ojca chłopaka. Obejrzyj ten film jeszcze raz lub o nim zapomnij. Żegnam.

ocenił(a) film na 5
eryyyk

Super argument "Jesteś ograniczony". Sam jesteś nie pozwalając komuś mieć innego zdania. Zgadzam się, że film w ogóle nie ma przekazu? Gdzie tu głębia uczuć?! Jakaś intelektualna więź?! W robieniu loda?! Gniot, gniot, gniot.

ocenił(a) film na 6
luska7

Niewątpliwie film ma przekaz, w końcu jest adaptacją świetnej książki. Gorzej z egzekucją, w tym poziomem aktorstwa. Daleko do "gniota" choćby z uwagi na ładne zdjęcia, świetną muzykę i klimat Włoch, ale na pewno wielkie arcydzieło to nie jest...

ocenił(a) film na 5
mike__25

Masz rację i z gniotem i z przekazem, ale się wynudziłam przez 2 godziny. Nie wiedziałam, że jest to scenariusz na podstawie książki, ale tak obstawiałam, bo są dziury w scenario i brakowało mi wytłumaczenia, dlaczegoż to jest tak NIEZWYKŁY związek. A najgorszy był Oliver - pedofil. :D

ocenił(a) film na 6
luska7

Czemu Oliver twoim zdaniem jest pedofilem? Relacja 24 latka z 17 latkiem to żadna pedofilia

ocenił(a) film na 5
mike__25

A wygląda na 34 latka. Nie przygotowałam się sorry, a z tym Oliverem to żart.

ocenił(a) film na 6
luska7

Aktor grający Olivera ma 32 lata, zaś Elio 23

ocenił(a) film na 5
mike__25

Oliver dobrany bez sensu, naprawdę wygląda staro, ma obwisłą skórę, 24 latek z taką figurą? Naprawdę?

ocenił(a) film na 9
luska7

ale, że z jaką figurą? W sensie, że nie chudy wyrostek czy jak?

ocenił(a) film na 5
Dorisska13

Obwisła skóra, to nie ciało 24 latka, nawet na swój realny wiek nie ma ładnego torsu. Ratuje go wzrost

ocenił(a) film na 9
luska7

z tego co pamiętam Tomothee mówił w którymś wywiadzie, że pierwszy raz spotkał się z Luca 4 czy 5 lat temu, czyli miał wtedy ok. 17 lat. I chyba też mniej więcej w tamtym czasie doszło do spotkania Luca i Armiego, czyli Armie miał wtedy koło 26. Wtedy ich wybrał i dlatego tak już zostało..

ocenił(a) film na 10
luska7

Obwisła skóra?? Gdzie? Rozumiem, że nie dla każdego Oliwier to grecki bóg ale żeby aż tak?

ocenił(a) film na 5
aniadolan1

Tak. Na klacie

ocenił(a) film na 10
luska7

Ok. Nie mam pytań

mike__25

To, że angielskie execution byłoby w twoim zdaniu jak najbardziej na miejscu nie oznacza, że mozna je zastosować w zdaniu polskim. Polskie znaczenie słowa egzekucja jest jednak znacznie węższe i nie tłumaczy się jako wykonanie.

ocenił(a) film na 6
Borys_17

Nieprawda ma wiele znaczeń, w tym wykonanie https://sjp.pwn.pl/sjp/egzekucja;2556070.html

mike__25

To prawda, ma kilka znaczeń, jednak nie ma wśród nich takiego, które mu przypisałeś.

ocenił(a) film na 6
Borys_17

Ma, jest wyszczególnione "wykonanie np"

mike__25

Wykonanie w sensie "ostateczne ich wdrożenie" ale nie ich stworzenie. Może inaczej bo widzę, że nawet nie próbujesz się zastanowic tylko uparcie trwasz przy swoim. Zastanów się jak brzmią poniższe zwroty: "egzekucja lodów za pomocą specjalnej maszynki", "Jola zaproponowała nową metodę egzekucji zupy pomidorowej", "wspaniała egzekucja potrójnego aksla przez tancerkę na lodzie", "widać dużą rolę montażysty przy egzekucji nowego filmu"... Naprawdę uważasz, że egzekucja w twoim rozumieniu ma zastosowanie w języku polskim? :)

ocenił(a) film na 4
luska7

Niestety też jestem ograniczony i niestety nie dostrzegłem tych rzeczy ;) no cóż, jest nas wielu. Wokół filmu zrobiono wiele szumu, a naprawdę nie jest on niczym wybitnym.

ocenił(a) film na 1
sangreal

Pytanie małe do was, niezbyt dobrze nastawionych: od ilu film jest lat?
Nie mogę znaleźć, a także nie chcę zrujnować sobie psychiki
:)

ocenił(a) film na 9
emisad04

hehe no nie powiem, że od 18, ale od 16 na pewno :)

ocenił(a) film na 9
sangreal

To była brzoskwinia. Nie dlatego, że w książce była wspomniana brzoskwinia (wierzę na słowo przedmowcy), ale dlatego, że owoc pokazany w ujęciu to... brzoskwinia :-D

użytkownik usunięty
sangreal

Moonlight przy wielu filmach wypada nader dobrze, bo to niemalże doskonały film.
A Get Out nie jest oscarowym przepychaczem. Do jasnej cholery, to horror xD

sangreal

Nigdy w życiu nie zjesz już moreli? Dość histeryczna osobowość....

sangreal

to zjedz cebulę

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones