PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31813}

Urodzeni wczoraj

Born Yesterday
7,0 680
ocen
7,0 10 1 680
6,4 5
ocen krytyków
Urodzeni wczoraj
powrót do forum filmu Urodzeni wczoraj

Nie, to nadal jest komedia. Opowiada ona o kobiecinie, którą narzeczony chce ukulturalnić. W tym celu wynajmuje faceta, oczywiście przystojnego, żeby łatwo się ta kobiecina mogła zakochać. Tylko że z tej farsy wychodzą całkiem poważne wnioski – brak znajomości historii własnego kraju, obłuda, brak szacunku, zasad, moralności... Nie chcę gdakać, może wy w tym filmie dostrzeżecie tylko niezłą zabawę i wnioski, które – według was – już są dawno nieaktualne. Obyście mieli rację. Bo jak dla mnie ten film mógłby powstać dzisiaj. W tym kraju. Bo obecnie nadal przerażająca większość urodziła się wczoraj. I za to dodatkowa gwiazdka.

Do tego dochodzi bardzo prosta konstrukcja filmu, takowe zdjęcia i ogólne nieskomplikowanie – dużo jest tu długich ujęć z udziałem nieruchomej kamery. I bardzo dobrze.

7/10.

_Garret_Reza_

Zgadzam się z założycielem tematu. Film nic się nie zestarzał, co prawda jest już troszkę zapomniany, ale tematyka filmu jest nadal aktualna i co najważniejsze niegłupia.
Moim zdaniem film jest bardziej dramatem z elementami komediowymi niż typową komedią, i jak na hollywoodzką produkcję jest bardzo skromny i teatralny. Jednak bardzo dobrze się go ogląda. A Judy Holliday zagrała swoja życiową rolę.
Moim zdaniem warto obejrzeć. Polecam.

_Garret_Reza_

Piszę z przyszłości...
Nawet nie wiesz, jak bardzo aktualny jest ten film dzisiaj.

ocenił(a) film na 7
antypis

Czy w przyszłości Kaczor Donald nadal kosztuje 3,95?

_Garret_Reza_

Akurat miałem okazje oglądać na TVP Kultura - Film jak najbardziej ma nadal bardzo aktualny temat wystarczy wspomnieć o tym jak zależni są kobiety od mężczyzn w krajach islamskich, sam film jednak pochodzi do tematu z jajem przez co nie jest ciężkostrawny a ogląda się go świetnie i duża w tym rola roli Judy Holliday wiec u mnie 9 z serduszkiem dawno nie widziałem tak lekkiego chociaż z odpowiednią dawką dramatyzmu do tematu ubezwłasnowolnienia kobiety mentalnie jak i fizycznie.

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Generalnie zgadzam się, ale dlaczego "kobiecinie, kobiecina"???

ocenił(a) film na 7
Ewiatko

"ze współczuciem lub politowaniem o kobiecie"

Na mężczyzn mówię za to "chłop" jako synonim.

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Wiem, że ze współczuciem, ale mnie, to określenie kojarzy się z taką zabiedzoną kobietą, ew.starszą kobietą , no i ew.prostą, w sumie ona była prosta, a może nie prosta, a niedouczona...

ocenił(a) film na 7
Ewiatko

Czyli użyłem słowa poprawnie, ale ono się tobie źle kojarzy.

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Myślę, że nie tylko mnie, ale tak jakoś niesympatycznie brzmi, ale poprawnie po polsku jest, zaś Tobie jednak byłoby ładniej i bardziej elegancko. Pozdrawiam :-)

Ewiatko

a mnie się kojarzy słowo 'kobiecina' z poczciwą panią ze wsi

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Jedna rzecz się zdeaktualizowała: dziś już nikt nie powie, że faszyzm jest najgorszą tyranią :( Pozostaje napawać się faktem jak bardzo lewicowe (proradzieckie) było ówczesne Hollywood.

ocenił(a) film na 7
Dramat

A co jest najgorszą tyranią?

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Doskonałe pytanie. W filmie pada odpowiedź: egoizm.

ocenił(a) film na 7
Dramat

To stwierdzenie nie zgadza się z definicją tyrani ani egoizmu.

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

To kiepsko dla tych definicji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones