PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=192}
7,1 72 724
oceny
7,1 10 1 72724
5,7 11
ocen krytyków
U Pana Boga za piecem
powrót do forum filmu U Pana Boga za piecem

Polowałem na ten film. Wczoraj przetrząsnąłem kosz w supermarkecie pełen badziewia i o dziwo znalazłem coś dla siebie (”Człowiek z blizną”, ”Zapach kobiety”, ”Komora” i ... u ”Pana Boga za pieciem”, który zaraz wrzuciłem do odtwarzacza). Spodziewałem się nieco innego filmu, ale nie jestem rozczarowany. Całkiem dobra satyra na wschodnią Polskę a także na zaściankowość poglądów występującą praktycznie wszędzie, nie tylko na Białostocczyźnie. Film jest dowodem na to, że nie jest konieczne zatrudnianie gwiazd, żeby stworzyć coś dobrego. Jedyną znaną mi twarzą był Jan Wieczorkowski. Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek po raz pierwszy wystąpili na ekranie i bardzo dobrze odegrali swoje role. 7/10

ocenił(a) film na 7
galladorn

Lewica w tworzeniu debil na swój wzór może być dumna. Do dzisiaj można spotkać się z takim zaściankowym zachowaniem. Oczywiście w mniejszym stopniu niż w latach 90,ale zawsze... Indoktrynacja społeczeństwa na mentalność robotniczo-chłopską zostawiła brud na wiele,wiele pokoleń.a problemy z elitami są widoczne po dziś dzień.

ocenił(a) film na 7
RAC_79

Niestety, ale zaściankowość "ściany wschodniej" nie jest wynikiem komuszej indoktrynacji. Wręcz przeciwnie. Zauważ, że tamtejsza ludność jest w większości ortodoksyjna w swym katolicyzmie, a wybory wygrywa PiS. A to przeczy Twym słowom. Społeczeństwo wykuwa się cały czas, ale nasze 50 lat PRL-u, nie miało aż tak dużego wpływu na Polesie, czy Podole.

ocenił(a) film na 7
bartek_k_szczecin

Cóż z tego,że religia wywiera tam głęboki wpływ skoro to jest paradoksem tej indoktrynacji. Co do PiS-u to już całkowicie ci się poplątało,bo oni prezentują bardziej socjalistyczne poglądy niż PO. Ludzie,którzy prawię całą młodość i wczesne lata dorosłego życia przeżyli w takim ustroju boją się słowa prywatyzacja jak to było swego czasu w 2007 roku w kampaniach.
Zauważ tez,że wschodni blok Polski był jeszcze pod zaborem rosyjskim...więc bieda intelektualna chłopów,robotników była jeszcze większa i odcisnęło to wielkie piętno.

Reasumując,nic sobie nie zaprzeczam,bo przemyślałem swoją myśl i wysuwam ją na wieloletniej obserwacji i rozmowy ze społeczeństwem.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
RAC_79

Dalej plączesz się. Zgadza się, że kongresówka to część rosyjskiego imperium, ale ROSYJSKIEGO, a nie SOWIECKIEGO. I to w okresie kongresówki chłopi pozostają intelektualnie zubożeni, podczas, podczas gdy w poznańskim następuje rozwój. Ich strach do wszystkiego co obce, kształtują nie czołgi z czerwoną gwiazdą, a kozacy z dwugłowym orłem. I jeszcze jedno. PO i socjalistyczne poglądy? Możesz ich nazwać złodziejami, ale nie socjalistami. Socjalistyczny jest PiS. Porównaj sobie co głoszą obie partie. Rozumiesz w ogóle znaczenie słów LIBERALIZM i SOCJALIZM? To przed liberałami Kaczyński wciąż ostrzega, jednocześnie odżegnując się od socjalizmu, choć jednocześnie to głosi pod hasłem solidarności społecznej. Inna rzecz, że Kaczyński będzie głosił wszystko, byleby tylko zdobyć władzę.

ocenił(a) film na 7
bartek_k_szczecin

Źle zrozumiałem Twoją ostatnią wypowiedź. Przeczytałem raz jeszcze i widzę, że co do PiS-u się zgadzamy. Jednakże nie można zganiać wszystko na komunistów, bo przecież istnieje jednak podział na Polski A oraz B, czemu więc aż tak się różnią? Bynajmniej nie od czerwonych towarzyszy.

ocenił(a) film na 7
bartek_k_szczecin

Podział na Polskę A i B to bzdura.
Poza tym,przed wojną B-to były kresy. A nie Lublin,gdzie był COP.
A ziemie odzyskane nie różnią się od wschodnich województw.

ocenił(a) film na 7
bartek_k_szczecin

Czy to zabór rosyjski czy okupacja sowiecka odcisnęła na tamtym regionie ogromne piętno. Jak powszechnie wiadomo zabór rosyjski był najokrutniejszy i najbiedniejszy...a to mówi samo za siebie.
Poza tym Polska podzielona w czasach PRL-u była taką A I B tyle,że nie było to tak widoczne(gospodarka). To ludzie ze wschodu Polski jechali na Śląsk do kopalń w celu lepszej przyszłości. Pozakładali rodziny itp itd. Podział A i B jest uznawany za rozwój przemysłowy i infrastruktury...ale nie spotkałem się ze stwierdzeniem Polski A i B mentalnej.

Jeżeli iść już tym tropem to chłopi są bardziej podatni na manipulację,a wschodni blok cechował się rolnictwem.Był to jeszcze większy etap zacofania (mniej ludzi w miastach). Polska A jak to ująłeś jest bardziej przemysłowa...więcej ludzi w miastach to mimo wszystko większe pole do popisu i propagandy opozycji. Dlatego zabór i okupacja jak pisałem wyżej mają tutaj sporo do rzeczy.

Pozdrawiam i Życzę miłego tygodnia.

ocenił(a) film na 9
RAC_79

ALe z was debile... nic dziwnego że tusek wygrał drugą kadencję, że polska daje się dymać na arenie świata itd. itp.

Po pierwsze do autora wątku - kretynie, to nie jest satyra na wschodnią polskę... to jest afirmacja wartości, które we wschodniej Polsce przetrwały dłużej, bo są zakonserwowane biedą ale też wsią. Po drugie film pokazuje Polskę bez kompleksow, discopolo, kury i policja współpracują z proboszczem, porządek jak przed II wojną światową. Nie to co teraz.... telewizje prodokują gówienka w stylu kac wawa czy pokaż kotku co masz w środku - kopiowanie zachodu za wszelką cenę, dno. Film podkreśla wartość życia z dala od kultury masowej, od kariery i huku wielkiego miasta, bez nadgodzin, życie z pracy własnych rąk, pewna idylla, oczywiście to taka idealizacja, jak kochanowskiego "wsi spokojna wsi wesoła" , ale jest w tym sporo prawdy. Dlatego o ile ma się dobrą pracę to lepiej jest mieszkać w mniejsze miejscowości niż dużym mieście jak np. Warszawa...

Druga kwestia, na wschodzie Polski, północ - kongresówka, południe - najpierw zabór austraicki do 1815 a później kongresówka - tu przetrwał język polski w najczystszej postaci ponieważ ruska kultura stała dużo niżej i polacy nie dawali się zrusyfikować, może kilka słów przeniknęło ale to wszystko. Co innego Polska zachodnia, szczególnie wrocła, przez kilka wieków należał do niemiec, to samo pomorze zachodnie. Do dzisiaj Polacy, którzy tam mieszkają mówią jakąś chorą niemiecką gwarą, typu huncwot czy rojber... to chore. Do dzisiaj te województwa mają czarne orły w herbach a to jest symbol niemczyzny. Od wieków Polskie województwa miały albo białego orła, lwa lub rycerza... A zniemczone ziemie na zachodzie - pomorze i wrocław to często lew, gryf, orzeł czarny czyli niemiecki i ta niemiecka gwara, fuj. Po drugie rolnictwo owszem, ale też sporo było nauczycieli a więc inteligencji, sporo urzędników i lekarzy, także.


PiS może i ma socjalistyczne zapędy i to fakt, jest złe, ale PiS i Kaczyński są więcej warci niż PEOwskie gówno, kaczor jest uczciwy i nigdy nic nie kradł, a platformerskie gówna rżną państwo i polaczków-swych wyborców w kapsko(dupę) na potęgę.

kto głosował na platformę jest głupcem i zdrajcą polski i sprzedał ten kraj!

logotyp

Logotypie zgadzam się z twoim pierwszym akapitem w stu procentach.

Drugi akapit wzbudził mój sprzeciw. Język polski bardzo się zmienił zarówno za sprawą języka rosyjskiego jak i języka niemieckiego. Niemożna uczciwie napisać iż w Kongresówce język nasz zachował się w najczystszej postaci, bowiem w takiej nigdzie się nie zachował język żyje i zmienia się teraz na przykład przeżywamy najazd anglicyzmów(jak np: ciężkie życie). W sprawie rusyfikacji i germanizacji polecam kanał na YT http://www.youtube.com/channel/UCsOsC07_jdCII52CAW9SbUg . Sam mieszkam we Wrocławiu(moja rodzina pochodzi z Kresów) i powiem szczerze, że jeśli już chcemy mówić o czystości języka to właśnie wschodni i centralny Dolny Śląsk mógłby być dobrym przykładem. Pragnę przypomnieć, że 90% ludności ziem odzyskanych pochodzi ze wschodu, a nie z Niemiec! Co do huncwota i rojbera to są to słowa należące do gwary poznańskiej czyli miasta, które do Niemców należało dopiero od zaborów. Dodam jeszcze, że również możemy poszczycić się wieloma słowami pochodzenia niemieckiego np: wójt, parostatek, weksel, gmina, burmistrz, blacha, bruk, handel, kuchnia, plac sołtys sznur waga, ganek, folwark, hebel, wajcha, knajpa, kurort, obcas, mandat, listonosz, czasopismo, duszpasterz, dworzec kolejowy tak te wszystkie słowa przywędrowały do nas od Niemców. Czemu? Bo zmienia się rzeczywistość a język musi umieć ją jakoś opisać a po co wymyślać jak można zaimportować coś już istniejącego. "Od wieków Polskie województwa miały albo białego orła, !! lwa !! lub rycerza... A zniemczone ziemie na zachodzie - pomorze i Wrocław to często !! lew !!, gryf, orzeł czarny czyli niemiecki" czy nie widzisz tu pewnej sprzeczności? Chcę pokazać, że to jakie godło znajduje się w herbie nie ma większego znaczenia ważniejszy jest człowiek, który pod tym godłem żyje. A szczerze powiedziawszy widząc warszawiaków to aż ręce odpadają.... Co do twego ostatniego zdania to nie wypowiem się bo nie mam takich danych i chyba ty też a tę opinię wygłaszasz na podstawie własnych odczuć.

Ja tam nie lubię Tuska i mając wybierać on a Kaczyński wybrałbym Kaczyńskiego. Co do złodziejstwa tak naprawdę nie wiemy kto i ile kradnie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Savant1

"Logotypie zgadzam się z twoim pierwszym akapitem w stu procentach."

"Ja tam nie lubię Tuska i mając wybierać on a Kaczyński wybrałbym Kaczyńskiego"

To kto tutaj wyszedł na debila ?Sam sobie zaprzeczyłeś.Właśnie przez takich ludzi jak wy w Polsce lepiej nie będzie. Wybieracie między mniejszym, złem. Zero tożsamości politycznej,bo o innych już bym cię nie posądzał. Zamiast wyjść poza schemat PO-PIS siedzicie wiecznym postkomunistycznym betonie.

Teraz zacytuje oszołomstwo twojego rozmówcy

"ALe z was debile... nic dziwnego że tusek wygrał drugą kadencję, że polska daje się dymać na arenie świata itd. itp."

Cóż się dziwić,ze przyklaskujesz na oszołomstwo skoro słoma z butów ci wystaje.Prosty chłop jesteś,nie ?
Chociaż może on o innej polsce rozmawia,bo ja piszę o Polsce...

RAC_79

Idź pan bo nic pan nie wiesz i nic nie widziałeś. Pisząc o pierwszym akapicie miałem namyśli ten dotyczący filmu. Wiem że myślenie boli ale nie zastanowiło cie czemu napisałem: "Drugi akapit wzbudził mój sprzeciw. Język polski bardzo się zmienił zarówno za sprawą języka rosyjskiego jak i języka niemieckiego." WYJAŚNIAM jak DLA PROSTAKA OTÓŻ nie uznałem że pierwsza linijka tekstu jest akapitem a jako akapit potraktowałem pierwszą dłuższą wypowiedź. Oszołomem i imbecylem jesteś. Kim w ogóle jesteś? Parweniuszem którego rodzina skorzystała na PRL? A może członkiem znamienitego rodu który niczym skała bodząca morze opierała się czerwonej hołocie(w co wątpię bo brak ci ogłady, taktu i polotu)? Kolejna twa ułomność to brak rozróżniania słów: wybrałbym=/= wybrałem czy wybiorę przedstawiłem tu tylko hipotetyczną sytuację a nie moje poglądy które ciebie najmniej powinny obchodzić boć tylko żywym trupem jesteś żyjącym jedynie za zgodą sił których nie rozumiesz(nikt ich nie rozumie. I fakt chciałbym partię arystokratów ducha i umysłu, ale takiej nie ma ani Korwin ani ci głupcy z ruchu narodowego ani żadni inni fałszywi prorocy nie są żadnymi przywódcami i nigdy nimi nie będą. Wiesz gdzie tkwi problem? Ci wszyscy pseudo patrioci są jak ty impulsywni niewychowani butni i pyszni bo to oni wiedzą jak Polskę odzyskać. Otóż mój kolego zamiast takiej hołoty potrzebni są ludzie pokroju hrabiego Aleksandra Wielopolskiego? Jednak co ty możesz o tym wiedzieć ważnie żeby skrytykować kogoś kogo nawet na oczy nie widziałeś

I teraz epilog filozofowie przez stulecia walczyli o oto by ludzie "wyewoluowali" na wyższy poziom, ale ty jesteś idealnym przykładem że człowiek to prymitywne zwierze które zamiast pytać i myśleć szczeka niczym rozjuszony pies pociągnięty za ogon. HAŃBA, WSTYD i pokłosie PRL. Zamiast zapytać mnie o co mi chodziło podyskutować w sposób kulturalny wolałeś jak dzikus najechać na mnie po to by móc swe ego połechtać i spełnić swój prymitywny popęd "dowalenia komuś". Mam nadzieję, że miło było zostać potraktowanym ostrzem gwałtu i przemocy werbalnej. Mam nadzieję, że może to czegoś cię oduczy(tzn używania jej wobec mnie i innych ludzi których nawet nie znasz).

ocenił(a) film na 7
bartek_k_szczecin

PO liberalne?? a to ciekawe...

RAC_79

Ostatnio nastała jakaś dziwna moda na historycznych ignorantów, którzy nie rozróżniają socjalizmu w sensie ideologii politycznej i socjalizmu w sensie doktryny gospodarczej. I wtedy taki wychodzi ze szkoły i pieprzy, że nazistowskie niemcy to lewica, bo mieli socjalizm w nazwie...
Jeżeli PiS ma coś z charakterystycznych dla lewicy cech to tylko i wyłącznie socjalizm gospodarczy. Natomiast wszystkie inne proponowane przez nich doktryny ustrojowe, takie jak forma rządów, wizja społeczeństwa, relacje z religią, wizja edukacji, wizja roli wojska w państwie są aż na wskroś prawicowe. Dlatego pieprzenie, że PiS to partia lewicowa jest co najmniej nieporozumieniem.

ocenił(a) film na 7
arcanuss

"Jeżeli PiS ma coś z charakterystycznych dla lewicy cech to tylko i wyłącznie socjalizm gospodarczy."

Tylko i wyłącznie :) Mogłeś napisać to od razu,to oszczędziłbym sobie czytania tego bełkotu. Jeżeli dla ciebie kwestia gospodarcza to "tylko i wyłącznie" to na prawdę gratuluje "orle".

Społecznie-prawica gospodarczo-lewica. Jakby więcej polityków mówiło o gospodarce PiS były brany pod uwagę jako lewicowa partia,a że mało kto ma o niej pojęcie to rozmawia się o sprawach społecznych-dlatego prawica.Poza tym ja mówiłem o kontekście gospodarczym wiec jeżeli nie zrozumiałeś o czym piszę nie podpinaj się,bo nie chce zaprzątać sobie głowy czymś niezbyt ciekawym.

galladorn

Zasciankowosc bo maja wartosci ? lepiej byc szmaciarzem modnym wzorujacym sie na beznadziejnosci zachodu ?
To ja wole taka "zasciankowosc" i pisze to prosto z pomorza.
Jak widze jakie przyglupy tu sie wypowiadaja to rece opadaja jakie smieciuchy sa w tym kraju.
Gowniarstwo zyjace dla kasy seksu i zabawy bez wartosci.
Za glupis ty i paru tu innych by pojac sens tego filmu.

ocenił(a) film na 7

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones